Розділ 2.  Метод і методика економічного аналізу господарської діяльності підприємства



Поняття методу економічного аналізу

Термін «метод» – слово грецького походження («methodos»), що в перек­ладі означає «шлях до чого-небудь», тобто метод – це знання того, як про­ходить пізнання.

Єдино прийнятне визначення методу економічного аналізу відсутнє. В еконо­мічній літературі існують різні точки зору у вирішенні цієї проблеми.

Деякі вчені відстоюють думку, що існує єдиний метод економічного аналізу, в основі якого лежить загальний підхід до пізнання – діалекти­ка. На їх думку, метод економічного аналізу можна визначити як спосіб системного, комплексного вивчення, виміру і узагальнення впливу окремих факторів на хід і динаміку господарського розвитку, який передбачає обробку спеціальними прийомами показників плану, обліку, звітності та інших джерел інформації. На їх думку, методу економічного аналізу притаманні певні особливості, суть яких відображена в таблиці 1.2.

 

Таблиця 1.2

Особливості методу економічного аналізу

Особливості методу економічного аналізу Їх зміст

 

1 2
1. Системний і комплексний підхід до аналізу економічних явищ і процесів Системність, комплексність аналітичного дослідження випливає з розгляду кожного господарського об’єкта як частини економічної системи більш високого порядку, а підсумків його діяльності – як наслідку складної взаємодії внутрішніх і зовнішніх причин.
2. Використання в аналізі системи показників Полягає в кількісному вимірі властивостей або сторін економічних явищ, що вивчаються.
3. Виявлення взаємозв’язку і взаємозалежності між показниками і факторами, що визначають їх рівень Побудова багатофакторних аналітичних моделей формування показників господарської діяльності, виявлення причин їх зміни.
4. Вивчення економічних явищ у динаміці з врахуванням дії економічних законів Господарська діяльність є циклічним процесом, в якому окремі стадії періодично повторюються. Тому виникає необхідність вивчення закономірностей, тенденцій її зміни з метою відшукання недоліків в її організації і прогнозування основних параметрів.  
5. Деталізація загальних показників на складові Ця особливість полягає в розчленуванні загальних (результативних) показників на складові елементи за місцем, часом і факторами формування.
6. Узагальнення результатів аналізу Передбачає формування висновків, що охоплюють оцінку діяльності, забезпечують її покращення.

 

У процесі економічного аналізу, аналітичної обробки економічної інформації використовується ряд способів і прийомів. Саме в них, на їх думку, полягає головна особливість методу економічного аналізу. Ці способи діляться на традиційні, економіко-математичні і евристичні.

Ряд економістів вважають за недоцільне давати визначення методу економічного аналізу, а переходять відразу до характеристики його при­йомів, тобто вони ототожнюють метод з прийомами економічного аналізу. Якщо предмет науки відповідає на питання, що вивчається, то метод, вва­жають вони, – як вивчається, якими способами і прийомами.

Деякі аналітики дотримуються думки, що єдиного методу немає, і еко­номічний аналіз використовує велику різноманітність методів у залеж­ності від завдань аналітичного дослідження. На їх думку, методологія наукового дослідження включає використання всезагального методу (діа­лектики), загальних методів (методів пізнання об’єктивної дійсності – порівняння, спостереження, аналізу, синтезу, індукції, дедукції і т.п.), спеціальних, що діляться на традиційні, економіко-математичні і евристичні.

Вищевикладене доводить, що єдиного визначення методу економічного аналізу не існує. Проте можна побачити деяку спільність у поглядах різних вчених. Всі вони використовують одну і ту ж сукупність спеціальних знань для дослідження предмета економічного аналізу, тільки одні називають їх методами, а інші – прийомами.

Ми підтримуємо точку зору представників останнього підходу, тому що вважаємо: аналітичне дослідження діяльності підприємства, яка розгля­дається в русі, динаміці, розпочинають із збирання даних про економічні явища і процеси, що їх відображають, тобто зі спостереження. Однак, їх усвідомлення потребує аналізу, виявлення подібності і відмінності між ними (порівняння). Узагальнення результатів аналізу (синтез) неможливе без використання методів індукції і дедукції. Оскільки аналіз оперує кількісною стороною явищ і процесів, тому використовує систему показників, числові значення яких встановлюються шляхом їх вимірювання. Ці показники формуються під впливом різноманітних факторів, тому вивчення причинно-наслідкових зв’язків здійснюється шляхом побудови аналітичних факторних моделей, які передбачають застосування математичних символів і знаків, методу абстрагування. Крім того, вимір впливу факторів на результати діяльності, пошук резервів підвищення її ефективності, а в кінцевому підсумку прийняття обґрунто­ваного управлінського рішення неможливе без використання традиційних і економіко-математичних методів. Однак, в умовах нестачі економічної інформації виникає необхідність застосування знань, інтуїції експертів, які добре обізнані в певній галузі практичної чи наукової діяльності.

Таким чином, економічний аналіз для дослідження свого предмета викорис­товує велику кількість методів пізнання.

Поряд з поняттям методу в економічному аналізі користуються поняттями методології і методики.

Методологія економічного аналізу порівняно з методом є більш загальним поняттям, яке, крім знань про метод, включає також знання про формування економічного явища, його структурні зв’язки, шляхи подальшого розвитку і т.д.

Методикою прийнято вважати сукупність певних методів, алгоритмів процедур, що використовуються в наперед визначеній послідовності для досягнення поставленої мети.

Основними елементами методика економічного аналізу є:

     - мета і завдання аналізу:

- сукупність показників, за якими здійснюється аналіз;

- схеми взаємозв’язку показників;

- послідовність застосування певного алгоритму розрахунків;

- періодичність і строки проведення аналізу;

- джерела інформації;

- порядок оформлення результатів і їх оцінка.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 212; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!