Консульські привілеї та імунітети



Консульські привілеї та імунітети можна виаивчити я* сукупність особливих пільг, переваг та преференцій* що надаються іноземним консульським установам та їх співробітникам відповіли*» ар норм міжнародного права та законодавства країни перебування. В консульсько-му праві, як і в дипломатичному, розрізняють дві категорії привілеїв ті імунітетів: а) привілеї та імунітети консульських установ; 6) привілеї та імунітети штатних консульських посадових осіб та інших працівників консульських установ.

Найсуттєвішими в першій категорії с: недоторканність коне у/і ь , ських приміщень; звільнення консульських приміщень від податків; недоторканність консульського архіву та документів; свобода зносин; безперешкодні зносини і контакти з громадянами держави, що представляється. Консульські установи також мають право отримувати інформацію від компетентних органів країни перебування про смерть, опіку та піклування, про аварії суден і літаків (держави, що представляється); здійснювати безперешкодно зносини з органами країни перебування; стягувати консульські збори.

Другу категоріюконсульських привілеїв та імунітетів становлять особиста недоторканність консульських посадових осіб, яка є значно меншою порівняно з дипломатичною, тому що вони можуть бути заарештовані або ув'язнені за скоєння важких злочинів; імунітет від юрисдикції, який також не є абсолютним і консульські посадові особи та працівники консульських установ захищаються лише щодо дій, які вчиняються ними при виконанні консульських функцій?звільнення від реєстрації;іноземців та від отримання дозволу на проживання; звільнення від отримання дозволу на роботу; звільнення від митного збору та огляду; звільнення від особистих повинностей і зборів тощо.

 

Поняття та види територій та просторів у міжнародному праві

Під територією в міжнародному праві розуміється вся земна куля з її сухопутною і водною поверхнею, надрами, повітряним простором, а також космічний простір.

За правовим режимом територія поділяється на три основні види: 1) державна територія; 2) міжнародна територія; 3) територія із змішаним режимом.

Державна територія - це частина простору земної кулі, що знаходиться під суверенітетом держави, яка здійснює відносно неї і в її межах своє територіальне верховенство.

У міжнародну територію входять наступні простори: відкрите море за межами виключних економічних зон прибережних держав і повітряний простір над ним, Міжнародний район морського дна, Антарктика, космічний простір, включаючи Місяць та інші небесні тіла. Міжнародні території не підлягають національному привласненню, на них розповсюджується свобода доступу, вони відкриті для дослідження і використання всіма державами на основі рівності відповідно до міжнародного права.

Територія із змішаним режимом - територія, на якій одночасно діють норми міжнародного та національного права. До таких територій належать: прилегла зона, континентальний шельф і виключна економічна зона. До територій зі змішаним режимом також відноситься державна територія міжнародного користування, що включає міжнародні річки, міжнародні протоки, міжнародні канали, а також острови, відносно яких існують спеціальні міжнародні договори (наприклад, архіпелаг Шпіцберген).

У міжнародному праві виділяють також умовні території, до яких відносять об'єкти, розташовані поза межами державної території, на які поширюється суверенітет відповідної держави (повітряні, морські, річні судна, космічні об'єкти, штучні острови та споруди у морі, на його дні, в Антарктиці, приміщення дипломатичних представництв та консульських установ).

 

Демілітаризовані та нейтралізовані території. Умовні території

Демілітаризована територія - це територія, відносно якої держави прийняли міжнародне зобов'язання скоротити або взагалі не розташовувати в її межах військові укріпленя і споруди, певні види озброєнь і збройних сил. Такі території створюються на основі міжнародних угод з метою забезпечення міжнародної безпеки.

Демілітаризація може бути повною або частковою. Повна демілітаризація передбачає ліквідацію всіх військових об'єктів із забороною спорудження нових, забороною всіх видів зброї, знаходження на цій території збройних сил, окрім поліцейських, а також заборону ввезення і транзиту військових матеріалів, прольотів військових літаків, тобто заборону використання даної території з військовою метою.

Часткова демілітаризація полягає в тому, що на таких територіях реалізується один або декілька з наступних заходів: ліквідація певних військових об'єктів, заборона будівництва таких нових об'єктів, заборона використання нових видів озброєнь, обмеження контингенту збройних сил і т.п. (наприклад, Суецький канал є частково нейтралізованим відповідно до Константинопольської конвенції 1888 р.).

Нейтралізована територія - територія, яку забороняється викорис- ] товувати як театр військових дій або як базу для ведення військових дій в інших регіонах світу. Нейтралізованою може бути лише певна частина держави. У випадку військового конфлікту держава не повинна використовувати нейтралізовану частину території для ведення військових операцій.

Демілітаризації та нейтралізації піддягають також міжнародні території (наприклад, Антарктика, космічний простір» включаючи Місяць та інші небесні тіла).

Особливим видом нейтралізованої і одночасно демілітаризованої території є без'ядерні зони, в межах яких забороняється розміщувати ядерну зброю. Без'ядерною зоною проголошено, наприклад, Африку, Латинську Америку.

Частичная демилитаризация космического пространства устанавливается Договором о запрещении ядерных испытаний в трех средах 1963 г., который обязывает его участников запретить, предотвращать и не производить любые взрывы ядерного оружия в космическом пространстве. Договор о космосе 1967 г. обязывает его участников не выводить на околоземную орбиту объекты с ядерным оружием или другими видами оружия массового уничтожения; не устанавливать ядерного оружия не небесных телах; не размещать его в космическом пространстве каким-либо образом. В Договоре о космосе устанавливается полная демилитаризация Луны и других небесных тел, то есть закрепляется обязательство государств использовать Луну и другие небесные тела исключительно в мирных целях; на небесных телах запрещается создавать военные базы, военные сооружения и укрепления, испытывать любые типы оружия и проводить военные маневры.

В соответствии с Договором о морском дне 1971 г. дно морей и океанов и их недра частично демилитаризованы, так как за пределами 12 морских миль (территориальных вод) запрещается размещение ядерного оружия и других видов оружия массового поражения.

В 1967 г. латиноамериканские государства подписали Договор о запрещении ядерного оружия в Латинской Америке (Договор Тлателолко), который обязывает государства не допускать на своей территории хранения, использования, испытания и производства ядерного оружия, а также не получать это оружие от кого бы то ни было. В 1978 г. СССР присоединился к Договору.

В августе 1985 г. 13 государств южной части Тихого океана подписали Договор об объявлении этого района зоной, свободной от ядерного оружия (Договор Раротонга), согласно которому стороны провозгласили отказ от разработки, применения и испытания любых ядерных взрывных устройств; запретили приобретение и ввоз на свою территорию ядерного оружия; категорически запрещается проведение любых ядерных взрывов, а также сброс и захоронение в этом районе радиоактивных отходов. Договор гарантирует свободу мореплавания в данном районе; вопрос о заходах в порты государств региона иностранных кораблей с ядерным оружием на борту будет решаться каждой страной-участницей Договора в отдельности.

В апреле 1996 г. в Каире подписан договор о превращении Африканского континента в зону, свободную от ядерного оружия. Договор подписали 53 африканских государства и 5 ядерных держав.

Время от времени применяется термин «условная территория», к которой относят расположенные вне пределов государственной местности объекты (т.е. находится за пределами государственной территории): воздушные, морские, речные суда, космические корабли, станции и остальные космические объекты, искусственные острова и сооружения в море, на его дне, в Антарктике, помещения дипломатических и консульских представительств.

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 319; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!