Ознайомлення учннів з можливостями проведення обчислень звикористанням ЕОМ.



Сфера застосування й роль обчислювальних машин зростання ефективності діяльності людини мають бути розкрито учням насамперед у процесі практичного використання ЕОМ на вирішення різноманітних завдань у низці навчальних предметів. У цьому необхідно, щоб сукупність завдань охоплювала всі основні області застосування ЕОМ. Шкільний комп'ютер можна використовувати учнями для обчислювальної роботи у курсах математики, фізики, хімії, аналізу даних навчального експерименту, і пошуку закономірностей під час проведення лабораторних робіт, дослідженні функцій з алгебри, побудові і аналізі математичних моделей.

Курс математики - наукова база вивчення інформатики. Поняття алгоритму слід формувати як з прикладу алгоритмів курсу математики, а й у прикладі алгоритмів з деяких інших сфер діяльності. Необхідно дати ясні уявлення учневі про можливість автоматизації діяльності з урахуванням алгоритму. Тим самим буде зрозуміла роль техніки у вирішенні виникаючих перед людиною практичних завдань.

Формування навичок роботи з комп'ютером, освоєння прикладного програмного забезпечення у курсі інформатики дозволить реалізувати найважливіше завдання впровадження ЕОМ до школи.

Можливості сучасних комп'ютерів.

1. Швидкість і надійність обробки інформації будь-якого виду.

2. Уявлення інформації у  графічній формі.

3. Зберігання і швидка видача великих обсягів інформації.

Можливість застосування мікро ЕОМ під час уроків залежить від програмного забезпечення машин. Всі використовувані під час занять програми можна умовно розділити на навчальні і не навчальні. Навчальні програми створюються у тому, щоб замінити вчителя у деяких видах своєї діяльності (при поясненні нового матеріалу, закріпленні пройденого, перевірки знань тощо.). Мета навчальної  програми - допомогти учневі у його пізнавальної діяльності в роботі на  уроці. Використання навчальної програми здійснюється за участі й під керівництвом вчителя. З допомогою навчальної програми можна виконати різноманітні обчислювальні операції, аналізувати функції, будувати і досліджувати математичні моделі різних процесів і явищ, використовувати графіку машини підвищення наочності досліджуваного матеріалу.

З якого віку можна навчати дітей із допомогою комп'ютера ? За позитивного рішення цього запитання варто враховувати низку чинників, причому як психологічних. Має велике значення і кількість комп'ютерів, і зростання їх дидактичних можливостей. Якщо абстрагуватися від надання цього, то навряд можна говорити про якісь протипоказання до застосування комп'ютерів навіть у молодших класах. І теоретичні докази, і експериментальні дані показують, що заодно можна отримати значний освітній ефект. Певне, ще нашому столітті комп'ютером користуватимуться навіть першокласники. Дослідницька робота у цьому напрямі дуже перспективна.

Важливий напрямок використання ЕОМ як засобу навчання моделювання досліджуваних у об'єктів і явищ . Сучасні ЕОМ представляють широку змогу моделювання різних явищ і процесів. Головна особливість електронної обчислювальної техніки - передусім можливість кінцевої реалізації модельної інформації лише на рівні точних обчислень. Точність забезпечується математичною досконалістю способів програмування і виділення величезної пам'яті ЕОМ, універсальність - здатністю великих обчислювальних машин ставати за відповідного програмування будь-якої  динамічної системи.

Процес  ЕОМ має просто заміняти і підміняти собою класну дошку, плакат, кіно - і діапроектор, являти собою натуральний експеримент. Така заміна доцільна тільки тоді , коли використання ЕОМ дасть вагомий додатковий ефект проти використанням інших засобів навчання. У цьому ЕОМ й інші засоби повинні взаємно доповнювати одне одного.

Методика вивчення показникової функції.

Введення поняття показникової функції доцільно здійснювати за тією самою методичною схемою, за якою вивчалися всі попередні функції (див. розд. 11).

На етапі мотивації доцільно навести приклади залежностей, які виражають показниковою функцією.

У кожному з наведених прикладів формула задає функцію, для обчислення якої сталий множник доводиться множити на степінь сталої зі змінним показником, яка має цілком певне додатне значення. Найпростішим випадком таких залежностей є функція вигляду , яку називають показниковою. Означення 13.8. Показниковою функцією називають функцію у = ах, де а - задане додатне число, що не дорівнює одиниці; х і у - змінні. Властивості показникової функції учні спочатку «читають» за графіком, а потім учитель доводить їх аналітично. Попередньо потрібно повторити властивості степенів.

Властивість 1. Областю визначення функції у = ах є множина

всіх дійсних чисел, оскільки вираз ах за а > 0 визначений для будь-якого х. Цю властивість можна розглянути на прикладі функції у = 2х:

Аналогічно доводиться властивість спадання показникової функції. На цьому етапі важливо сформулювати наслідок із властивості 5, на якому ґрунтується розв'язування показникових рівнянь і нерівностей.

Властивість 6. Якщо а > 1, то за х -> +00 значення у -> +00, а за х -00 значення у -» 0, залишаючись додатним. Враховуючи мо­нотонність функції, можна стверджувати, що в цьому випадку функція монотонно зростає від 0 до +00.

Якщо 0 < а < 1, то за х -» +°° значення г/ -» 0, залишаючись до­датним, а за ї-> -00 значення у -» +°°. Враховуючи монотонність, можна стверджувати, що в цьому випадку у - ах монотонно спадає від +00 до 0.

Властивість 7. Областю значень функції є множина всіх до­датних чисел.

Незважаючи на те, що за доведеною властивістю 2 функція у = ах набуває лише додатних значень, залишається нез'ясованим питання, чи не змінюється вона стрибкоподібно. Можна довести, що показни­кова функція є неперервною, але це доводиться в курсі математично­го аналізу вищої школи.

На завершення доцільно розв'язати вправи на застосування вла­стивостей показникової функції до порівняння значень степенів, ос­нов степенів, їхніх показників, показати використання показникової функції під час вивчення явищ навколишнього світу. Такі приклади й задачі наведено у посібнику [386].

 

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!