Математичний опис імпульсних систем керування



 

Для опису імпульсних систем керування використовують так зване z – перетворення та різницеві рівняння.

z – перетворення можна отримати, якщо розглянути перетворення Лапласа неперервних функцій відносно дискретної функції. Перетворення Лапласа

                                     (8.5)

Для дискретної системи потрібно ввести крок квантування  і розглядати час як дискретну величину рівну .

Тоді перетворення Лапласа буде:

                                      (8.6)

Заміна змінної  приводить до перетворення

                                        (8.7)

Другий множник носить назву z – перетворення дискретної функції часу:

                                        (8.8)

Для z – перетворення, аналогічно як і для перетворення Лапласа складені математичні таблиці  (наприклад див. В.А. Бесекерский, Е.П. Попов. Теория систем автоматического регулирования. -  М.: Наука, 1966- 992 с).

Аналогічно вводиться Передатна функція імпульсної ланки, яку прийнято називати як дискретна Передатна ланка або імпульсний фільтр. Маючи рівняння вихідного сигналу у формі зображення

,

представляючи вхідну і вихідну величини у вигляді перетворення Лапласа (2) і виконавши заміну змінних, одержимо

                (8.9)

Ввівши позначення, матимемо

                                       (8.10)

Тут W(z) дискретна Передатна функція (Передатна функція імпульсного фільтра)

                                  (8.11)

За передаточною функцією дискретної ланки складають різницеві рівняння, які зв’язують дискретні послідовності на вході й виході ланки. Різницеві рівняння є аналогом диференційних рівнянь. Передатна функція в різницевих рівняннях може бути представлена у вигляді поліномів, а саме:

                             (8.12)

Використовують імпульсні передатні функції і різницеві рівняння аналогічно, як і диференційні рівняння. За допомогою імпульсної передаточної функції системи визначають стійкість системи, точність керування за критеріями Гурвіца, Найквіста, дещо зміненими з урахуванням імпульсного характеру сигналів. Питання аналізу таких систем є таким, що знаходиться поза програмою курсу. В разі потреби Ії можна вивчити самостійно, використовуючи літературу, подану в списку літератури.

 

Цифрові системи автоматичного керування

 

Цифрові системи автоматичного керування - це системи, в яких безперервні сигнали перетворюються в цифрові коди і керування здійснюється з використанням алгоритмів обробки цифрової інформації.

Цифрові системи автоматичного керування передбачають перетворення безперервних сигналів у цифрові коди та зворотне перетворення цифрових кодів у безперервні сигнали. Такі сигнали здійснюють аналогово-цифрові (АЦП) і цифро-аналогові (ЦАП) перетворювачі. У таких перетворювачах здійснюється квантування як за часом так і за рівнем. Квантування за часом визначає частоту перетворювача, а квантування за рівнем – розрядність. Як правило, вихідні сигнали перетворювача подаються в двоїстому паралельному, чи послідовному коді. Послідовний код - це такий код коли значення розрядів одержаного результату передається по одному каналу як функція часу. Паралельний код означає, що розряди перетвореного сигналу передаються по паралельних каналах в один і той же момент часу.

До складу цифрових систем автоматичного керування можуть входити елементи логіки і система керування будується на таких елементах, або мікропроцесори і система керування будується на мікропроцесорах. У даний час основою цифрових систем керування є мікропроцесор. Перевага мікропроцесора в тому, що він може обробляти інформацію за будь-якою програмою, закладеною в блоку пам’яті, який працює разом з ним. Системи керування, побудовані на логічних та інших електронних елементах мають той недолік, що їх структура потребує досить складної розробки і система може виконувати тільки функції, закладені під час її розробки. Зміна завдань керування потребує зовсім іншої структури системи і існуючу систему використати не можна. Мікропроцесори обробляють інформацію і видають сигнали керуванні відповідно до програми, закладеної в блоку пам’яті. Таку програму можна легко змінити, що дозволяє перепрограмувати систему і зробити її придатною для вирішення найрізноманітніших завдань. Сучасні мікропроцесори, маючи мінімальні розміри забезпечують обробку інформації з швидкістю мільярди операцій в секунду. Сучасні запам’ятовуючі пристрої зберігають інформацію для виконання надзвичайно складних програм обробки даних та керування. З огляду на це цифрові системи керування набувають широкого розповсюдження як у промисловості, так і в побуті. Побутові пральні машини, електроплити, миючі автомати і дуже багато пристроїв мають вбудовані мікропроцесори та системи цифрового автоматичного керування. Вся сучасна техніка від виробничих верстатів до космічних апаратів використовує цифрове автоматичне керування. Для цифрових систем керування, як і для неперервних систем, важливу роль відіграють питання стійкості керування, точності та інші показники якості керування. Розгляд сучасних цифрових систем керування є завданням інших дисциплін.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 652; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!