Принципи розміщення продуктивних сил



Принципи - це сформульовані суспільством керівні положення, яки­ми визначаються об'єктивні потреби та умови суспільного розвитку, котрі воно реалізує в процесі своєї практичної діяльності для досягнення по­ставленої мети. Принципами, якіслугуютькерівництвом до дії в господарськомубудівництві, виражаються потреби певногоісторичногоетапу. Іншими словами, принципи - цедії, свідомоспрямовані на най­більшповнийпроявоб'єктивнихзакономірностейрозміщенняпродуктивних сил з урахуваннямвідповіднихчинників.

Найважливішими принципами розміщенняпродуктивних сил, яки­микеруються при вирішенніпитаньпросторовогорозподілупідприємств і галузей, є:

наближенняматеріаломістких, енергомістких, водомісткихвироб­ництв до джерелсировини, палива, води;

наближеннятрудомісткихвиробництв до регіонів з високимрів­немзабезпеченостітрудовими ресурсами;

наближеннявиробництв, щопродукуютьтоваримасовогоспожи­вання, дорайоніввисокоїконцентраціїнаселення;

врахування при розміщеннівиробництватранспортабельностіси­ровини та продукції, наявностівідповіднихкомунікацій;

обмеженнянадмірноїконцентраціїпромисловихоб'єктів у великих містах;

збалансованерозміщенняпідприємстввиробничої і невиробничої сфер, збалансованістьміжголовними, допоміжними та обслуговуючимигалузямиспеціалізації;

охоронанавколишньогоприродногосередовища, раціональне і комплексневикористанняприроднихресурсів, забезпеченняздорових умов життя і працінаселення;

зміцненнянаціональноїбезпекидержави;

вирівнюваннярівнівгосподарського й соціальногорозвитку обла­стей та економічнихрайонівкраїни;

урахуванняінтересівекономічноїінтеграції в європейський і світо­вийпростір.

Принципирозміщення в різнихкраїнахможуть бути неоднакови­ми. Важливість кожного з них визначаєтьсястратегією і завданнями, щоконкретизовані у відповіднійконцепції. Наприклад, на сучасномуетапірозміщенняпродуктивних сил в Україніпріоритетними є соціальноспря­мованіпринципи.

· Принцип раціональногорозміщеннявиробництва( такерозташуваннявиробництва, яке забезпечувало б високуефективність народного господарства )

Реалізується через комплекс такихзаходів:

- наближенняматеріало-, енерго-, водомісткихгалузей до джерелпалива, енергії та води.

- наближенняпрацемісткоговиробництвадорайонів і центрівзосередженняприроднихресурсів.

- наближеннямасовоговиробництвамалотранспонтабельноїпродукції до місцьїїспоживання.

- запобіганнязустрічнимперевезеннямоднотипноїпродукції, сировини й палива з одного регіону до іншого.

· Принцип збалансованості і пропорційності( такерозміщеннявиробництва, за якоговитримувалася б рівновагаміжвиробничимипотужностями, обсягомвиробництва, з одного боку, та наявністюсировинних, енергетичних, воднихземельних, трудових, фінансовихресурсів – з іншого. Такожпередбачаєоптимальну структуру нар.господарства в цілому )

· Принцип комплексногорозміщеннявиробництва.

Реалізуєтьсячерез:

- комплексневикористанняприроднихресурсів.

- раціональневикористаннятрудовихресурсів шляхом створення у регіонітакоїструктуригосподарства, за якоїнадаєтьсяпрацяусімрозмаїтим контингентам робочоїсили.

- створенняєдиноїінфраструктури.

- налагодженняефективнихвиробничихзв’язківміжпідприємствамирегіону.

· Принцип розміщенняпідприємствзгідно з раціональними формами суп. організаціївиробництва (концентрація, спеціалізація, кооперування, комбінування)

Принцип збереженняекологічноїрівноваги( Господарстворегіонуможе бути збалансоване за більшістюпараметрів, але якщо при цьомувиникаєекологічнанапруженість, то воно не можевизнаватисяефективним. )

· Принцип обмеженогоцентралізму (органічнепоєднаннястратегічнихінтересівкраїни й інтересіврегіонів, підприємців, населення. Держава не повинна втручатися в оперативнудіяльністьпідприємств і місцевихорганіввлади)


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!