Робота адвоката — захисника під час апеляційного та касаційного провадження



Відповідно до пункту 1 статті 348 КПК України адвокат має право подати апеляцію у частині, що стосується інте­ресів підзахисного. Апеляція подається:

• на вироки, які не набрали законної сили, ухвалені місцевими судами;

• на постанови про застосування чи незастосування при­мусових заходів виховного і медичного характеру, ухва­лені місцевими судами;

• на ухвали (постанови), ухвалені місцевим судом, про закриття справи або направлення справи на додаткове роз­слідування;

• на окремі ухвали (постанови), ухвалені місцевим судом;

• на інші постанови місцевих судів у випадках, передба­чених КПК України.

Подання апеляції на вирок є обов'язком адвоката, який здійснював захист у суді першої інстанції, якщо він вважає вирок неправильним і таку думку поділяє підзахисний. На думку більшості вчених, адвокат не може подавати апеляцій­ну скаргу у випадку очевидного небажання клієнта.

Засуджений і виправданий, їх законні представники підлягають обов'язковому виклику в апеляційний суд, якщо в апеляції ставиться питання про погіршення їх ста­новища або суд визнає необхідним провести судове слідс­тво. У цих випадках викликаються і їх захисники, якщо їх участь у справі відповідно до вимог статті 45 КПК України є обов'язковою.

Підставами для подання апеляції слід вважати:

• однобічність або неповноту дізнання, досудового чи судового слідства;

• невідповідність висновків суду, викладених у вироку (постанові), фактичним обставинам справи;

• істотне порушення кримінально-процесуального закону;

• неправильне застосування кримінального закону;

• невідповідність призначеного покарання тяжкості злочину та особі засудженого.

В апеляції зазначаються:

• назва суду, якому адресується апеляція;

• особа, яка подає апеляцію;

• вирок, ухвала чи постанова, на які подається апеля­ція, і назва суду, який їх постановив;

• вказівка на те, у чому полягає незаконність вироку, ухвали, постанови, та доводи на її обґрунтування;

• прохання особи, яка подає апеляцію;

• перелік документів, які додаються до апеляції.

В обґрунтуванні прокурором та захисником необхідності зміни чи скасування вироку, ухвали, постанови апеляція по­винна містити посилання на відповідні аркуші справи.

Про надходження апеляції суд першої інстанції інфор­мує прокурора, інших зазначених у статті 348 КПК Украї­ни осіб, інтересів яких стосується апеляція, направленням відповідних повідомлень та шляхом поміщення оголошен­ня на дошці об'яв суду. Протягом п'яти діб з часу поміщен­ня оголошення зазначені особи мають право одержати в суді копію апеляції або ознайомитися з нею в суді. Одно­часно із врученням копії або з ознайомленням з апеляцією їм роз'яснюється право протягом п'яти діб з цього часу по­дати свої заперечення на апеляцію.

Позиція адвоката під час апеляційного провадження визначається, як правило, його позицією в суді першої ін­станції, хоча можуть бути і винятки. Наприклад, коли ад­вокат не брав участі в суді першої інстанції і має свій по­гляд на обставини справи, який не збігається з думкою ад­воката, що брав участь у суді першої інстанції.

Згідно зі статтею 384 КПК України адвокат має право подати касаційну скаргу в частині, що стосується інтересів підзахисного.

Відповідно до статті 383 КПК України в касаційному порядку можуть бути перевірені:

1) вироки, ухвали і постанови апеляційного суду, по­становлені ним як судом першої інстанції;

2) вироки і постанови апеляційного суду, постановлені ним в апеляційному порядку.

У касаційному порядку також можуть бути перевірені ви­роки та постанови районного (міського), міжрайонного (окружного) судів, військових судів гарнізонів, ухвали апе­ляційного суду, постановлені щодо цих вироків та постанов.

Касаційні скарги і подання розглядаються:

1) колегією суддів палати Верховного Суду України з кримінальних справ — на судові рішення, постановлені Верховним судом Автономної Республіки Крим, обласни­ми, Київським і Севастопольським міськими судами, виро­ки районних (міських) та міжрайонних (окружних) судів;

2) колегією суддів військової палати Верховного Суду України — на судові рішення, постановлені військовими судами регіонів і Військово-морських сил, вироки військо­вих судів гарнізонів.

Касаційні скарги і подання на судові рішення, зазначені в частині першій статті 383 КПК України, можуть бути подані протягом одного місяця з моменту проголошення вироку чи оголошення ухвали або постанови, які оскаржуються, а за­судженим, який перебуває під вартою — у той самий строк з моменту вручення йому копії вироку чи постанови.

Касаційні скарги і подання на судові рішення, зазначені в частині другій статті 383 КПК України, можуть бути по­дані протягом шести місяців з моменту набрання ними за­конної сили.

За клопотанням засудженого відповідно до статті 411 КПК України адвокат викликається в засідання суду, що вирішує питання, пов'язані з виконанням вироку. Розгляд справи починається доповіддю судді, після чого заслухову­ються пояснення осіб, що з'явилися в судове засідання, і думка прокурора. Потім суддя виходить до нарадчої кімна­ти для винесення постанови.

Висновок: Ефективність захисту багато в чому залежить від рівня підготовки адвоката до участі в судовому розгляді кримі­нальної справи. Зокрема, він повинен ретельно вивчити матеріали кримінальної справи, зробити необхідні для за­хисту виписки і нотатки, ґрунтовно переговорити з підза­хисним, узгодити з ним правову позицію, інші практичні питання захисту, намітити докладний план захисту, де пе­редбачити заявлення клопотань у підготовчій частині су­дового розгляду, пропозиції про порядок дослідження до­казів, визначити основні пункти захисту, конкретні проце­суальні дії (допити окремих осіб, поставлення питань екс­перту, оголошення документів тощо). Захисник повинен брати активну участь у судовому слідстві з тим, щоб допомогти суду дослідити всі докази, з'ясувати всі обставини справи, які виправдовують підсудного, пом'якшують його вину чи звільняють від кримінальної відповідальності.

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!