Притирочні і хонінгувальні верстати, верстати для суперфінішу.



Верстати для фінішної обробки призначені  для виправлення відхилень від геометричної форми деталей і отримання високої якості поверхні.

Хонінгувальні верстати застосовують для обробки внутрішніх і рідше зовнішніх поверхонь. Хонінгувальна головка (мал. 15.1) отримує одночасно обертальний  і зворотно-поступальний рух. У корпусі 3 головки встановлена оправка з абразивними брусками 1 тонкої зернистості. Бруски мають радіальне переміщення від конусів 2, роздвигающих бруски в кінці кожного подвійного ходу (конуса просуваються пружиною 5). Для можливості самовстановлення хонінгувальний головки її з'єднують зі шпинделем верстата за допомогою універсальних шарнірів 4 і 6. Хонінгувальні верстати випускають універсальні і спеціальні, одно-і багатошпиндельні в горизонтальній, вертикальній та похилій компонуваннях. Привод шпинделя аналогічний приводу шпинделя вертикально-свердлувального верстата. Зворотно-поступальне переміщення хона відбувається гідравлічно. Хонінгування дозволяє отримати високоякісну поверхню, а також усувати не великі неточності форми (овальність, конусоподібні і т. д.). Точність обробки - 6-й квалітет включно.

                                    

Рис. 15.1. Хонінгувальна головка.

Рис. 15.2. Схема притирки. Рис. 15.3. Схема рухів при суперфінішуванні .

 

Притиральні верстати бувають універсального та спеціального призначення, на них обробляють різні зовнішні і внутрішні поверхні. Притирку здійснюють  дрібнозернистим абразивом, змішаним з мастильним матеріалом і нанесеним на поверхню заготовки або інструменту - притира, виконаного з чавуну, бронзи, сталі і т. д. Заготовки (мал. 15.2) вільно вкладають у вікна сепаратора 2, форма  якого залежить від форми заготовки . Сепаратор з заготовками встановлюють з ексцентриситетом е між притиром 1 і диском 3. Притир і диск обертаються навколо осі О1 в протилежні сторони з різними швидкостями. Сепаратор, що має вісь О2, отримує горизонтальний зворотно-поступальний рух від окремого приводу. Виникаючий складний відносний рух забезпечує високу якість за поверхні (до  Ra= 0,32 мкм) і точність обробки до 6-го квалітету.

Верстати для суперфінішу застосовують для обробки до Ra = 0,1 мкм зовнішніх (мал. 15.3, а), внутрішніх поверхонь тіл обертання і плоских поверхонь (мал. 15.3, б). Як інструмент використовують дрібнозернисті бруски, які притискаються до оброблюваної поверхні пружинами або гідравлічно. Припуск на цю операцію майже не залишають. В процесі обробки інструмент та заготовка отримують наступні рухи: 1- обертання  або круговий рух заготовки; 2 - зворотно-поступальне  переміщення інструменту; 3 - коливальний рух інструменту; 4 - обертання інструменту; 5 - коливальний рух заготовки. Одержаний складний відносний рух і забезпечує високу якість поверхні. Тривалість обробки встановлюють по реле часу.

 

 

Шліфувальні верстати з ЧПК.

Системами ЧПК оснащують круглошліфувальні, внутрішньо-шліфувальні, плоскошліфувальні, безцентрово-шліфувальні, контурошліфувальні та інші верстати. При цьому виникають технічні труднощі, які пояснюються такими причинами. Процес шліфування характеризується, з одного боку, необхідністю отримання високої точності і якості поверхні при мінімальному розсіянні розмірів, з іншого боку - особливістю обробного інструменту, що полягає у швидкій втраті розмірної точності шліфувального круга внаслідок його інтенсивного зношування в процесі роботи. Отже, у верстаті необхідні механізми автоматичної компенсації зношування шліфувального круга. Система ЧПК повинна бути замкнутою для компенсації деформацій системи СНІД, температурних похибок, різних припусків на заготовках, неточностей верстата і т. д.. Контроль поздовжніх переміщень столу повинно здійснюватися з похибкою не більше 0,1 мм для круглошліфувальних верстатів і 0,02-0,03 мм для торцекруглошліфувальних.

Із-за великої кількості невизначеної технологічної інформації, що міститься в програмі, недоцільно використовувати програмоносій на перфострічці. Тому для шліфувальних верстатів часто використовують системи типу СNС. Для цих систем характерне керування по 3-4 координатам, але у верстатах, які працюють кількома колами, можливе керування по 5-6 і навіть 8 координатах. Взаємозв'язок між оператором і системою ЧПК (СNС) шліфувального верстата в більшості випадків здійснюється в діалоговому режимі за допомогою дисплея. Є також можливість дистанційного введення програм від центральної ЕОМ при включенні верстата в автоматизований ділянку. Застосовуються вбудовані діагностичні системи, що підвищують надійність верстатів.

Найбільш поширені круглошліфувальні верстати з ЧПК, що дають максимальний ефект при обробці з однієї установки багатоступеневих деталей типу шпинделів, валів електродвигунів, редукторів, турбін і т. д. Продуктивність підвищується в основному в результаті зниження допоміжного часу на встановлення заготовки і знімання готової деталі, на переустановку для обробки наступної шийки вала, на вимір і т.д. При обробці багатоступеневих заготовок на круглошліфувальний верстаті з ЧПК досягається економія часу в 1,5-2 рази в порівнянні з ручним керуванням.

                                  

Рис. 16.1. Схема обробки на профілешліфувальному верстаті з ЧПК.

Профілешліфувальні верстати з ЧПК на відміну від оптичних профілешліфувальних верстатів мають високу продуктивність і не вимагають для обслуговування висококваліфікованих операторів. Верстати цього типу випускають з вертикальним шпинделем (контурно-шліфувальні) і з горизонтальним шпинделем (профілешліфувальні).

У профілешліфувальному верстаті ЗГ95ФЗ формотворчі рухи для обробки профілю А-Б (мал. 16.1) заготовки 1 здійснюються за допомогою крокових двигунів ШД5-Д1 через черв’ячні редуктори і передачі гвинт-гайка кочення. Забезпечується переміщення столу за координатами X'-У з дискретністю 0,00025 мм. Орієнтація кола 3 щодо осі 0-0 задається програмованим кроковим двигуном. Правка кола алмазним інструментом 2 здійснюється по команді від програми. Шліфувальний круг подається при виправлення за допомогою храпового механізму, одночасно від приводу здійснюється поворот кола. Є освітлювач і проектор для спостереження і контролю готової деталі. Верстат забезпечує шорсткість поверхні  Rа = 0,32-0, 16 мкм і точність профілю близько 10 мкм.

З'явилася тенденція до створення багатоцільових шліфувальних верстатів для обробки в патроні з одного установа внутрішніх і зовнішніх поверхонь заготовок типу тіл обертання. Такі верстати часто мають кілька шліфувальних шпинделів і можуть входити в гнучкий виробничий модуль, який обслуговується промисловим роботом. У цьому випадку верстат повинен мати автоматичну зміну інструменту або з метою заміни зношеного кола, або кола, що відповідає оброблюваному отвору. Місткість магазина інструментів 12-18 шт.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 29; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!