ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО ТА ЕКОЛОГІЧНЕ ЗАКОНОДАВСТВО



ТЕМА : ЕКОЛОГІЧНЕ ЗАКОНОДАВСТВО І ПРАВО

ПОНЯТТЯ ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО ТА ЕКОЛОГІЧНЕ ЗАКОНОДАВСТВО

ЕКОЛОГІЧНЕ ЗАКОНОДАВСТВО І ПРАВО В УКРАЇНІ

ЕКОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ ТА ЕКОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА В СИСТЕМІ ПРИРОДООХОРОННОГО

МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ У ГАЛУЗІ ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

 

Екологічне законодавство - це структура, що об'єднує екологічні юридичні норми різного рівня і різної спрямованості. Ними можуть бути норми конституційні, звичайні, норми, орієнтовані на соціальні відносини різного змісту, з приводу охорони різних природних об'єктів. Вказане законодавство є системою, що має більш менш сталий характер. Його реалізація породжує відносно сталі правові відносини.

Системою екологічного законодавства необхідно вважати цілісність, яка складається з окремих законодавчих актів, що перебувають між собою у взаємодії. Як правило, екологічний закон діє не сам по собі, а у взаємовідносинах і на підставі інших законів, причому не лише екологічного змісту. Первісним елементом екологічного законодавства треба вважати його норму. Вона відіграє базову роль в системі цього законодавства, оскільки перебуває у найбільш нижчому, фундаментальному рівні системи.

Екологічні акти юридичного значення мають різну юридичну силу залежно від того, яким державним органом вони прийняті чи затверджені. Юридична сила екологічних актів обумовлюється тим, який природний об'єкт береться державою під охорону, тобто сила юридичного захисту цього об'єкту залежить від його екологічної цінності, поширеності чи, навпаки, помітного зникнення, наслідком чого є занесення того або іншого об'єкту до Червоної книги.

ПОНЯТТЯ ЕКОЛОГІЧНОГО ПРАВА

Екологічне право сьогодні - це узагальнений інтерес, узаконена суспільна потреба в збереженні, раціональному використанні та відтворенні природних ресурсів, охороні ландшафтів, екосистем та навколишнього природного середовища в цілому як умови подальшого існування людської цивілізації. З нормативної точки зору,

екологічне право - це система норм і правил, що регулюють відносини в галузі охорони, використання, відтворення всіх природних ресурсів, екологічної безпеки, охорони навколишнього природного середовища, життя і здоров'я людей від негативного впливу забрудненого навколишнього середовища.

Особливість екологічного права як комплексної галузі визначається тим, що воно включає земельне, водне, лісове, гірниче, фауністичне, флористичне, атмосфероохоронне, заповідне законодавство, які або вже сформувалися в окремі галузі права (земельне, водне, лісове, гірниче), або ж існують як галузі законодавства, але процес їх формування у галузі права триває. Комплексний характер екологічного права виражається не тільки в тому, що воно об'єднує зазначені вище галузі, кожна з яких включає як норми, що регулюють відносини щодо охорони та використання конкретного природного ресурсу, так і норми права, спрямовані на охорону довкілля в цілому. Наприклад, норми земельного права, що регулюють порядок вибору земельної ділянки, є нормами більш широкої дії і мають середовищерегулюючий характер. Поряд з цим екологічне право включає цілий блок законодавства, яке регулює відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища. Це, зокрема, Закон "Про охорону навколишнього природного середовища", Постанова Кабінету Міністрів України від 13 січня 1992 р. №18, яка встановлює порядок стягнення платежів за забруднення навколишнього природного середовища, та інші, які визначають можливість самого носія суб'єктивного права діяти певним способом, та примусово забезпечити виконання юридичних обов'язків.

Екологічне право об'єднує правові норми, які регулюють правовідносини на основі спільного предмета правового регулювання. Предметом правового регулювання є відносини, в галузі охорони та використання природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища в цілому, цінних природних об'єктів та комплексів, екосистем і ландшафтів, клімату, життя та здоров'я людей від негативного впливу забрудненого довкілля. Дзкерелами, тобто нормативно-правовими документами екологічного права, виступають:

□ закони України;

□ постанови Верховної Ради України; □укази Президента України;

□ постанови Кабінету Міністрів України;

□ нормативні документи Міністерства екології і природних ресурсів (як прийняті самостійно, так і спільно з іншими міністерствами і відомствами);

□ рішення місцевих рад народних депутатів.

Екологічне право взаємопов 'язане з іншими галузями права і може бути реалізоване тільки в такій взаємодії. В цьому проявляється єдність як правової системи в цілому, так і екологічного права зокрема. Так, норми лісового права встановлюють порядок заготівлі деревини. Плата ж за використання лісових ресурсів передбачена нормами загальної частини, які встановлюють порядок стягнення та нормативи платежів за використання природних ресурсів.

Еколого-правові норми регулюють: 1) порядок використання природних ресурсів, 2) порядок розміщення відходів у навколишньому природному середовищі та 3) визначають конкретний перелік екологічних правопорушень. Санкції ж за екологічні правопорушення містяться в адміністративному та кримінальному законодавстві. Порядок фінансування природоохоронних заходів, кредитні та податкові пільги для підприємств, установ і організацій є предметом правового регулювання як екологічного, так і фінансового права. Питання стимулювання природоохоронної діяльності підприємств і організацій входять до сфери як екологічного, так і господарського права. Правове регулювання власності на природні ресурси однаково важливе для реалізації і цивільного права, і екологічного.

Таким чином, екологічне право - це комплексна галузь права, яка об'єднує правові норми, що регулюють різноманітні відносини в сфері охорони навколишнього природного середовища. Екологічне право існує та реалізується у тісному взаємозв'язку з іншими галузями права. Екологічне право - це інтегрована правова спільність (комплексна галузь права), яка об'єднує сукупність еколого-правових норм, що регулюють екологічні відносини з метою ефективного використання, відтворення, охорони природних ресурсів, забезпечення якості навколишнього природного середовища, гарантування екологічної безпеки, реалізації захисту екологічних прав.

ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО ТА ЕКОЛОГІЧНЕ ЗАКОНОДАВСТВО

Проблема співвідношення між системою екологічного права та системою екологічного законодавства має величезне значення. Екологічне право - це відображення прав природи, яких вона не може бути позбавлена під будь-яким приводом; це її життєве право, від якого залежить і добробут людей. Екологічним законодавством вважають сукупність правил, вироблених та прийнятих з додержанням належної процедури відповідними компетентними органами. Екологічне право в основному дістає вияв в екологічному законодавстві. Однак воно може відображатись і в різних формах суспільної свідомості: в екологічних звичаях, моралі, соціальних уявленнях про природні об'єкти як про естетичні цінності тощо.

Якщо система екологічного законодавства - категорія юридична, то система екологічного права - необхідна умова збереження та здорового розвитку природи, тобто це система належного буття останньої, категорія цілком природна. Проблема співвідношення між екологічним законодавством та екологічним правом завжди повинна вирішуватись на науковій основі. Йдеться про взаємодію різних галузей наукового знання - гуманітарного та природничого. Система екологічного права визначається системою об'єктів природи, розвитком суспільства та рівнем навантаження на природні системи, а система екологічного законодавства - розвитком юридичної думки в її співвідношенні з розвитком суспільства. Остання система свідомо створюється людьми. Системи екологічного права та екологічного законодавства перебувають у постійному русі, зазнають змін, оскільки розвиток суспільства призводить до зростання антропогенного навантаження на природу в цілому та на окремі природні об'єкти.

Основоположним елементом системи екологічного права вважається її природний зміст. Таким елементом в системі екологічного законодавства є юридична норма. Система екологічного законодавства - це цілісність, яка складається з окремих законодавчих актів, що перебувають у взаємодії. Як правило, екологічний закон діє не сам по собі, а у взаємовідносинах і на підставі інших законів, причому не лише екологічного змісту. Важливою структурною ланкою екологічного законодавства вважаються нормативні акти екологічного змісту, що приймаються місцевими органами державної влади та управління. Вони безпосередньо відображають екологічні ситуації взагалі та стан конкретних екологічних об'єктів.

Екологічне законодавство, як і будь-яке інше, являє собою структуру ієрархічну, де нормативні акти нижчого рівня повинні відповідати за своїм змістом нормативним актам вищого рівня. Останні відповідають більш узагальненим, таким, що охоплюють більшу територію, екологічним потребам. Екологічне законодавство - це структура, що об'єднує екологічні юридичні норми різного рівня та спрямованості. Ними можуть бути норми конституційні, звичайні, норми, орієнтовані на соціальні відносини різного змісту, з приводу охорони різних природних об'єктів. Вказане законодавство є системою, що має більш-менш стапий характер; його реалізація породжує відносно сталі правові відносини.

Правові принципи закріплюються та дістають вияв у законах та інших правових нормах. Наприклад, у ст.З Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", який був прийнятий 25 червня 1991 p., викладені основні принципи цієї охорони:

♦ пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності;

♦ гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей;

♦ запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища;

   екологізація матеріального виробництва на основі комплексності рішень у питаннях охорони навколишнього природного середовища, використання та відтворення відновлюваних природних ресурсів, широкого впровадження новітніх технологій;

♦ збереження просторової та видової різноманітності і цілісності природних об'єктів та комплексів;

♦ науково обгрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства на основі поєднання міждисциплінарних знань екологічних, соціальних, природничих і технічних наук та прогнозування стану навколишнього природного середовища;

  обов'язковість екологічної експертизи;

♦ гласність та демократизм при прийнятті рішень, реалізація яких впливає на стан навколишнього середовища, формування у населення екологічного світогляду;

♦  науково обгрунтоване нормування впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище;

♦ безоплатність загального та платність спеціального використання природних ресурсів для господарської діяльності;

♦ стягнення плати за забруднення навколишнього середовища та погіршення якості природних ресурсів, компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища;

♦  вирішення питань охорони довкілля та використання природних ресурсів з урахуванням ступеню антропогенної змінності територій, сукупної дії факторів, що негативно впливають на екологічне становище;

♦ поєднання заходів стимулювання і відповідальності у справі охорони навколишнього природного середовища;

♦ вирішення проблем охорони навколишнього середовища на основі широкого міждержавного співробітництва.

Принципи екологічного права становлять виражені в еколого-правових актах основоположні юридичні засади, положення, риси, які визначають спрямованість галузі права і відповідно до яких здійснюється регулювання екологічних відносин, що грунтуються на об'єктивно існуючих природних факторах. Навіть в умовах розвитку ринкових відносин державне управління в сфері екології повинно бути непорушним. Треба постійно пам'ятати, що багато екологічних відносин не підпадають під ринкові відносини. Однак екологічному праву властиві правила правового регулювання відповідних видів екологічних відносин за принципами юридичної рівності сторін. Це має місце, наприклад, у договірних відносинах, пов'язаних з використанням природних ресурсів, у позадоговірних відносинах, що виникають при експлуатації природних об'єктів тощо.

Окреме місце посідає така особливість, як нормативне закріплення пріоритетності вирішення екологічних завдань перед економічними та іншими. Екологічні, економічні, соціальні та інші завдання взаємопов'язані та взаємозалежні через об'єктивні закони природи, економічні закони, закони розвитку суспільства тощо. Тому потрібний науково обгрунтований облік сукупності всіх факторів, оскільки вони дуже важливі для життєдіяльності людей. Однак можливе виникнення таких ситуацій, за яких постане необхідність пріоритету вирішення певних завдань. При цьому важливо враховувати потребу розв'язання не лише поточних, а й перспективних завдань. У кінцевому підсумку вирішення питання зводиться до того, яким інтересам віддати перевагу - екологічним, економічним, соціальним. Ця пріоритетність не повинна прямолінійно протиставлятись іншим соціально-життєвим явищам, і все-таки вона повинна віддаватись екологічним проблемам.


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 79; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!