Особливи умови укладання угоди.



Тема 4. Правовий статус адвоката у цивільному процесі.

Семінарське заняття – 2 год.

Метою є засвоєння: загальних засад правового статусу адвоката в цивільному процесі; особливостей цивільного судочинства у порівнянні з іншими видами судочинства (кримінального, адміністративного, господарського).

Ключові слова: «цивільний позивач», «цивільний відповідач», «адвокат-представник», «види судових актів», «судова ланка», «судова інстанція».

Навчальні питання:

1. Загальна характеристика цивільного судочинства.

2. Правовий статус адвоката – представника фізичної особи.

3. Роль адвоката в апеляційному провадженні цивільного судочинства.

Методичні рекомендації.

При вивченні даної теми студентам слід переглянути не тільки положення ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р., а саме ст..ст. 20-25, але й попередній теоретичний матеріал навчальної дисципліни «Судові та правоохоронні органи України» стосовно судоустрою України, повноважень професійних суддів, видів судової діяльності.

Згадати, що правосуддя як самостійний напрямок правоохоронних органів здійснюється професійними суддями, присяжними, народними засідателями, у спеціальній формі судового засідання, в якому адвокати представленні як законні представники інтересів особи ї громадянина, правовий статус яких відбивається у відповідності до норм процесуального законодавства та ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010р.

Відповідно до положень Розділу III «Учасники процесу, їх права і обов’язки» (КПК України), сторонами цивільного судочинства є «цивільний позивач» (ст..50) та «цивільний відповідач» (ст..51), які мають однакові права на укладання договору про надання правової допомоги адвокатом.

Стаття 52 (КПК України) визначає представниками сторін у цивільному процесі: адвоката представника або представника юридичної особи, спеціально уповноваженого органу.

В якості цивільних позивачів можуть виступати: громадяни, підприємства, установи організації, які зазнали матеріальної шкоди і висунути вимогу про її відшкодування.

В якості цивільних відповідачів можуть бути притягнуті: батьки, піклувальники, підприємства, організації.

Межі прав та обов’язків адвокатів – представників та інших представників цивільного процесу закріплюються у Розділі IV ЦПК України «Учасники цивільного процесу».

Особливістю діяльності адвокатів в цивільному судочинстві на відміну до кримінального судочинства, є можливість спілкування зі своїми клієнтами (громадянами або юридичними особами) без будь-яких обмежень з боку представників виконавчої влади (як наприклад органів досудового слідства у кримінальному провадженні).

 

Теми рефератних повідомлень:

1. Особливості участі адвоката-представника у цивільному процесі.

Виконання індивідуально-аналітичних завдань:

Скласти схему: «Права адвоката – представника у цивільному процесі».

Питання для самоконтролю:

1. Як оформлюються повноваження адвоката на здійснення представництва в цивільному процесі?

2. Визначте сукупність поняття «окреме провадження».

3. В які строки надається апеляційна скарга адвокатом – представником у цивільному судочинстві?

Тема 5. Діяльність адвоката у кримінальному процесі.

Семінарське заняття – 2 год.

Мета: з’ясувати особливості ролі адвоката – захисника у відповідності зі змінами у процесуальному законодавстві, визначення форм взаємодії адвокатів захисників з органами досудового слідства, прокурорами, професійними суддями під час кримінального процесу.

Ключові слова: «захисник», «кримінальне правопорушення», «злочин», «строки апеляційного та касаційного оскарження у кримінальному судочинстві», «стадії кримінального провадження».

 

Навчальні питання:

1. Правовий статус адвоката – захисника у кримінальному судочинстві.

2. Підстави для обов’язкової участі адвоката у кримінальному провадженні.

3. Процедура заміни адвоката за ініціативою клієнта, адвоката, а також органів: досудового слідства, прокуратури, правосуддя.

Методичні рекомендації.

При вивченні даної теми особливу увагу слід приділити ретельному опрацюванню нового Кримінально-процесуального кодексу України, прийнятого 13.04.2012р., є чинним з 19.11.2012р., який є провідним законодавчим актом у забезпеченні кримінального провадження.

Опанування теоретичними знаннями стосовно: професійних прав та обов’язків; засад складення договору про надання правової допомоги; підстав для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, які закріпленні у ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012р., повинні обов’язково пов’язуватись з новелами чинного кримінально – процесуального законодавства.

По-перше, це стосується введення нового терміну «кримінальне правопорушення» який передбачає зміни і доповнення у загальну частину Кримінального кодексу України; норми Кримінально – виконавчого законодавства; оскільки все це обумовлює поширення декриміналізації суспільства в цілому відкриває зовсім нові напрямки і можливості для адвокатів у захисті прав та інтересів клієнтів.

По-друге, введення нової термінології у діяльності органів досудового слідства як «слідчі розшукові дії», нової посади у судах загальної юрисдикції (суд першої інстанції), як «слідчий – суддя» висвітлює нові форми діяльності адвокатів підчас їх участі у стадії досудового слідства з питань застосування запобіжних заходів стосовно їх клієнтів у досудовому провадженні.

По-третє, закріплене положення про надання адвокатом безоплатної правової допомоги, зазначене у ст..25 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» висвітлює самостійну площину у сфері захисту під час кримінального переслідування та кримінального судочинства, оскільки положення цієї статті повинні визначатися більш детально.

На підставі чого до ВРУ надано проект ЗУ «Про надання безоплатної правової допомоги».

Виконання індивідуально-аналітичних завдань:

Скласти схему: «Права адвоката – захисника у кримінальному процесі».

Питання для самоконтролю:

1. Випадки обов’язкового призначення адвоката – захисника (за законом).

2. Якими документами визначаються повноваження захисника у кримінальному провадженні.

3. Процедура заміни адвоката за ініціативою органів досудового слідства.

Тема 6. Діяльність адвоката у адміністративному та господарському процесах.

Семінарське заняття – 2 год.

Мета: Ознайомлення студентів з особливостями правового статусу адвоката у адміністративному та господарському судочинстві.

Ключові слова: « адвокат-представник», «відповідач», «позивач», «адміністративний позов», «адміністративний суд», «адміністративний договір», «наказове провадження», «представництво», «договірне представництво», «наказове провадження», «окреме провадження».

 

Навчальні питання:

1. Представництво в господарському та адміністративному процесі.

2. Діяльність адвоката на досудовій стадії цивільного процесу.

3. Участь адвоката в судовому розгляді.

Методичні рекомендації.

Опрацювати Розділ I Адміністративно-процесуального кодексу України, “Особи, які беруть участь у справі”.

Опрацювати Розділ IV Господарсько-процесуального кодекс України, “Учасники судового процесу”.

Студенти повинні чітко розуміти, що в процесуальному представництві адвоката поєднують дві групи правовідносин: між адвокатом та особою, інтереси якої він представляє та між адвокатом і судом у адміністративному та господарському процесах.

Студенти повинні знати, що, керуючись ст. 20 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, адвокат має право запитувати та отримувати документи або їх копії від підприємств, установ, організацій, об’єднань, а також від громадян-за їхньою згодою. У разі відхилення вимоги адвоката, він може поставити перед суддею питання про витребування необхідних доказів.

В процесі вивчення даної теми студентам необхідно звернути увагу на особливі принципи адміністративного судочинства, права та обов’язки сторін в ньому, повноважень законних представників, підстави та порядок припинення представництва.

Виконання індивідуально-аналітичних завдань:

Скласти схему “Права представника у адміністративному процесі”.

Скласти порівняльну схему:

· Правовий статус адвоката-представника в господарському судочинстві;

· Правовий статус представників сторін і третіх осіб у господарському судочинстві.

Питання для самоконтролю:

1. Які особливості правового статусу адвоката під час участі у вирішенні справ про господарські спори?

2. Які особливості правового статусу адвоката в адміністративному процесі?

3. Які повноваження є в адвоката під час ведення адміністративних справ у суді першої інстанції?

4. У якій ролі адвокат може брати участь в адміністративному процесі?

Тема 7. Участь адвоката у Європейському Суді з прав людини.

Семінарське заняття – 2 год.

Мета: з’ясування студентами правових засад захисту прав людини та основоположних свобод у Європейському Суді з прав людини.

Визначення відмінностей у діяльності адвокатів при захисті прав і законних інтересів особи та громадянина України у національному судочинстві та Міжнародній судовій установі (ЄСПЛ).

 

Ключові слова: «механізм судового захисту», «право на правову допомогу за Європейською конвенцією».

Навчальні питання:

1. Особливості судочинства в Європейському суді з прав людини.

2. Особливості адвокатської діяльності у Міжнародній судовій установі.

Методичні рекомендації.

Система захисту прав за Конвенцією базується на принципі субсидіарності, відповідно стратегія захисту повинна враховувати перспективу (у разі вичерпання усіх національних засобів захисту) звернення за захистом до Європейського Суду з прав людини.

Разом з тим право особи на захист та гарантований рівень правової допомоги може бути самостійним предметом захисту в Суді відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. При цьому, як свідчить практика Європейського Суду, предметом оскарження можуть бути:

1) рішення, дії (бездіяльність) державних органів влади, їх посадових осіб, у результаті яких було порушено право особи на захист та правову допомогу;

2) безпосередньо діяльність, дії (бездіяльність) самого адвоката, в результаті чого особі (підзахисному) не було забезпечено право на ефективну та кваліфіковану правову допомогу і що за певних обставин Суд може кваліфікувати як порушення з боку держави.

Відповідно до Правила 36 Регламенту Європейського Суду з прав людини особи, неурядові організації або групи приватних осіб, що вважають себе потерпілими та мають справу звертатися з індивідуальними заявами відповідно до ст. 34 Конвенції, можуть бути представлені у Суді представниками. Представником, що виступає від імені заявника є адвокат, який має дозвіл займатися адвокатською діяльністю будь-які із Договірних Сторін і проживає на території в однієї з них, чи будь-яка інша особа, кандидатуру якої погоджено з головою палати.

Відповідно до Регламенту адвокат повинен достатньою мірою розуміти одну з офіційних мов Суду (якими є англійська та французька).Сьогодні впровадження європейських стандартів з прав людини в різних сферах державної діяльності, як то законодавча діяльність, судочинство, адміністративна практика, стало першою, що свідчить прийнятий Верховною Радою України 23 лютого 2006 року Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини».

Конституцією України передбачено два механізми судового захисту. Перший – національний судовий захист, а другий належить до міжнародно-правових гарантій і базується на визнанні права особи та створенні відповідних умов щодо можливості звернення за захистом до міжнародно-правових установ.

Договірні Сторони (держави), згідно з Правилом 35 Регламенту в Європейському Суді з прав людини, під час розгляду з прав про правопорушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод покладаються на Урядового уповноваженого у справах Європейського Суду з прав людини (далі – Уповноважений).

Уповноваженим призначається особа, яка є громадянином України, має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менш як три роки, володіє однією з офіційних мов Ради Європи.

Основним його завданням, що стосується участі у процесі Суду, є: забезпечення представництва України в Суді під час розгляду справ про порушення нею Конвенції, справ за заявами України щодо порушення Конвенції іншими державами – її учасницями, а також як третьої сторони під час розгляду справ за заявами громадян України або юридичних осіб – резидентів України проти інших держав-учасниць Конвенції; координація роботи, пов’язаної з підготовкою матеріалів для розгляду справ у Суді; підготовка і внесення на розгляд Суду необхідних матеріалів, участь у слуханні справ, які ним розглядаються; організація роботи із створенням необхідних умов для проведення Судом розслідування у справі про порушення Конвенції та вжиття заходів відповідно до регламенту Суду тощо.

При цьому для розуміння поняття «участь у процесі Європейського Суду» слід виходити з того, що термін «Суд» включає комітети, палати, Велику палату та суддів Європейського Суду. Термін «участь у процесі», крім провадження щодо розгляду справи, яке згідно зі ст. 27 Протоколу № 11 до Конвенції здійснюється комітетами із трьох суддів, палатами із семи суддів, Великою палатою з 17 суддів, включає також процедуру направлення повідомлень з метою подання скарги проти держави – учасниць Конвенції.

Виконання індивідуально-аналітичних завдань:

Опрацювання нормативно-правових джерел Європейського суду з прав людини.

Питання для самоконтролю:

1. Предмет оскарження прав людини та основоположних свобод у Європейському суді з прав людини.

2. Правові засади діяльності адвоката у Європейському суді.

3. Особливість правового статусу адвоката у Європейському суді.

Тема 8. Діяльність адвокатури іноземних держав (США, Франції).

Семінарське заняття – 2 год.

Мета:

- ознайомлення студентів з міжнародним досвідом захисту законних прав і інтересів особи і громадянина у зарубіжних країнах: США, Франції.

- визначення спільностей і розбіжностей у правовому статусі адвоката України, США Франції.

Ключові слова: «міжнародна класифікація право захисної діяльності США: радник, адвокат, повірений»; види адвокатських об’єднань Франції – «КАРПА».

Навчальні питання:

1. Вимоги для призначення адвоката у США.

2. Особливості участі адвоката США у кримінальному та цивільному судочинству.

3. Правовий статус адвоката Франції.

4. Види адвокатських об’єднань у Франції.

Методичні рекомендації.


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!