Тема 1. Поняття та суть позовного провадження



ПЛАН

1. Форми захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод, чи інтересів фізичних та юридичних осіб.

2. Поняття та ознаки позовного провадження. Відмінності від наказного та окремого провадження.

3. Цивільна юрисдикція та підсудність справ позовного характеру.

 

ЗАДАЧІ

1. Суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, якщо:

- суб’єктами спірних відносин є юридичні особи;

- одним із учасників відносин повинна бути обов’язково фізична особа;

- коли спірні відносини носять тільки спірний характер;

- заявлено вимогу, яка ґрунтується на правочині, вчиненому у письмовій формі;

- розглядається справа про усиновлення.

 

2. Розпорядженням голови Яворівської райдержадміністрації П. було звільнено з роботи з посади начальника відділу кадрів за прогул. Вважаючи своє звільнення незаконним, П. звернувся з позовною заявою до Яворівського районного суду Львівської області про поновлення його на роботі на вказаній посаді.

Розглянувши справу, суд ухвалив рішення, яким визнав звільнення працівника з роботи незаконним і поновив його на посаді. Однак Апеляційний суд Львівської області постановив ухвалу, якою скасував рішення суду першої інстанції і закрив провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.205 ЦПК.

Чи правильно визначено юрисдикцію цієї справи? Який суд повинен розглянути справу.

 

3. Визначте цивільну юрисдикцію справи, у випадку, коли:

а/. вимога працівника про стягнення заробітної плати подана до установи, відносно якої в господарському суді порушено питання про визнання її банкрутом;

б/. у випадку, коли таке питання в господарських судах не порушувалося.

1. За загальним правилом територіальної підсудності :

а) позов пред’являється до суду за місцем проживання позивача;

б) позов пред’являється до суду за погодженням сторін;

в) позов пред’являється до суду за місцем проживання відповідача;

г) позов пред’являється до суду за місцезнаходженням філії юридичної особи.

 

4. Визначіть вид територіальної підсудності:

а) позови про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом можуть пред’являтися за місцем проживання позивача;

б) позови про виключення майна з опису пред’являються за місцем знаходження цього майна;

в) зустрічний позов пред’являється за місцем розгляду первісного.

 

5. П. звернувся до суду за місцем свого проживання з позовом до А. про виключення майна з опису, мотивуючи тим, що державним виконавцем відділу державної виконавчої служби С-ського районного управління юстиції м. Києва проведено опис та накладено арешт на користь А. на майно, що належить П. на праві приватної власності, а саме:

телевізор кольоровий JVC-AV-2105 ЕЕ, виробництва Японії, придбаний у 2002 році - 1000 грн., магнітофон Thomson-ТМ-9036, придбаний у 2002 році - 250 грн., відеоплеєр JVC-HR-Р51-А, придбаний у 1997 році - 100 грн., радіотелефон Панасонік, придбаний у 1997 році -80 грн., магнітофон SONI-MCFS-7175, придбаний у 1997 році – 80 грн., системний блок, монітор, клавіатура, придбані у 2002 році, телевізор кольоровий "Електрон", придбаний у 1983 році, швацька машина "Подольськ" - 144, придбана у 1980 році -50 грн.

Суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі встановив, що порушено правило про підсудність і направив справу за належністю до суду за місцем знаходження відповідача. Враховуючи вимогу ст.117 ЦПК про недопустимість спорів про підсудність останній розглянув справу і ухвалив відповідне рішення.

Чи дотримано заінтересованою особою та судом правил про підсудність?

 

6. Товариство звільнило з роботи за прогул заввідділом господарського забезпечення Г. Останній, не погоджуючись з такою підставою звільнення звернувся до суду за місцем проживання з позовом до товариства про поновлення на роботі. Суддя повернув позовну заяву позивачу у зв”язку з тим, що ним не дотримано правил про підсудність і запропонував Г. звернутися до суду за місцем знаходження товариства.

Визначіть підсудність цієї справи. Чи можливе застосування договірної територіальної підсудності зі справ, які виникають з трудових правовідносин?

 

7. У вересні 2004 р. позивачка, звернулася до суду за місцем проживання відповідача з позовом про визнання договору – купівлі – продажу нерухомого майна недійсним. Зокрема, зазначила, що 3 серпня 2006 р. видала довіреність відповідачу Б., якою уповноважила його продати належне їй на праві власності приміщення магазину по вул. Братській в м. Львові. 14 вересня 2006 р. останній продав це приміщення дружині.

Суддя повернув позовну заяву на підставі ст.121 ЦПК, оскільки, на його думку, справа не підсудна даному суду.

Чи правомірні дії судді?

 

 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 2

Тема 2. Позов

ПЛАН

1. Поняття позову та його елементи.

2. Види позовів. Об’єднання і роз’єднання позовів.

3. Захист інтересів відповідача. Заперечення проти позову (матеріально-правові і процесуальні). Зустрічний позов. Порядок пред’явлення зустрічного позову.

4. Забезпечення позову. Підстави та способи забезпечення позову.

 

ЗАДАЧІ

1. гр. М. пред’явив позов до гр. Д. про розірвання шлюбу. Одночасно відповідачка просила вирішити питання про поділ спільного майна.

Рішенням місцевого суду Н. району Івано-Франківської області позов про розірвання шлюбу задоволено, а позов про поділ спільного майна вирішив частково: частину майна між сторонами поділив, а щодо решти майна, залишив позов без розгляду.

Залишаючи без розгляду позов у зазначеній частині, суд послався на те, що сторони не подали доказів про наявність цього майна, що вони вдруге можуть пред’явити позов про поділ спірного майна, коли зберуть докази.

Чи правильне таке рішення суду? Які підстави та правові наслідки залишення позовної заяви без розгляду?

 

2. Гр. Г. звернувся до суду з позовною заявою до ВАТ про поновлення на роботі. Ухвалою суду від 17 липня 2009 року визнано мирову угоду, за умовами якої відповідач зобов’язується поновити позивача на посаді слюсаря 5-го розряду в цех №6 Львівського хлібокомбінату від 27 серпня 2009 року.

Проаналізуйте ситуацію. Що таке мирова угода? Який порядок визнання судом мирової угоди? Який процесуальний порядок затвердження мирової угоди? Які правові наслідки укладення мирової угоди?

 

3. До Франківського районного суду м. Львова звернулася гр. А. з позовом про звільнення від арешту половини вартості автомобіля «Жигулі», який був придбаний під час шлюбу із засудженим А. і конфіскований як засіб, призначений для приховування предметів контрабанди. Суддя відмовив у прийнятті заяви, мотивуючи це тим, що за вироком суду автомобіль конфіскований і звернутий в дохід держави, тобто вже вирішено питання про його долю. Гр. А. звернулася за порадою до адвоката.

Які правові наслідки відмови у відкритті провадження у справі? Чи можна оскаржити ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі?

 

4. Визначіть у даних правових ситуація вид позову та його елементи, а також проаналізуйте ситуації:

а) гр. В. звернулася з позовом про поновлення на роботі і виплату заробітної плати за час вимушеного прогулу. Гр. В. була звільнена внаслідок скорочення штатів, однак вважає, що вона має право на пільги і не могла бути звільненою під час вагітності;

б) орган опіки і піклування при адміністрації Личаківського району пред’явив позов про визнання договору купівлі-продажу квартири недійсним у зв’язку з тим, що не були враховані інтереси неповнолітньої дитини, яка проживала в даній квартирі;

в) гр. О. звернувся з позовом про повернення грошових коштів, переданих за договором позики фірмі «Термотек», яка не повернула їх;

г) гр. Р. звернулася з позовом про розірвання шлюбу у зв’язку з пияцтвом свого чоловіка.

 

5. Визначіть, які з перелічених заперечень відповідача є матеріально-правовими, а які процесуальними:

а) сплив строк позовної давності на момент пред’явлення позову;

б) визнання відповідачем позову частково;

в) визнання факту укладення договору, але не визнання права вимоги;

г) справа непідсудна даному суду;

ґ) позов про розірвання шлюбу пред’явлено під час вагітності дружини.

 

 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 3


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 374; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!