II. Збір матеріалу та його обробка



АКАДЕМІЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНИХ АІДНОСИН

ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Кафедра фінансів

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

До виконання

Випускної кваліфікаційної роботи бакалавра

за спеціальністю “ФІНАНСИ”

                                

   

Київ - 2010

Загальні положення

Завершальним етапом навчального процесу в підготовці бакалавра є випускна кваліфікаційна робота. У ній необхідно показати вміння глибоко і всебічно досліджувати поставлені питання, робити обгрунтовані і формувати конкретні пропозиції.

Метою написання випускної роботи є систематизація, поглиблення теоретичних знань студентів в галузі теорії фінансів, фінансового аналізу, фінансової діяльності підприємств, банківської діяльності та ін., набуття і розвиток навичок самостійного аналізу та узагальнення цифрового матеріалу, обгрунтування по удосконаленню практики фінансово-аналітичної роботи в інтересах досягнення позитивних фінансових результатів діяльності фізичних і юридичних осіб, зміцнення фінансової дисципліни.

Випускна робота - це самостійно виконана робота, яка повинна виявити ступінь підготовки випускника-бакалавра до самостійної діяльності в галузі фінансів, фінансового аналізу і контролю держави та на підприємствах, організаціях і установах. У випускній роботі необхідно показати вміння правильно використовувати теоретичні положення економічної науки і, зокрема, фінансово-аналітичної, для успішного виконання соціально-економічних завдань, вміння користуватися науковим апаратом; викладати свою точку зору з питань, які розглядаються; робити науково-обгрунтовані висновки і подавати конкретні пропозиції щодо удосконалення управління.

Під час виконання випускної роботи студенти повинні знати і використовувати такі теоретичні категорії, як сутність і явище, зміст і форма, необхідність, закон, можливість і дійсність, тобто ті вихідні моменти, без яких дослідження неможливе.

Виконуючи випускну роботу, необхідно використовувати загально-наукові методи теоретичного узагальнення фактів (методи діалектичної і формальної логіки, індукції і дедукції) і специфічні методи економічного дослідження (статистичні та економіко-математичні).

Випускна робота виконується індивідуально за затвердженою темою. Вона повинна бути реальною, з використанням ПЕОМ і економіко-математичних методів.

Випускна робота повинна відповідати таким вимогам:

- виконуватися на актуальну тему та мати позитивний відзив рецензентів;

- виконуватися, як правило, із залученням фактичних звітних і статистичних

    даних;

  - містити конкретні висновки, пропозиції, які Державна екзаменаційна
комісія визнала б як самостійні;

- результати роботи могли б бути включені до наукового звіту
кафедри або використані в практиці господарської діяльності
підприємств;

- бажано, підтвердження практичного використання результатів роботи (акти, довідки та інші документи довільної форми, але з установленими реквізитами).

 

І. Підготовка до виконання випускної роботи, її структура, зміст і обсяг

Підготовку до написання випускної роботи починають з вибору теми. Студент має право самостійно запропонувати тему випускної роботи з однієї з проблем, яка не відображена в тематиці кафедри (додаток 1).При цьому її необхідно обгрунтувати, визначити мету, предмет та об'єкт дослідження і запропонувати приблизний план написання.

Кафедра затверджує теми і призначає кожному студентові наукового керівника з числа викладачів кафедри або спеціалістів-практиків відповідного профілю. Теми випускних робіт і наукові керівники від кафедри затверджуються у встановленому порядку, при поперадній редакції теми роботи узгодженої з науковим керівником та завідуючим кафедери. При виборі і затвердженні тем дублювання, як правило, не допускається.

Вибравши тему, студент повинен чітко визначити мету та завдання випускної   роботи, послідовність її написання, підібрати відповідну наукову літературу та нормативно-інструктивні матеріали. Кваліфіковану допомогу в цьому можуть надавати викладачі, працівники бібліотеки. Після вивчення літературних джерел і нормативних матеріалів студент приступає до складання плану роботи. У додатку 2 наведена прикладна схема структури бакалаврської роботи.

Складання плану - один з важливіших етапів підготовчої роботи. Від його правильності, чіткості й логічності залежить виконання всієї роботи. План повинен відобразити сутність вибраної теми, напрямок її дослідження, постановку окремих питань, використання методів аналізу. Після самостійного складання двох-трьох варіантів плану рекомендується звернутися до наукового керівника. Після обговорення варіантів плану відбирається (або на їх основі складається) оптимальний. Під час виконання роботи план може уточнюватися. Після погодження прийнятної структури змісту бакалаврської роботи, студент разом з науковим керівником складають завдання до її виконання за вказаною у додатку 3 формою.

Зразок графіку виконання бакалаврської роботи наведено у додатку 4.

Робота виконується лише українською мовою.

 Обсяг випускної роботи має бути в межах 50-60 сторінок
друкованого тексту (шифр № 14, через 1,5 інтервалу), не враховуючи списку літератури та додатків. За обсягами рекомендується така структура роботи ( див. у додатку 5.).                       

Як правило, кафедра рекомендує таку структуру випускної роботи: вступ, основна частина, яка складається з двох-трьох розділів, висновок, список використаної літератури та додатки.

У вступі (4-5 сторінок) обґрунтовується актуальність теми випускної роботи, вказуються її місце в сучасних дослідженнях, описують рівень наукової розробки теми та вказується перелік відомих вчених економістів і їх роботи за темою дослідження. формулюють мету, завдання, предмет і об'єкт дослідження, Обовязковим є зазначення інформаційної бази дослідження, наприклад, Інформаційною базою даного дослідження послужили первинна документація, фінансова звітність, нормативні документи підприємства, статистичні матеріали Держкомстату України тощо. В кінці вступної частини вказують структуру і обсяг роботи, наприклад, робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, бібліографічного списку літератури із 105 найменувань та дають коротку характеристику її виконання за розділами. Вказують загальний обсяг випускної кваліфікаційної роботи, наприклад, загальний обсяг випускної кваліфікаційної роботи бакалавра становить 70 сторінок друкованого тексту, включає 11 таблиць, 7 рисунків (схем та графіків),6 додатків.

У першому розділі, який носить теоретико-методологічний характер, висвітлюються основні наукові положення досліджуваної проблеми. Особлива увага звертається на викладення найновіших теоретичних розробок та критичний аналіз різних точок зору з теми дослідження.

У другому розділі, який носить змістовий характер, відповідно до поставлених завдань аналізується досліджувана проблема, розкривається її взаємозв'язок, можливості та напрями реалізації на практиці. Для цього в першу чергу передбачається висвітлення порядку структури джерел фінансування, та використання фінансів, об'єкта дослідження, оцінка та економічний аналіз факторів і результатів.

У третьому розділі, який носить характер результативного, обгрунтовуються висновки та даються пропозиції щодо вдосконалення існуючої практики.   

Рекомендований обсяг кожного розділу може бути в межах 10-15 сторінок.

У висновку (до 5 сторінок) підводять підсумок дослідження, формулюють та обґрунтовують висновки і пропозиції щодо удосконалення напрямів обліково-аналітичної роботи. Висновки узгоджуються з метою, задекларованими завданнями і повинні містити як констатуючу так і конструктивну частини.

Кожна робота обов’язково включає таблиці, додаткові та проміжні матеріали, повинна бути самостійним дослідженням і містити конкретні висновки і пропозиції щодо досліджуваного питання.

В додаток, щоб не перевантажувати основну частину, виносяться громіздкі таблиці, додаткові та допоміжні матеріали – первинна документація, заповнені форми звітності, тексти чи витяги з наказів, стандартів, Законів, положень, інструкцій тощо, результати розрахунків, виконаних з використанням ЕОМ.

Випускна робота повинна бути надрукована без пропусків та скорочень слів, з однієї сторони стандартних аркушів, зброшурованих у твердій обкладинці.

Необхідно домагатися рівномірного викладення матеріалу в розділах, а в їх середині - за параграфами. Деякі відхилення в обсязі певних розділів допускаються, але не рекомендується, щоб обсяг одного розділу складав 50 і більше відсотків загального обсягу роботи. Зміст роботи треба викладати лаконічно, не допускаючи повторень, непотрібних відступів від основної теми, описання, довгих математичних викладок, які перенасичують текст.

На початку роботи вміщують титульний аркуш з підписами студента і наукового керівника, далі у вигляді змісту план випускної роботи та її текст. Зміст повинен відповідати заголовкам в тексті роботи.

Всі наведені у випускній роботі цитати та цифровий матеріал супроводжуються точними посиланнями на відповідні джерела. Таблиці та графічний матеріал мають окрему нумерацію. Заголовки таблиць, графіків, діаграм повинні відповідати змісту ілюстрованого матеріалу та вказувати на об'єкт і період, до якого відносяться дані. В таблицях вказують одиниці виміру, а в графіках та діаграмах -масштаб.

Літературу студент підбирає самостійно. З цією метою рекомендується використовувати такі каталоги:

- систематичний каталог наукової, навчальної та довідкової літератури - на абоненті бібліотеки;

- періодичні видання - читальному залі бібліотеки;

- нормативно-методичні видання - на кафедрі фінансів, інших кафедрах.;

- можливості ІНТЕРНЕТ в класах ПЕОМ.

Пояснення щодо роботи з каталогами можна отримати у консультантів бібліотек.

Під час складання бібліографії необхідно фіксувати бібліотечні шифри кожного джерела, щоб не витрачати часу на повторний пошук,

З метою прискорення роботи доцільно використовувати перелік статей, надрукованих за рік, який друкується в останньому номері журналів.

II. Збір матеріалу та його обробка

Важливим етапом виконання випускної роботи є збір та систематизація фактичного матеріалу. Роботу з літературою треба розпочинати зі складання правильного та повного списку книг, статей, з посиланням на джерело. Оптимальний варіант - складання картотеки на окремих картках.

Студенти збирають та систематизують інформацію по випускній роботі, в першу чергу, під час практик та підготовці курсових робіт.

Перед проходженням практики студентів консультує, як правило, науковий керівник з конкретного напрямку досліджень, методики збору та обробки інформації, її джерел.

Перший розділ виконується на основі вивчення літературних джерел. Зміст роботи повинен включати елементи самостійного узагальнення по суті викладеного питання.

Другий та третій розділи (залежно від особливостей) плану виконуються на основі вивчення діючих нормативно-методичних документів, узагальнення літературних джерел та аналізу, фактичних даних та матеріалів власного дослідження. Огляд нормативно-правової бази, яка регламентує методологію і організацію фінансування, фінансового аналізу, бажано звести у таблицю, яка обовязково містить таку інформацію: найменування нормативного документу, ким і коли виданий та затверджений; короткий зміст нормативного документа чи акта; межі використання в фінансово-аналітичній практиці. Аналогічно необхідно подати характеристику та критичний огляд економічної літератури, наукових та інформаційних джерел за темою роботи.

Під час збору фактичного матеріалу необхідно виконувати основні вимоги, пред'явлені до інформації: повноту, порівнянність та достовірність,

Повнота полягає в тому, що студент повинен повністю охопити явище або елементи досліджуваного процесу, розглянути всі сторони проблеми: зібрати дані за максимально можливий безперервний період. Збір інформації для випускної роботи - форма вибіркового спостереження. За такого спостереження необхідно виконувати вимоги типовості фактів. Типові факти виступають особливою формою повноти даних.

Порівняність полягає в тому, щоб зібрані в процесі вибіркового обстеження факти були взаємопов'язані, мали спільну основу. Порівняність фактів дає змогу підсумувати їх та зробити на цій основі загальні висновки, внести пропозиції. Цю вимогу слід враховувати при виборі об'єкта дослідження та можливостей збору матеріалу та інформації.

Достовірність пов'язана з необхідністю отримання в результаті дослідження обгрунтованих та правильних висновків. Достовірною вважається інформація, яка відображає дійсні, правдиві параметри явищ. Різниця між величиною, отриманою в результаті вимірювання, та дійсними величинами явищ називається помилковою. Вимірювання можуть бути неточними через помилки реєстрації, обчислення та несуцільні спостереження. Для усунення цих помилок необхідно після виписки показників порівняти їх з першоджерелами. Аналогічний контроль необхідний також при складанні таблиць для випускної роботи на основі власної інформації.

Можуть бути допущені також помилки неточного обчислювання в арифметичних розрахунках при обробці зібраної інформації, які можна виявити за допомогою повторного розрахунку та логічного контролю. Повторний розрахунок необхідно провести на підставі всіх розрахунків, а логічний контроль можливий лише між взаємопов'язаними показниками. Не слід вибирати для дослідження об'єкти, які знаходяться в найкращих або найгірших умовах..

Найбільш типовим недоліком випускної роботи є описовий виклад другого та третього розділів. В основі цього лежать такі основні причини:

- механічне перенесення до випускної роботи основних положень
діючих інструктивно-нормативних документів;

- некритичне запозичення прикладів з організації та методології обліково-аналітичної роботи;

- неглибокий аналіз цифрових матеріалів, відсутність практичних навичок застосування економіко-математичних методів, електронно-обчислювальної техніки та недостатній зв'язок аналітичних даних з розроблюваними пропозиціями щодо вдосконалення роботи.

 Під час розробки пропозицій щодо удосконалення процесу чи роботи необхідне детальне вивчення планової та звітної документації, річних звітів і пояснювальних записок, бесід із співробітниками, обговорення з ними проблем випускної роботи, вивчення літературних джерел, особливо статей в економічній періодиці, матеріалів нарад та конференцій.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 328; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!