Особливості проїзду перехресть



Якщо перед перехрестям встановлений світлофор чи регулювальник, то порядок проїзду визначається сигналами цього світлофору чи регулювальника (ПДР п. 16.1)

 


 

 

Якщо світлофора немає або ж він не працює (вимкнений або мигає жовте світло) , то перехрестя є нерегульованим, а порядок проїзду визначають знаки пріоритету: транспортні засоби на другорядній дорозі, повинні уступати дорогу тим, хто на головній.

Не варто забувати про те, що справний світлофор відміняє дію знаків пріоритету, встановлених на перехресті.

 

Якщо немає ні світлофора, ні знаків пріоритету. То дороги вважаються рівнозначними, і на таких перехрестях працює правило перешкоди справа: уступає дорогу той, у кого справа є інший транспортий засіб.

Світ перехресть складний і різноманітний. Бувають перехрестя, на котрих головна дорога змінює напрямок. Інколи на перехрестях є трамвайні шляхи. Про те, як потрібно переїжджати ці перехрестя, детально написано в ПДР.

Знання пріоритетів проїзду перехресть допоможе швидко і впевнено їх переїжджати без створення перешкод іншим учасникам руху. Зрештою, не варто наполягати на своїй перевазі: проїжджати першим потрібно тільки в тому випадку, якщо очевидно, що вам дійсно уступають дорогу.

Переїжджати перехрестя потрібно швидко, впевнено і не забувати про необхідність подати рукою сигнал повороту.


Вправо

Поворот направо зазвичай вдається без ускладнень. Найчастіше поворот направо дозволений тільки з правого ряду, де якраз і рухається велосипедист. Тут – найголовніше – завчасно виїхати на середину правого ряду, щоб не повернути направо одночасно з автомобілем. В іншому випадку він може притиснути до узбіччя.

Найнеприємніше – опинитись справа від вантажного автомобіля (особливо з причепом) чи автобуса, що здійснює поворот. Не варто забувати, що з кабіни вантажного автомобіля велосипед абсолютно непомітний. Вантажівки і автобуси краще пропускати вперед і на повороті їхати за ними.

Практично всі знають, що на перехресті зі світлофором, у якому є додаткова секція зі стрілкою, повертати можна тільки при світлі сигналу цієї секції.

На жаль, навіть серед водіїв автомобілів не всі знають, що, при одночасному червоному сигналі світлофора і сигналі зі стрілкою, повертати можна тільки після того, як уступиш дорогу тим, хто їде прямо (ПДР п.16.9)

Прямо

Проїзд перехрестя прямо також зазвичай вдається без проблем. Як правило, можна прямо їхати з будь-якого ряду, в тому числі з велосипедного – правого. Тільки варто завчасно виїжджати на середину правого ряду і розвивати достатню швидкість, щоб водій автомобіля, що позаду, при повороті направо не починав обгону.

Ситуація ускладнюється, якщо на перехресті з правого ряду можна звернути тільки направо, при цьому прямо їхати недозволено (на таких перехрестях над кожною смугою висять відповідні знаки (5.16), а на дорозі нанесена розмітка). Коли для велосипедиста буде зелений сигнал світлофора, він не зможе проїхати прямо: перед ним будуть стояти автомобілі, що хочуть повернути направо і очікують стрілку в додатковій секції світлофора. Коли ж ця стрілка загориться, проїзд прямо буде неможливий – основний світлофор в цей момент буде червоним.

Найпростіший спосіб для велосипедиста проїхати таке перехрестя – перейти на тротуар і скористатись пішохідним переходом.

Але якщо є можливість завчасно переміститись і зайняти місце між першим і другим рядом, то можна проїхати це перехрестя безпечно і практично не порушуючи правил (буде порушено тільки правило рухати якомога правіше). Але при цьому між першою і другою смугою можна спокійно дочекатись зеленого сигналу світлофора, без перешкоджань тим, хто звертає направо за стрілкою.

Відразу після проїзду цього перехрестя варто знову перелаштуватись в крайній правий ряд. Цьому ніхто не заважатиме, оскільки всі автомобілі, що стояли справа, звернули вправо. Про всяк випадок варто подати сигнал повороту правою рукою і впевнитись, що права смуга вільна.

Якщо завчасно перелаштуватись не виходить (наприклад, через жвавий транспортний потік), то для проїзду прямо простіше тимчасово стати пішоходом, скориставшись відповідним наземним чи підземним переходом.

Перейти в режимі пішохода варто і на тих перехрестях, де поворот направо дозволений відразу з декількох смуг. Щоб проїхати таке перехрестя прямо, потрібно переміститись не у другу, а у третю смугу. Цього велосипедисту вже робити не варто. Як мінімум тому, що з третьої смуги набагато важче вернутись в крайню праву.

Вліво

Це доволі складний маневр, який можна виконувати тільки впевненим у своїх силах велосипедистам. Коли такої впевненості немає – краще перейти у режим пішохода.

Якщо на дорозі одна смуга в кожному напрямку, поворот наліво на велосипеді виконати простіше. Перед поворотом варто завчасно виїхати на середину правого ряд, щоб не стикнутись з автомобілем, котрий хоче проїхати перехрестя прямо.

Не варто забувати, що обов’язково потрібно пропустити транспорт, що рухається у протилежному напрямку. Робити це варто на самому перехресті, а не перед ним. Тобто поворот наліво на велосипеді виконується у три етапи:

· за декілька десятків метрів до перехрестя, велосипедист показує лівою рукою сигнал повороту наліво і переміщується на середину смуги.

· дочекавшись сигналу світлофора, велосипедист ще раз показує сигнал повороту наліво і виїжджає прямо на перехрестя. Якщо по зустрічній смузі рухається транспорт, то необхідно зупинитись на середині перехрестя так, щоб не заважати автомобілям і пропустити усіх зустрічних. Зупинитись і чекати краще всього трішки далі від центру траєкторії поворот автомобіля – тобто так, щоб після повороту відразу бути якомога правіше.

· у момент, коли на зустрічній смузі нікого не буде, велосипедист звертає наліво і виїжджає з перехрестя. Цілком нормально, якщо доведеться виїжджати з перехрестя вже на жовтий чи червоний сигнал світлофора – правилами це допускається. Виїжджати з перехрестя потрібно швидко, але без метушні. Якщо вийшла затримка і вже почали рух автомобілі, яким подано зелений сигнал світлофора, не треба губитись. По-перше, автомобілі зобов’язані дати дорогу і завершити маневр (ПДР п.16.5), а по-друге, в момент очікування сигналу світлофора велосипед добре видно усім водіям.

Якщо ж дорога багатосмугова, то звернути наліво можна тільки перемістившись у крайню ліву смугу. А це на велосипеді робити складно – він заважатиме тим, хто їде прямо. Тому поворот велосипеда наліво в цій ситуації однозначно заборонений ПДР (ПДР п.11.14).

Виняток з цього правила можна зробити тільки на Т-подібному перехресті, коли прямо їхати не можна. Якщо вдасться завчасно переміститись між першим і другим рядом, то можна безпечно звернути наліво. В іншому випадку краще перейти в режим пішохода.

По кругу

Перехрестя з круговим рухом тільки видається простим, проте приховує в собі кілька неочевидних труднощів, тому безпечний проїзд таких перехресть на велосипеді можливий не завжди.

Заїзд на перехрестя з круговим рухом не є надто складним – це звичайний поворот направо. Варто зазначити, що коли перед таким перехрестям немає знаків пріоритету, то перевага надається тому транспортному засобу, який виїжджає на перехрестя. Тобто автомобілі, що їдуть в крузі, уступають дорогу тим. Хто в’їжджає на нього. В’їхавши у круг, велосипедист продовжує рух правою смугою.

Не викликає труднощів і виїзд з такого кругу – це такий же поворот направо.

Проїзд по кругу без повороту в найближчий виїзд такий же, як проїзд перехрестя прямо. Варто лише не забувати уступати дорогу тим, хто в’їжджає у круг і завчасно виїхати на середину своєї смуги, щоб не перетнутись з автомобілем, що виїжджає з круга.

Труднощі можуть виникнути саме при спробі проїзду по кругу прямо. Згідно ПДР, в’їзд на перехрестя з круговим рухом можна здійснювати з будь-якої смуги, в тому числі з велосипедної правої. Це знають практично всі водії автомобілів. А ось те, що виїхати з круга можна тільки з крайньої правої (зовнішньої) смуги, знають далеко не всі. Через це виникають небезпечні ситуації.

Велосипедист намагається проїхати по кругу прямо, а охочі звернути направо з другої смуги не дають цього зробити. Особливо небезпечна ситуація, якщо конфігурація перехрестя така, що автомобілі можуть проїхати його на великій швидкості. Часто проїхати круг по правій смузі складно навіть на автомобілі. Не допоможе і переміщення між першою і другою смугою: адже велосипедисту доведеться повертатись у зовнішній ряд, і немає жодної певності, що це можна буде здійснити без створення аварійної ситуації.

Таким чином, якщо конфігурація перехрестя така, що водії змушені знижувати швидкість до 20-30 км/год, то велосипедист може спокійно його перетнути. Якщо на перехресті скупчення автомобілів, то найбезпечніше перейти на тротуар і стати пішоходом.

Переїзд через колії

Якщо вулицею, де є велосипедний рух, проходять трамвайні колії, то варто знати всі відповідні пункти ПДР. Трамвай повинен уступити вам дорогу в трьох випадках:

· якщо він виїжджає з депо;

· якщо для нього горить червоний сигнал світлофора, а велосипедисту – зелений;

· якщо він на другорядній дорозі, а велосипедист – на головній.

У всіх інших випадках трамвай має перевагу і починає рух першим.

Деякі особливості є і при перетині перехресть з трамвайними коліями посередині. В цьому випадку лівий поворот на велосипеді можна зробити тільки в режимі пішохода (ПДР п. 11.14), оскільки за правилами, звернути наліво дозволено тільки з трамвайної колії. Виїжджати на трамвайну колію на велосипеді не варто, оскільки доведеться перетинати колію під гострим кутом, а в цій ситуації доволі високий ризик падіння. Не варто забувати, що перетинати колію найкраще під прямим кутом. Особливо у вогку пору.

Велосипед та автомобіль

Їзда на велосипеді на правах транспортного засобу – непогана практика для майбутніх водіїв автомобілів. Початкові навики водіння велосипеда краще всього набувати у дворах (автомобілі там їздять, проте з невеликою швидкістю) і на тихих вулицях. В міру набуття досвіду можна переходити і на інтенсивніші вулиці.

Окрім того, погляд на дорогу зі сторони велосипедиста потім непогано допомагає краще помічати їх і ставитись до них з особливою повагою, будучи в автомобілі.

 

 

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1510; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!