Ендоскопи з волоконною оптикою



Лекція

Ендоскопія

 

У загальному випадку ендоскопом називається пристрій, що має освітлювальну, оглядову системи і пристосування. Цей пристрій призначений для введення у внутрішні порожнини тіла людини технічного пристрою з метою огляду та проведення різних маніпуляцій. Всі ендоскопи поділяються на два великі класи: технічні й медичні. Медичним ендоскопомназивається ендоскоп, який вводиться у внутрішні порожнини і органи людини через природні канали або хірургічним шляхом.

У залежності від призначення, медичні ендоскопи поділяються на такі типи:

• оглядовий - медичний ендоскоп, призначений для дослідження внутрішніх порожнин і органів людини шляхом огляду;

• біопсійний - медичний ендоскоп, призначений для взяття проби тканини з необхідної ділянки під візуальним контролем з метою подальшого гістологічного аналізу;

• операційний - медичний ендоскоп, призначений для проведення діагностичних, лікувальних і хірургічних маніпуляцій шляхом введення інструментів під візуальним контролем.

Будь-який ендоскоп містить освітлювальну та оглядову системи:

- Освітлювальний пристрій ендоскопа - функціональний вузол ендоскопа, що включає джерело світла та інші елементи конструкції і призначений для освітлення спостережуваного об'єкта. При цьому світлопровідна система ендоскопа може бути виконана в жорсткому чи гнучкому виконанні. Для передачі світла від джерела, встановленого поза ендоскопом, до його світлопровідної системи служить світлопровідний кабель ендоскопа - функціональний вузол, що складається з волоконного світловода, в еластичній оболонці, з приєднувальними елементами;

- Оглядова система ендоскопа - частина ендоскопа, призначена для формування і передачі зображення об'єкта до спостерігача (в жорсткому чи гнучкому виконанні).

Різноманітність ендоскопів за конструкцією і призначенням вимагає певної їх класифікації.

В залежності від системи передачі зображення, ендоскопи поділяють на наступні підгрупи:

ендоскопи з волоконної оптикою - гнучкі ендоскопи, в оптичній схемі яких використовуються гнучкі волоконні світловоди для передачі зображення. Необхідно їх відрізняти від ендоскопів з волоконним світловодом, в яких освітлення спостережуваного об'єкта створюється світловим потоком, переданим по волоконному світловоду від джерела світла, встановленого поза досліджуваною областю;

• ендоскопи з лінзовою оптикою - ендоскопи, оптична оглядова система яких побудована із застосуванням лінз;

• ендоскопи тубусні - найпростіші ендоскопи, що представляють собою порожню трубку, яка може бути забезпечена лупою.

Для застосування ендоскопа важливе значення має виконання його робочої частини, тобто тієї частини медичного ендоскопа, яка призначена для введення в досліджувану область і має форму і розміри, відповідні до анатомічного каналу, по якому вводиться ендоскоп.

В залежності від конструкції робочої частини, ендоскопи поділяються на такі типи:

• гнучкі ендоскопи - медичні ендоскопи, робоча частина якого може плавно згинатися в певних межах;

• жорсткі ендоскопи - медичні ендоскопи, робоча частина якого виконана жорсткою.

При цьому ендоскопи з волоконною оптикою також поділяють на гнучкі ендоскопи з волоконною оптикою і жорсткі ендоскопи з волоконною оптикою.

В залежності від віку пацієнтів, ендоскопи поділяють на наступні види:

• ендоскопи для дорослих;

• ендоскопи дитячі.

Залежно від способу реєстрації зображення, розрізняють наступні види ендоскопів:

• фотоендоскоп призначений для реєстрації зображення об'єкта на фотоплівку за допомогою фотографічного пристрою, розташованого на проксимальному кінці ендоскопа;

• кіноендоскоп призначений для реєстрації зображення об'єкта на кіноплівку;

• телевізійний ендоскоп забезпечує передачу зображення об'єкта на телевізійний екран;

• проекційний ендоскоп призначений для проектування зображення спостережуваного об'єкта на екран.

Номенклатура ендоскопів досить обширна і залежить від галузі медичного застосування, а також від мети медичного втручання (діагностика, лікування, хірургія). У таблиці 1приведена класифікація медичних ендоскопів залежно від порожнини тіла людини, для дослідження якої він призначений, при цьому найменування виду ендоскопа, утворено від прийнятої в медицині назви відповідної порожнини.

Ендоскопічна апаратура - це сукупність оптичних, механічних, електронних і світлотехнічних систем, об'єднаних в єдиний медичний прилад. Блок-схема ендоскопа (малюнок 1) включає в себе такі елементи: джерело світла 1, конденсор 2, волоконний світловод 3, перехідний пристрій 4, світлопровідна система 5, включаючи систему формування пучка підсвічування 6, об'єктив ендоскопа 7, система передачі зображення 8, окуляр 9, фотографічний об'єктив 10, фотоплівка 11, телевізійний об'єктив 12, телевізійна камера 13, монітор 14. При цьому позицією 16 відзначена досліджувана біологічна тканина, а 15 - око спостерігача. Елементи 1 - 6 утворюють освітлювальний пристрій, а 7 - 14 - наглядову систему ендоскопа.

 

 

Рис. 1 Блок-схема оптичної системи ендоскопа

 

Ендоскопи з волоконною оптикою

Створення ендоскопів з дистальним кінцем який може згинатися в широкому діапазоні стало можливим з появою волоконною оптикою. Волоконна оптика – гнучкі джгути, що складаються з тонких скляних ниток, які передають світло по вигнутих каналах. Найбільшою різноманітністю відрізняються гнучкі ендоскопи для дослідження різних відділів травного тракту і дихальних шляхів. Більшість з них побудовано за типовою схемою, представленою на рисунку 2.

 

Рис. 2 Типова схема гнучкого медичного ендоскопа: 1 –об’єкт, що досліджується; 2 – джерело світла; 3 – волоконний освітлювальний світловід; 4 – об’єктив ендоскопа; 5 – гнучкий волоконний світловід для передачі зображення; 6 – окуляр

 

 

 

Рис 3. - Загальний вигляд гнучкого медичного ендоскопа з волоконною оптикою: I – гнучка робоча частина, II – корпус, III – окуляр, IV – сполучний кабель, V – роз’єм освітлювача; 1 – керуючий дистальний кінець, 2 – голівка, 3 – кнопка подавання води і повітря, 4 – кнопка керування аспірацією, 5 – ручки керування дистальною частиною, 6 – вхід інструментального каналу

 

В загальному вигляді гнучкий ендоскоп представляє собою гнучку протяжну трубку І, з’єднану з корпусом ІІ, який служить рукояткою для утримування приладу при експлуатації, на корпусі встановлено окуляр ІІІ. Гнучкий кабель ІV через роз’ємVзєднує ендоскоп з зовнішнім джерелом світла (рис3).

Дистальний кінець 1 робочої частини I при допомозі ручок керування 5 може примусово вигинатись під різними кутами в одній або двох площинах, завдяки чому здійснюється введення приладу і послідовний огляд ділянок досліджуваної порожнини.

Всередені гнучкої робочої частини розміщені основні функціональні системи приладу: канали передачі зображення і світла, повітря і води, канал 6 для проведення гнучких інструментів, котрий використовуєтья також для аспірації вмістимого порожнини при дослідженні. Канали мають вихід через голівку 2 дистальної керуючої частини I.

В корпусі II монтуються механічні системикеруваннявигином дистальної частини, подачеюповітря, водиі аспірацією.

Робоча частиназовні покрита еластичними оболонками, щозабезпечує нетравматичне проведення приладу по анатомічному каналіізахищаєвід попадання вологи у внутрішні комунікаціїендоскопа.

Основою гнучкого ендоскопа є оптична система передачі зображення, що складається зі встановленого в голівці 2 об'єктиву і гнучкого джгута з регулярно укладених скляних ниток, прокладеного усередині гнучкої частини I, а також окуляра III, за допомогою якого розглядається отримуване після оптичного джгута зображення з деяким збільшенням.

Необхідний для огляду внутрішньої порожнини рівень освітлення забезпечується передачею світла через гнучкий скловолоконни світлопровід, прокладений усередині гнучкої частини ендоскопа і перехідний в кабель IV, останній за допомогою стандартного роз'єму V приєднується до зовнішнього джерела світла. Через кабель від джерела також подаються необхідні для проведення дослідження повітря і вода, перемикання яких робиться за допомогою встановленої на корпусі кнопки 3; аналогічна кнопка 4 служить для управління аспірацією вмісту порожнини.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 42; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!