Розділ ІІІ Словник основних термінів з дисципліни «Адвокатури України ».



 

АДВОКАТ (лат. advokatus - захисник) - особа, яка здійснює захист на суді, а також подає іншу юридичну допомогу населенню, установам, підприємствам та організаціям.

 

АДВОКАТУРА - добровільне об’єднання осіб, які займаються адвокатською діяльністю.

АПЕЛЯЦІЙНА СКАРГА - процесуальний документ, у якому заявник оскаржує вирок або судове рішення, ухвалу чи постанову суду, що не набрали законної сили.

 

ДІЗНАННЯ - процесуальна, слідча діяльність спеціально на те уповноважених законом органів, спрямована на виявлення ознак злочину, встановлення події злочину і осіб, що його вчинили.

 

ЗАКОННІ ПРЕДСТАВНИКИ - згідно ст. 32 КПК це батьки, опікуни, піклувальники даної особи або представники тих установ і організацій, під опікою чи опікуванням яких вона перебуває.

 

 

КАСАЦІЯ (від лат. casso -відміняю) - форма оскарження і перевірки судом другої інстанції рішень, вироків, які ще не набрали законної сили.

 

КАСАЦІЙНІ СТРОКИ - гарантовані законом строки, протягом яких можуть бути подана касаційна скарга на вирок або рішення суду першої інстанції. По кримінальним справам - 30 діб, по цивільній справі - 3-х місяців.

 

КАСАЦІЙНА ІНСТАНЦІЯ - суди, які за касаційними скаргами перевіряють законність, правильність вироків і судових рішень суду першої інстанції, апеляційних судів.

 

НАГЛЯДОВА ІНСТАНЦІЯ в системі судових органів суд, правомочний переглянути цивільну або кримінальну справу за протестом відповідного прокурора або голови відповідного суду у порядку судового нагляду.

 

ОБВИНУВАЧЕНИЙ - особа, щодо якої в установленому законом порядку винесена постанова про притягнення її до кримінальної відповідальності.

 

 

ОКРЕМА СКАРГА - скарга, що подають учасники процесу до касаційної інстанції на ухвалу суду, постанову судді, які ще не набрали законної сили. Окрему скаргу, зокрема, подають на постанову судді в кримінальних справах, які порушуються за скаргою потерпілого. Право її подати мають потерпілий, цивільний позивач або їх представники, обвинувачений, його захисник.

 

ОСКАРЖЕННЯ ВИРОКІВ, РІШЕНЬ І УХВАЛ - встановлений процесуальним законодавством порядок подання скарг на вирок, рішення, постанови й ухвали судові; форма реалізації права на судовий захист.

 

ПІДОЗРЮВАНИЙ - особа, яка затримана в підозрінні вчинення злочину, або особа, щодо якої застосовано запобіжний захід до пред’явлення обвинувачення.

 

ПІДСУДНИЙ -особа, щодо якої в розпорядчому засіданні суду або одноособово суддею винесено ухвалу про віддання її до суду.

 

ПІДСУДНІСТЬ - сукупність ознак і властивостей кримінальної справи, залежно від яких визначається компетентність того чи іншого суду розглядати її.

 

ПІДСТАВИ КАСАЦІЙНА - визначені процесуальним законом обставини, наявність яких тягне скасування чи зміну вироку або судового рішення при розгляді справи в касаційному порядку.

 

ПОПЕРДНЄ СЛІДСТВО - основна форма попереднього розслідування в кримінальному процесі, що здійснюється спеціально управомоченими на це законом службовими особами - слідчими для виявлення обставин вчинення злочину, встановлення події, осіб, винних у вчиненні злочину.

 

ПОЗОВ - у цивільному процесі засіб порушення судової діяльності на захист прав і охоронюваних законом інтересів громадян і юридичних осіб у справах, що виникають із спірних цивільних, сімейних, трудових правовідносин.

 

ПОЗОВНА ЗАЯВА - письмова вимога позивача до відповідача. Закон (ЦПК) встановлює обов’язкову письмову форму та її зміст.

 

ПРЕДСТАВНИКИ - здійснення правових дій однією особою (представником) від імені іншої особи (яку представляють) у силу повноваження, що грунтується на довіреності, законі або адміністративному акті.

 

ПРЕДСТАВНИЦТВО В СУДІ - юридичні відносини, на підставі яких одна особа (представник) виконує згідно з законом або договором процесуальні дії в суді в інтересах іншої особи.

 

ПРОМОВА - основний зміст судових дебатів учасників судового розгляду, в яких вони з позицій обвинувачення і захисту оцінюють підсумки дослідження доказів, доведеність чи недоведеність події злочину, винності підсудного та інших обставин, що підлягали встановленню у кримінальній справі.

 

РЕПЛІКА - короткий виступ учасника судових дебатів, який заперечує іншій стороні з питань, які та виклала у своїй промові або репліці. Кожний з учасників судових дебатів має право виступити з реплікою один раз.

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!