Методика навчанню ліпленню у вікових групах дитячого закладу



Перша молодша група.

 На першому етапі оволодіння діяльністю дітям пропонують зав"дання двох видів складності. Зміст перших завдань полягає у виготов" ленні об’єкта однієї певної форми: циліндричної, кулеподібної чи дископодібної. У змісті завдань іншого виду складності пропонується виготовити об’єкти, які включають себе поєднання двох знайомих раніше форм (на" приклад, циліндр і куля"брязкальце, циліндр і диск"гриб тощо) або де" кілька однорідних форм.

Друга молодша група

Перший етап спрямований на обсте" ження і відтворення поодиноких форм циліндра, кулі, диска. Крім тех" нічних прийомів, за допомогою яких діти досягають їх відтворення, вони знайомляться ще й з нескладними засобами оздоблення виготовленої продукції (наприклад, за допомогою стеки нанести на поверхню “печи" ва” візерунок). Технічні прийоми роботи з глиною ускладнюються тим, що крім долонь, якими діти досягали виготовлення необхідних форм (розкачу" вання, скачування), для здійснення деяких технічних операцій підклю" чаються і рухи пальців (наприклад, прийом прищипування), і стеки.

Середня група

Перший етап Як і в малюванні, діти на першому етапі обстежують і відтворю" ють засобами ліплення об’єкти, форма яких незначною мірою відрізняєть" ся від геометричних фігур. для відтворення об’єктів овальної, овоїдної (яйцевидної), а та" кож конусоподібної форми конусу діти повинні декільками послідовни" ми операціями, які в процесі розкачування відзначаються різним натискуванням на матеріал, досягати необхідного обсягу, тобто безформ" ну масу спочатку перетворити в кулю, а потім — в овал, овоїд чи конус. Крім того, збільшується кількість маніпуляцій з матеріалом, які викону" ються пальцями — вдавлювання, відтягування.

Старша група

Новими для цього періоду оволодіння ліпленням є обстеження складних об’єктів та відтворення їх форми скульптурним способом, Крім виготовлення окремих предметів, діти створюють поліхромні сюжетні композиції, використовуючи для цього кольоровий пластилін або гуаш, якщо вироби були виконані з глини.

Охарактеризуйте принципи побудови програми з конструювання в дитячому садку.

Конструювання — діяльність, спрямована на створення споруд відповідно до проекту, плану або розрахунків.

Перші спроби конструювання відбуваються ще в ранньому віці, починаючи з кінця першого року життя дитини. Завдання цих спроб по" лягаєть в ознайомленні дітей із зовнішніми ознаками елементів будівель" ного матеріалу (кубики, бруски), їх властивостями (стійкість, можливість ставити їх на площину в різних положеннях), найпростішими практич" ними діями з ними (розкладувати поруч в один ряд, ставити один на одно" го). Усі ці завдання спрямовані, перш за все, на стимулювання інтересу дитини до конструювання, формування уявлень про можливості цієї діяль" ності, найпростіші дії з будівельним матеріалом. Заняття з дітьми прово" 138 В.П.Котляр. Основи образотворчого мистецтва і методика художнього виховання дітей дяться спочатку індивідуально, а потім — за підгрупами. Заняття прово" дяться у формі гри. Вихователь називає будівлю (доріжка, огорожа, вежа, ліжко, стілець та інше), пояснює її призначення (для кого, для чого), наоч" но демонструє засоби побудови, на завершення пропонує дітям побудувати те ж саме. Для підсилення ігрових ситуацій необхідна при цьому наявність ігрових персонажів.

 

Поясніть зумовленість розвитку здібностей і творчості навчальною діяльністю.

Проблема дитячої творчості тісно повязана з розвитком зображувальних здібностей. Теплов зазнача, що здібності- це такі індивідуальні особливості особистості, якізабезпечують порівняну легкість і високу якість оволодіння тією чи тією діяльністю.

Дошкільники ефективніше оволодіва­тимуть мистецтвом створення художньо­го образу, якщо педагог інтегруватиме різні види образотворчої діяльності. Поступово діти навчаться самостійно комбінувати різні способи зображення і матеріали, відчують смак до такої робо­ти. Цьому сприятиме дизайн — діяль­ність, художнє рукоділля, різного роду конструювання, моделювання.

Отже, головне — не технічні уміння, а базис особистісної культури дошкіль­ника, закладений образотворчим мисте­цтвом як одним із впливовіших на свідомість і поведінку.

Особливу роль у становленні образо­творчої діяльності відіграє розвиток у дошкільників художнього сприймання при ознайомленні з творами живопису, графіки, скульптури, декоративно-при­кладного мистецтва.

Особливу роль в особистісному ста­новленні дошкільника відіграє надання йому права вибору матеріалів, місця роботи, сюжету тощо, можливість проя­вити творчість, спертися на власний досвід.

Розвитку сприйнятливості як власти­вості особистості дитини сприятимуть вправи з використанням в образотворчій діяльності широкої гами кольорів та їхніх відтінків, контрастних і пастельних кольорів, експериментування на палітрі, а в аплікації — паперу різних відтінків. Доцільно пропонувати дошкільникам завдання «етюдного» характеру, які до­помагають передавати різні ракурси об'єктів, а також знаходити оригінальні рішення. Ознайомлення з предметами декоративно-прикладного мистецтва сприяє формуванню в дітей «почуття декоративності», уміння «читати» візерун­ки, збагаченню асоціативних зв'язків (порівнянню образів з реальними пред­метами, об'єктами).


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 173; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!