Методи зменшення вихідних грошових потоків



 

У короткостроковому періоді санаційні резерви, пов'язані зі зниженням собівартості продукції, набагато легше виявити та мобілізувати, ніж резерви збільшення виручки від реалізації продукції. Такі заходи безпосередньо впливають на рівень ліквідності та платоспроможності підприємства.

Основними причинами виникнення витрат, не зумовлених нормальною організацією виробничого процесу, є:

o перевитрати палива, енергії, сировини та матеріалів;

o доплати робітникам за відхилення від нормальних умов праці та роботу понад норму;

o втрати від простоїв (недозавантаженість) машин і агрегатів; аварії;

o відсутність налагоджених господарських зв'язків із постачальниками сировини, матеріалів і т. ін.;

o порушення трудової та технологічної дисципліни.

 

Зменшення витрат, що відносяться на собівартість продукції

З огляду на фактори, від яких залежить обсяг витрат на сировину та матеріали, можна визначити відповідні резерви економії, вдавшись до таких заходів:

o переглянути норми витрат матеріальних ресурсів на одиницю продукції,

o з'ясувати можливості придбати (чи залучити на умовах лізингу) більш економічні види обладнання;

o оцінити можливості зменшувати втрати сировини у відходах виробництва;

o переглянути основних постачальників сировини, зменшити кількість посередників та виявити можливості дешевше закуповувати необхідні предмети праці;

o вжити заходи щодо попередження крадіжок та зловживань на виробництві, для чого на підприємствах доцільно створювати службу безпеки.

Фінансова санація підприємств обов'язково супроводжується радикальним зменшенням витрат на персонал, особливо якщо виробництво продукції скорочується. Економії за цією статтею можна досягти за рахунок:

- зменшення заробітної плати шляхом перегляду системи тарифів та надбавок;

- скорочення необхідного робочого часу (зменшення трудомісткості продукції). Заходи з вивільнення робочого часу :

o запровадження неповного робочого тижня (неповного робочого дня);

o достроковий вихід на пенсію окремих працівників;

o неоплачувані відпустки;

o звільнення персоналу.

 

3.2. Згортання інвестицій та зменшення витрат, які не належать до собівартості продукції

Витрати на інвестиції належать до витрат, джерелом фінансування яких є чистий прибуток. У рамках фінансової санації для зменшення таких витрат може бути прийняте рішення про заморожування ризикових інвестиційних проектів та інвестицій з довготривалим строком окупності.

Слід розглянути також можливість використання лізингу замість вкладання коштів у реальні інвестиції, можливість реалізації об'єктів незавершених капіталовкладень.

У рамках заходів щодо зменшення вихідних грошових потоків слід також переглянути інші витрати підприємства, які не відносяться на собівартість продукції, а здійснюються за рахунок його прибутку.

До таких витрат належать:

o штрафи за порушення господарських договорів із суб'єктами господарювання , за несвоєчасне подання в податкову адміністрацію необхідних розрахунків та за затримку перерахування коштів у бюджет і державні цільові фонди;

o проценти за прострочені банківські позички;

o збитки у вигляді безнадійної заборгованості у разі, якщо кредитор не звернувся з позовом до господарського суду щодо стягнення такої заборгованості тощо.

Зменшення вказаних витрат є суттєвим резервом покращення платоспроможності підприємства.

Санація балансу, спрямована на покриття збитків підприємства

Внутрішня фінансова санація підприємства починається з санації балансу, тобто з формального покриття відбитих у балансі збитків, що є неодмінною передумовою одержання санаційних кредитів. Санація балансу пов'язана зі зміною розмірів та структури першого розділу пасиву балансу підприємства - його власного капіталу.

Необхідність проведення санації балансу визначається наступними причинами:

1) Підприємства не зацікавлені відбивати збитки у своїй звітності, оскільки за наявності балансових збитків їм дуже важко розраховувати на залучення фінансових ресурсів із зовнішніх джерел, так як для кредиторів і потенційних інвесторів збиткове підприємство є непривабливим об'єктом фінансування.

2) У таких підприємств можуть виникнути складнощі з постачальниками і споживачами продукції. Відбиття в балансі непокритих збитків означає, що всі наявні в підприємства джерела покриття їх уже вичерпані, платоспроможність підприємства дуже низька, а резервні (страхові) фонди відсутні.

Якщо збитки перевищують суму всіх інших статей першого розділу балансу, то підприємство має від'ємний показник власного капіталу. Це означає, що всіх активів підприємства не вистачає для виконання зобов'язань з погашення позик. Така структура балансу є незадовільною і свідчить про те, що підприємство є напівзбанкрутілим.

Єдиним виходом з такої ситуації, який залишається у підприємства, є спроба одержати санаційний прибуток з метою спрямування його на покриття збитків і в такий спосіб провести санацію балансу.

Санація балансу полягає в покритті відображених у балансі збитків та створенні необхідних резервних фондів за рахунок одержання санаційного прибутку. Основна мета - приведення у відповідність статутного капіталу підприємства із чистими активами, які йому відповідають.

Санацію балансу називають також “чистою санацією” чи “формальною санацією”. Балансовий курс корпоративних прав при цьому досягає або перевищує позначку 100 %, що робить можливим залучення фінансових ресурсів шляхом додаткової емісії корпоративних прав.

Санація балансу за рахунок санаційного прибутку доцільна лише тоді, коли вичерпано решту можливостей покриття балансових збитків (після спрямування на це всіх відкритих та прихованих резервів.

Санаційний прибуток — це прибуток, який утворюється в результаті зменшення статутного фонду підприємства, добровільних доплат власників його корпоративних прав або у разі списання кредиторами підприємства-боржника своїх вимог.

1. Утворення санаційного прибутку шляхом зменшення статутного фонду підприємства.

Санаційний прибуток виникає внаслідок викупу підприємством власних корпоративних прав (акцій, часток) за курсом, нижчим від номінальної вартості цих прав (дизажіо), з подальшим анулюванням викуплених прав, або у результаті їх безкоштовної передачі до анулювання. Дизажіо в даному випадку розглядається як варіант емісійного доходу. В результаті такої операції змінюється лише структура власного капіталу (статутний капітал зменшується, непокритий збиток також), а загальна його сума лишається незмінною.

2. Утворення санаційного прибутку шляхом одержання безповоротної фінансової допомоги.

Безповоротна фінансова допомога — це сума коштів, переданих підприємству на умовах, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів. Вона може здійснюватися:

1) власниками корпоративних прав шляхом надання фінансових ресурсів для покриття збитків та проведення санації;

2) кредиторами підприємства в разі повного або часткового списання заборгованості;

3) іншими зацікавленими в санації підприємства-боржника особами.

В даному випадку власний капітал збільшується на суму отриманої допомоги за відрахуванням податкових платежів.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!