Методологія науки фінансового права базується на принципах об'єктивності, пізнання, історизму, єдності теорії та практики.



Охарактеризуємо найбільш важливі методи.

Системний метод полягає у виявленні та аналізі елементів того або іншого явища, що належить до сфери фінансового права. При використанні цього методу визначається доцільність і ефективність використання тих або інших принципів правового регулювання, структури фінансово-правових норм, фінансово-правових інститутів, підгалузей фінансового права тощо.

Догматичний метод полягає у тлумаченні структури і змісту фі­нансово-правових норм з метою встановлення їх суті, взаємозв'язку між ними тощо.

Історичний метод слугує встановленню особливостей розвитку фінансового права і його традицій в цілому, окремих інститутів і кате­горій, що дає можливість оцінити тенденції і перспективи розвитку цієї галузі.

Формально-догматичний метод передбачає вивчення фінансово­го права як такого, «у чистому вигляді», поза його зв'язками з економікою, політикою та іншими соціальними явищами. Сутністю його є аналіз чинного фінансового законодавства та практики його застосування, виявлення зовнішніх аспектів правових явищ без проникнення у внутрішні сторони та зв'язки У процесі застосування цього методу використовуються такі формальні прийоми, як опис, аналіз, синтез фінансово-правових норм та фінансових правовідносин, їх тлумачення, класифікація.

Соціологічний метод полягає у дослідженні фінансового права на основі конкретних соціальних фактів, прийомів (аналіз різних фінансо­вих документів, спостереження за діяльністю фінансових органів, опи­тування фінансових працівників, анкетування). Ці прийоми забезпечу­ють отримання необхідної інформації безпосередньо з самого життя та достовірність знань про фінансово-правові явища, необхідні для дослідника. У процесі використання соціологічного методу аналізується також практика роботи податкових органів, банківських установ та органів фінансового контролю, на базі якої отримуються не лише фактичні дані, а й перевіряється ефективність фінансового законодавства, формулюються пропозиції та рекомендації. Цей метод ґрунтується на узагальненні та аналізі практики застосування фінансового законодавства; проведенні соціологічних досліджень відносно бажаного напряму вдосконалення фінансово-правових норм; складанні експертних оцінок змісту і ефективності фінансово-правових актів тощо.

Статистичний метод використовується для встановлення статистичних даних про предмет дослідження (наприклад, даних про кількість фінансових правопорушень, випадків притягнення до відповідальності за порушення термінів продажу валютної виручки тощо).

Конкретно-історичний метод допомагає вивчити специфіку фінансово-правового інституту конкретного історичного періоду, простежити динаміку його розвитку, запозичити прийнятні для сучасного стану фінансової системи моделі, зробити відповідні висновки та сформулювати рекомендації.

Порівняльно-правовий метод - це спосіб зівставлення та дослі­дження фінансово-правових понять, явищ та процесів, їх порівняння з метою виявлення між ними спільного та відмінного (наприклад, бю­джетного процесу в Україні та у Франції). Порівняння дає можливість уніфікувати та удосконалювати як законодавство в цілому, так і зміст окремих фінансово-правових норм, розкрити сутність фінансово-правових явищ інших країн, виявити окремі переваги та їх використан­ня при зміні і удосконаленні змісту фінансово-правових норм.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!