Як здійснюється захист прав на використання зазначення походження товару?



Закон визначає випадки порушення прав на використання зазначення походження товару. Ними є:

1) використання неправдивого (фальшивого) зазначення;

2) використання зазначення особою, яка не має на це права;

3) використання зазначення, якщо товар не походить із вказаного місця;

4) використання зазначення для відмінних від описаних у Реєстрі однорідних товарів, а також для неоднорідних товарів;

5) використання зазначення як видової назви.

Законом дозволяється використовувати зазначення будь-якою особою, яка придбала товар на законних підставах у власника свідоцтва і повторно вводить його в обіг; та особою яка добросовісно використовувала позначення до дати його реєстрації. Вказана особа протягом дванадцяти місяців після реєстрації повинна подати заявку про одержання права на використання зазначення.

Порушення права на використання кваліфікованого зазначення походження товару тягне за собою цивільну, адміністративну або кримінальну (ст. 177 КК) відповідальність.

Відповідно до законодавства може бути тимчасово затриманий товар на митній території, якщо він ввезений з порушенням прав законних користувачів (власників свідоцтв).

Власник свідоцтва на використання зазначення має право вимагати від порушника:

۞ припинення незаконних дій;

۞ вилучення з обігу товарів з неправомірним використанням зазначення походження товару ;

۞ вилучення з товару чи його упаковки неправомірно нанесеного зазначення походження товару, а при неможливості цього – знищення товару;

۞ відшкодування втрат, вимагаючи неодержані доходи;

۞ відшкодування збитків у розмірі не більше ніж отриманий порушником прибуток;

۞ вжиття інших заходів.

Власник свідоцтва в праві звернутись до суду з позовом про припинення порушення та відшкодування задіяної шкоди. Суди, відповідно до їх компетенції, розглядають спори про:

۞ правомірність реєстрації кваліфікованого зазначення походження товару;

۞ незаконне використання кваліфікованого зазначення походження товару;

۞ ввезення на митну територію України товарів, неправомірно маркованих кваліфікованим  зазначення походження товару.

Суди можуть приймати рішення про:

۞ вилучення з товару або його упаковки неправомірно нанесеного зазначення походження товару;

۞ конфіскацію товару, неправомірно маркованого зазначення походження товару;

۞ вилучення з обігу товару, неправомірно маркованого зазначення походження товару ;

۞ відшкодування шкоди, що завдається особі, яка має право на використання кваліфікованого  зазначення походження товару;

۞ визнання кваліфікованого  зазначення походження товару видовою назвою або скасування раніше визнаної видової назви товару.

Яким є цивільно-правовий захист права інтелектуальної власності?

Розглядаючи цивільно-правовий захист права інтелектуальної власності слід відмітити, що у разі порушення авторського права і суміжних прав їх суб'єкти згідно українського законодавства мають право на цивільно-правовий захист, а саме:

а) вимагати визнання та поновлення своїх прав. Визнання права можливе через нотаріальні дії, а саме через посвідчення часу пред'явлення особою документу нотаріусу, в тому числі тих, що зберігаються на електронних носіях. Посвідчення факту авторства нотаріатом - це потреба часу;

б) звертатись до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторські права та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення.

Зміст позову складає визначення обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги: зазначення доказів, що стверджують позов; ціну позову. Ціна позову може визначатися з його подачею, а може формуватися судом під час розгляду справи. До позовної заяви подаються матеріали, в яких розкривається суть справ. Наприклад, якщо спір стосується якості твору, то рецензії, відклики.

Позовний характер вимагає виконання наступних умов:

1. Заява повинна бути підвідомча суду.

2. Сторони повинні мати процесуальну правоздатність.

3. Строк позовної давності - дотриманий.

Для захисту майнових прав він встановлюється в 3 роки, для особистих немайнових прав - безстроково.

Відповідно до суті позову вони можуть бути: позовами майнового характеру; особистого немайнового, позовами про визнання права. Позови майнового характеру є грошовими претензіями про виплату авторського гонорару за використання твору. Надзвичайно важливо відразу ж правильно визначити сутність правовідносин сторін, оскільки від цього залежатиме певний процесуальний порядок слухання справи - або за процедурою позовного провадження, або за правилами розгляду справ, що виникають з адміністративно-правових відносин.

в) Подавати позови про відшкодування моральної (немайнової шкоди). Моральна (немайнова) шкода, відшкодовується особою, яка завдала шкоду, якщо вона не доведе, що моральна шкода заподіяна не з її вини. Моральна шкода відшкодовується в грошовій або іншій матеріальній формі за рішенням суду незалежно від відшкодування майнової шкоди.

г) Подавати позови про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду або стягнення доходу, отриманого порушником або виплату компенсацій.

д) Вимагати припинення підготовчих дій до порушення авторського права і суміжних прав. Вперше законодавство про інтелектуальну власність вказує на цей спосіб цивільно-правового захисту і поширює його і на митні процедури, якщо є підозра, що на митну територію України, або з митної території України може бути пропущена контрафактна продукція. Окремі автори піднімають питання щодо розроблення і прийняття спеціального нормативного акту, що регулював би зовнішньоекономічну діяльність з об'єктами інтелектуальної власності і вносять вагомі пропозиції до його змісту.

е) Брати участь в інспектуванні виробничих приміщень, складів, технологічних процесів і господарських операцій, пов'язаних з виготовленням об'єктів авторського права і суміжних прав, якщо є підстави для підозри чи підозра про порушення авторського права і суміжних прав,

є) Вимагати, в тому числі і у судовому порядку, публікацій в засобах масової інформації про порушення авторського права і (або) суміжних прав та судові рішення щодо них.

ж) Вимагати від осіб, які порушують авторське право і (або) суміжні права подання інформації про третіх осіб, причетних до правопорушення (задіяних, наприклад, у їх виробництві і розповсюдженні).

з) Вимагати прийняття інших попереджувальних чи правоохоронних заходів, пов'язаних із захистом авторських прав.

Суд має право постановити рішення чи ухвалу про:

а) відшкодування моральної (немайнової) шкоди з визначенням розміру відшкодування;

б) відшкодування завданих збитків. Основною метою цивільно-правової

відповідальності є відшкодування завданої шкоди;

в) стягнення із правопорушника отриманого внаслідок порушення доказу;

г) замість відшкодування збитків або стягнення доходу виплату

компенсації у розмірі від 10 до 50.000 мінімальних заробітних плат; 

д) заборону оприлюднення об'єктів авторського права і суміжних прав, якщо у ході судового розгляду буде доведено факт порушення прав їх суб'єктів;

е) вимагати від осіб, які порушують авторські права і суміжні права інформацію про третіх осіб, причетних до правопорушень, а також каналів поширення контрафактної продукції.

Варто звернути увагу, що при визначенні розміру збитків суд зобов'язаний виходити із суті порушення, із можливого доходу авторів, а також вправі включати до збитків судові витрати та оплату допомоги адвоката потерпілим. Розмір компенсації визначається із врахуванням обсягу порушення та (або) намірів відповідача. |Судом на порушника авторського права і суміжних прав може бути накладений штраф у розмірі 10 відсотків від суми на користь позивача, який передасться до Державного бюджету України.

Всі контрафактні примірники ( в тому числі кліше, матриці, форми, оригінали, негативи та ін.) за рішенням суду можуть бути конфісковані і передані або суб'єкту авторського права чи суміжних прав або, якщо їх не вимагають, контрафактні примірники підлягають знищенню, а матеріали і обладнання, що використовувались для відтворення контрафактних примірників, підлягають відчуженню із перерахуванням виручених коштів до Державного бюджету України.

Законом передбачені конкретні способи забезпечення позовів у справах про порушення авторського права і суміжних прав, вони вперше містяться в законодавстві про інтелектуальну власність.

До завершення розгляду справи по суті суддя вправі прийняти рішення про заборону відповідачеві вчиняти дії з виготовлення, відтворення, продажу, здавання в майновий найом, прокат, ввезення на митну територію України та інше примірників об'єктів авторського права і суміжних прав, якщо вони є контрафактними.

Захист права промислової власності здійснюється патентними Законами України - «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», «Про промислові зразки», «Про охоро­ну прав на сорти рослин», «Про охорону прав на топографії інтег­ральних мікросхем» тощо. Ці закони України широкого визначення та тлумачення порушення патентних прав не містять. Наприклад, Закон України «Про охорону прав на вина­ходи і корисні моделі» визначає, що будь-яке посягання на права власника патенту вважається порушенням його прав, що спри­чиняє відповідальність згідно з чинним законодавством України. Аналогічне визначення містить і Закон України «Про охорону прав на промислові зразки».

Суди відповідно до Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», розглядають спори про: визнання патенту недійсним; авторство на винахід (корисну модель); встановлення власника патенту; порушення майнових прав власника патенту; укладання та виконання ліцензійних договорів; надання примусової ліцензії; право попереднього користування; винагороду винахіднику; компенсації. Згідно Закону України «Про охорону прав на промислові зразки» суди розглядають спори про: встановлення власника свідоцтва, укладання та виконання ліцензійних договорів, порушення майнових прав власника свідоцтва.

Закон України «Про охорону прав на сорти рослин» встановлює цивільно-правову відповідальність за порушення особистих немайнових та майнових прав селекціонерів, а також вказує на необхідність вилучення чи конфіскацію матеріалів і (або) обладнання, використаного для незаконного ви­робництва матеріалів сорту та встановлює відшкодування майнової та моральної шкоди (ст. 53 зазначеного закону).


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 174; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!