Лекція 27. Активізація опозиційного руху у 1960-1980-х рр.



План:

Опозиція в другій половині 60-х-на початку 70-х років.

Дисидентський рух в Україні в другій половині 70-х -на початку 80-х років.

Релігійне дисидентство.

 

Опозиція в другій половині 60-х-на початку 70-х років.

Наступ неосталінізму, згортання демократич­них процесів, започаткованих у роки «хрущовської відлиги», зневіра значної частини населення в комуністичних ідеалах, зневага до української культури викликали спротив частини українського суспільства, переважно - інтелігенції.

У вересні 1965 р. під час презентації у кінотеатрі «Україна» картини С. Параджанова «Тіні забутих предків» з різкою критикою арештів серед інтелігенції, які відбувалися влітку 1965 р., виступили І. Дзюба, В. Стус і В. Чорновіл. Під їхнім листом підписалося 140 присутніх. Реакція властей була блискавичною. І. Дзюбу звільнили з роботи у видавництві «Молодь» і виключили з аспірантури Київського педінституту, В Чорновола звільнили з редакції газе­ти «Молода гвардія», В. Стуса відрахували з Інституту літератури АН УРСР, де він був аспірантом.

Але це не згасило наростаючу хвилю протестів. У листопаді 1965 р., захищаючи заарештованих і вболіваючи за стан україн­ської культури, до ЦК КП України та ЦК КПРС звернулися з листом композитор П. Майборода, поети Л. Костенко та І. Драч, авіаконструктор О. Антонов. Листи-звернення до керівників УРСР і СРСР були однією з найпоширеніших форм протесту в ті роки. Серед «підписантів» були сотні представни­ків інтелігенції. Крім уже названих, «підписантами» були І. Світличний, М. Коцюбинська, Є. Сверстюк, В. Стус, А. Горська та ін.

У 1967 р. в структурі КДБ створюється спеціальне «п'яте уп­равління», на яке режим поклав обов'язки боротьби з «ідеоло­гічними диверсіями», а по суті — з інакодумцями.

Іншою формою діяльності дисидентів стало поширення підго­товлених ними книг, статей, відозв, що викривали і засуджували політику влади. Ці матеріали потайки переписувалися, передру­ковувалися, передавалися з рук у руки. Така система поширення інфор­мації називалася «самвидавом». У 1966 р. зі своєю першою «самвидавською» роботою «Правосуддя чи рецидиви терору?» виступив журналіст В. Чорновіл. У 1967 р. він завершив робо­ту над збіркою про долю 20 засуджених інтелігентів під назвою «Лихо з розуму», за що був ув'язнений.

У 1969 р. повернувся з в'язниці та відновив активну правозахисну діяльність В. Мороз. У 1970 р., його було заарештовано вдруге і засуджено на14 років Івано-Франків­ським судом.

Важливою подією суспільного життя став початок виходу в січні 1970 р. «самвидавського» журналу «Український вісник». До 1972 р. побачили світ шість його номерів.

Протесту проти тоталітарної системи дисиденти прагнули надати характеру масових заходів. Так, у 60-х роках виникла традиція - 22 травня вшановувати пам'ять Т. Шевченка. (Цього дня 1861 р. труну з тілом поета провезли через Київ до Канева для поховання). Навпро­ти Київського університету 22 травня збиралися шанувальники поета, читали поезії, гра­ли на бандурах. Ці прояви національної свідомості викликали гостру реакцію властей. За таким сценарієм починалися і події 22 травня 1967 р.. Міліція розігнала біля тисячі учасників зібрання і заарештувала чотирьох із них. Обурені свавіллям, присутні рушили до ЦК КПУ з вимогою негайно звільнити заарештованих. Демонстранти розійшлися лише тоді, коли затриманих привезли вночі до будинку ЦК і звільнили.

Новим чинником правозахисної діяльності став рух кримських татар за повернення в Крим. У 1968 р. за підтримки тоді вже відомого правозахисника генерала Григоренка в Москві було проведено демонстрацію кримських татар.

На цей час дисидентство охоплює практично всю територію України, хоча основна кількість інакодумців припадала на міста Київ і Львів. З 1969 р. українські дисиденти налагоджу­ють зв'язки зі своїми московськими колегами. Якщо російські дисиденти більш опікувались питаннями захисту прав людини то українські - питаннями національного відродження та розбудови держави.

Зростання масштабів інакодумства викликало роздратуван­ня та репресії з боку держави. Апогею ця кампанія досягла в 1972 р., коли в Україні було за­арештовано понад 100 представників інтелігенції. Були ув'яз­нені В'ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, Іван Світличний, Іван Дзюба, Михайло Осадчий, Юлій Шелест, Василь Стус, Ігор Калинець та інші правозахисники. Практично всі вони були за­суджені до тривалих термінів ув'язнення.

Деяких диси­дентів, яких було важко звинувати­ти в порушенні відповідних статей Кримінального кодексу, оголошува­ли божевільними і направляли до психіатричних лікарень спеціально­го типу, серед яких виділялася Дні­пропетровська.

Арешти дисидентів 1972 р. стали першим актом політичних репресій, що розпочалися в Україні і дістали назву «великого погрому». Відбуваються масові чистки тих. кого пов’язували з автономістським курсом П. Шелеста. При цьому, залишаючись в тіні та особисто координуючи акцію, В. Щербицький переклав справу її здійснення на секретаря ЦК з ідеології В. Маланчука. За їхньою ініціативою від посад звільнені керівників, котрі симпатизували ідеям національного відроджен­ня.

Масові репресії 1972 р. на деякий час зупинили активність дисидентів. Однак, уже в 1974 р. побачили світ 7-й та 8-й випус­ки «Українського вісника», у відновленні виходу якого незаперечною була заслуга Степана Хмари. За кордоном було видано низку книжок правозахисників, що не змогли побачити світ в Україні.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 192; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!