Відповідальність за невиконання або неналежне виконання договору контрактації.



За невиконанняабоненалежневиконання сторонами своїхобов'язків за договором контрактаціїпередбаченомайновувідповідальність у формі неустойки і відшкодуваннязбитків. Зокрема, уразіневиконання договору за кількістю, асортиментом і строками здачісільгосппродукціїгосподарствасплачуютьзаготівельниморганізаціям і переробнимпідприємствам неустойку, розмірякоївстановлюється в договорі у процентному відношенні до вартостінедопоставленоїпродукції за цінами, обумовленими в договорі, з урахуваннямїхіндексації у зв'язку з інфляційнимипроцесами, крімвипадків недобору продукціївнаслідокстихійного лиха.

У сферіконтрактаціїдієвимога реального виконаннязобов'язань: кількістьпродукції, не зданоїгосподарством у встановлені договором періоди (строки), підлягаєздачі в інші строки, погоджені сторонами, і зарахуванню в періодїїфактичноїздачі, за винятком тих видівпродукції, виробництвоякихмаєсезонний характер і поповненнянезданоїкількостіїхнеможливе.

Проте штраф за нездачу господарством продукції вираховується, виходячи лише з вартості продукції, не зданої в попередньому періоді. Господарство відповідає також за неповернення тари, наданої йому заготівельником, відшкодовує заготівельникові збитки, яких він зазнав у зв'язку з тим, що господарство не підготувало продукцію до здачі на місці і не попередило про це заготівельника тощо.

З господарства, яке уклало договір контрактації, не може бути стягнуто штраф за неналежну якість продукції, якщо інше не передбачено інструкціями, правилами про порядок проведення закупок або в договорі за згодою обох сторін встановлено санкції за таке порушення. Заготівельникові не надано право стягувати з господарства вартість недоброякісної продукції у безспірному порядку. Як сторона в договорі поставкизаготівельник відповідає за неналежну якість продукції перед споживачем (одержувачем). Проте він не має права перекласти на господарство під виглядом збитків суми штрафів, сплачених одержувачам за поставку сільгосппродукції неналежної якості, крім випадків, коли господарство, не пред'явивши продукцію заготівельникові для приймання, відвантажило її одержувачеві.

За невиконання договірних зобов'язань по прийманню продукції заготівельник сплачує товаровиробникові неустойку, як правило в такому ж розмірі, в якому товаровиробник відповідає перед контрактантом за несвоєчасну здачу продукції. Контрактант, крім того, відшкодовує виробникові продукції фактичні витрати, пов'язані з доставкою її в обидва кінці (якщо ця продукція завозилася до місця приймання транспортними засобами господарства). В договорі може бути передбачена відповідальність контрактанта за невиконання в обумовлені строки договірних зобов'язань по зустрічному продажу цукру, олії, меляси тощо. Відповідальність сторін за порушення договору контрактації будується на принципі вини (умислу або необережності), яка презюмується (ст.209 ЦК України). Господарство звільняється від відповідальності за невиконання зобовʼязань за договором, якщо вони не виконані внаслідок стихійних лих чи інших несприятливих умов або з вини заготівельника. Питання про те, чи є певна обставина стихійним лихом, вирішується згідно з правилами, які застосовуються при страхуванні майна колгоспів, держгоспів та інших господарств. До інших несприятливих умов відносять природні та інші об'єктивні фактори, які свідчать про відсутність вини господарства (наприклад, заборона здавати худобу у звʼязку з її масовим захворюванням). Доказами на підтвердження цих обставин можуть бути висновки державної інспекції по заготівлях та якості продукції, довідки ветеринарного нагляду, довідки метеослужби, акти, складені за участю представника страхової організації тощо. Вина заготівельника вбачається в ненаданні допомоги в організації виробництва і транспортуванні продукції на приймальний пункт, непогодженні графіка здачі, незабезпеченні тарою і пакувальними матеріалами тощо. Арбітражні суди оцінюють подані господарством документи, з'ясовують, на яких площах загинули посіви, чи була можливість здати хоча б частину продукції за рахунок знятого врожаю з інших площ, чи вживало господарство заходів, щоб запобігти негативним наслідкам стихійного лиха або іншим несприятливим умовам.

З урахуванням усіх цих обставин і вирішується питання про звільнення господарства від відповідальності за невиконання зобовʼязання за договором контрактації.

 

 

САМОСТІЙНА РОБОТА


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 120; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!