Тема 17. Юридична техніка процесуальних актів конституційного судочинства



Основні терміни та поняття: конституційне звернення, конституційне подання, рішення Конституційного Суду України, висновок Конституційного Суду України.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Починаючи вивчення теми, слід пригадати, що звернення до Конституційного Суду може бути у формі конституційного подання або конституційного звернення.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 16 жовтня 1996 року громадяни України, іноземці, особи без громадянства та юридичні особи є суб’єктами права на конституційне звернення щодо офіційного тлумачення Конституції та Законів України. Конституційне звернення повинно відповідати вимогам, встановленим Законом України «Про Конституційний Суд України» щодо форми, змісту та підстав для такого звернення. Недотримання заявником хоча б однієї з цих вимог є підставою для відмови у прийнятті до розгляду конституційного звернення.

Згідно статті 42 Закону конституційне звернення – це письмове клопотання до Конституційного Суду України про необхідність офіційного тлумачення Конституції та законів України з метою забезпечення реалізації чи захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи.

Єдиною підставою для конституційного звернення щодо офіційного тлумачення Конституції та законів України є наявність неоднозначного застосування положень Конституції або законів України судами України (загальної юрисдикції), іншими органами державної влади, якщо суб’єкт права на конституційне звернення вважає, що це може призвести або призвело до порушення його конституційних прав і свобод (стаття 94 Закону).

Типовою помилкою, якої припускаються суб’єкти права на конституційне звернення, є прохання «розтлумачити» (роз’яснити) не суть норми, а порядок практичного її застосування, тобто показати, як, коли, яким чином має діяти той чи інший суб’єкт права в конкретних правових ситуаціях відповідно до вимог правової норми. Конституційний Суд України кваліфікує такі випадки як прохання консультації щодо правозастосування; при цьому він виходить з того, що «офіційне тлумачення і застосування правових норм є різними видами юридичної діяльності. Офіційним тлумаченням вважається діяльність компетентного органу державної влади щодо з’ясування і роз’яснення волі законодавця, матеріалізованої в нормі права (усвідомлення та роз’яснення смислу норм права з метою найбільш правильної їх реалізації). Правозастосовна діяльність полягає в індивідуалізації правових норм щодо конкретних суб’єктів і конкретних випадків, тобто в установленні фактичних обставин справи і підборі правових норм, які відповідають цим обставинам. Пошук та аналіз таких норм з метою їх застосування до конкретного випадку є складовою правозастосування. Надання консультацій чи роз’яснень з цього приводу не належить до повноважень Конституційного Суду України» (Ухвали КСУ від 31 березня 2010 року № 15-у/2010, від 8 лютого 2011 року № 3-у/2011).

Слід звернути увагу, що суб’єкти права на конституційне звернення не наділені правом порушувати перед Конституційним Судом України питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) актів, визначених у частині першій статті 150 Конституції України, а саме: законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів АРК (Ухвала КСУ від 7 квітня 2009 року № 18-у/2009). Також безпідставними у конституційних зверненнях є і вимоги перевірити на відповідність Конституції України відомчі правові акти (накази, інструкції тощо), а також правові акти індивідуального значення (зокрема, рішення судів загальної юрисдикції). Перевірка таких актів на відповідність Конституції України до повноважень Конституційного Суду України не належить.

Подаючи до Конституційного Суду України конституційні звернення, громадяни мають усвідомлювати, що ці клопотання опрацьовуються у Конституційному Суді України відповідно до Закону України «Про Конституційний Суд України», а не відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Необхідно чітко розуміти різницю між конституційним зверненням (його предметом є положення Конституції чи законів України, що потребують офіційного тлумачення) та звичайними зверненнями – заявою, запитом, скаргою, предметом яких можуть бути інші питання діяльності Конституційного Суду України. Громадяни на підставах та в порядку, визначених Законом України «Про звернення громадян», можуть звернутися до Конституційного Суду України зі звичайною заявою, скаргою, запитом, які будуть розглянуті в порядку, визначеному цим законом. Однак, якщо ці звернення матимуть назву «конституційне звернення», громадянину надсилається повідомлення Секретаріату Конституційного Суду України про невідповідність вимогам Закону України «Про Конституційний Суд України» такого звернення.

Від конституційного звернення слід відрізняти конституційне подання, під яким розуміють письмове клопотання до Конституційного Суду про визнання неконституційним правового акта (його окремих положень), про визначення конституційності міжнародного договору або необхідності офіційного тлумачення Конституції України та інших законів. Суб’єктами права щодо конституційного подання є: Президент України; не менш ніж 45 народних депутатів України; Верховний Суд України; уповноважений Верховної Ради України з прав людини; Верховна Рада Автономної Республіки Крим.

За результатами розгляду справ щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, Президента, Кабінету Міністрів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим Конституційний Суд України на пленарних засіданнях, де головує Голова Конституційного Суду, приймає рішення. Він може визнати правовий акт неконституційним повністю або в окремій його частині.

Разом з тим, Конституційний Суд України дає висновки у справах з питань: 1) офіційного тлумачення Конституції та законів України; 2) про відповідність Конституції України чинним міжнародним договорам України та тим міжнародним договорам, що вносяться до Верховної Ради для надання згоди щодо їх обов’язковості; 3) про дотримання конституційної процедури розслідування та розгляду справи про усунення Президента України з посади в порядку імпічменту.

Як висновки, так і рішення Конституційного Суду повинні бути письмово мотивованими, обов’язково підписуються (не пізніше семи днів після прийняття рішення чи дачі висновку) кожним суддею, незалежно від того, голосував суддя «за» чи «проти».

Якщо суддя Конституційного Суду має свою окрему думку, коли приймається рішення чи дається висновок Конституційним Судом, то він зобов’язаний у письмовій формі викласти її та обов’язково додати до рішення або висновку, які публікуються у «Віснику Конституційного Суду України» та інших офіційних виданнях України.

Як у рішенні, так і у висновку Конституційного Суду України обов’язково повинні бути відображені такі дані: а) найменування рішення (висновку), дата, місце прийняття (дачі), його номер; б) персональний склад суддів Конституційного Суду, які брали участь у розгляді справи; в) зміст конституційного подання, конституційного звернення; г) перелік учасників судового засідання; д) положення Конституції України, якими керувався Конституційний Суд при прийнятті рішення чи дачі висновку; е) мотивувальна частина рішення (висновку); є) резолютивна частина рішення (висновку); ж) обов’язкове зазначення того, що рішення (висновок) є остаточним і оскарженню не підлягає.

При прийнятті рішення Конституційного Суду в змісті обов’язково вказується повна назва, дата прийняття, порядковий номер, яким органом, посадовою особою прийнято правовий акт, конституційність якого розглядається.

 

ПЛАН ПРАКТИЧНОГО (СЕМІНАРСЬКОГО) ЗАНЯТТЯ

· Поняття, підстава, зміст та форма конституційного звернення громадян та юридичних осіб до Конституційного Суду України.

· Конституційне подання та вимоги до його складання і оформлення.

· Рішення і висновки Конституційного Суду України.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

· Основні положення Закону України «Про Конституційний Суд України» від 16.10.1996 р.

· Відповідність рішень і висновків Конституційного Суду України вимогам юридичної техніки.

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 64; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!