Що є змістом права інтелектуальної власності?



Змістом права інтелектуальної власності(далі –ІВ) є право володіння нею, право користування нею, право розпорядження нею.

Власник володіє самостійно, але може передати це право іншій особі. Як відомо володіння існує у двох видах: це право фактичного володіння і право похідне володіння. тобто від імені власника володіння здійснюють треті особи. Похідне володіння здійснюється лише після оприлюднення (опублікування) твору, до того існує виключне володіння. Похідне володіння здійснюється у межах визначених автором. Є три види передачі своїх прав(ліцензій на користування – виключна, не виключна, відкрита). Результати технічної творчості перебувають у виключному володінні до їх кваліфікації департаментом інтелектуальної власності. Після кваліфікації пропозиції як винаходу, промислового зразка складається патентний опис і винахід стає загальнодоступним. Описом може володіти будь-яка особа після сплати збору. Володіти зазначеним винаходом можна, але користування ним можливе лише за згоди автора. Існує досить широке коло об’єктів ІВ, володіти якими може лише автор. Автор втрачає своє право на володіння лише тоді, коли твір гине, перестає існувати фізично, автор передає його іншим особам.

Розкриємо основні положення щодо права користування. Право користування(право вилучати корисні можливості) належить власникові та правонаступникам. Користування здійснюється за ліцензією. Способи використання обумовлюються характером твору. Літературний твір – публікується. Способи використання різні: твори архітектури можуть копіюватися, скульптури фотографуватися, результати образотворчого мистецтва експонуватися, найпоширеніший спосіб використання, це - відтворення поліграфічним способом; музичні твори, музично-драматичні твори використовуються у кіно, телефільмах, сценічні твори використовуються у театрах. Окремі об’єкти ІВ можуть не використовуватись, якщо не можуть принести бажаного результату в порівнянні з затратами на впровадження. Особливість використаннязаключається у тому, що в окремих випадках згоди автора не потрібно(це вільне використання авторських творів, допускається примусове ліцензування об’єктів ІВ). Використання здійснюється лише на платній основі. Користувач сплачує власникові певну винагороду. Але є винятки про це вище зазначалось – це вільне використання. Право використання є найпоширенішим правом правомочності власності. Саме через використання йде одержання прибутку.

Розглянемо право розпорядження, яке є визначенням правової долі речі. Право володіння та право користування передається. Право розпорядження має лише власник.  Право розпорядження можна продати, подарувати, обміняти; діяльність власника щодо розпорядження може бути обмежена або припинена. Обмеження може бути примусове, але обмежити себе в правах може і автор.

 

Які є види об’єктів ІВ?

Є різна класифікація об’єктів ІВ, найбільш поширена наступна:

1. об’єкти авторського і суміжного права,

2.об’єкти права промислової власності,

3.об’єкти комерційних позначень,

4.нетрадиційні об’єкти.

 

Які є об’єкти авторського і суміжного права?

Під охороною авторського права знаходяться 16 самостійних об’єктів в т.ч.: літературні письмові твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо); виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори; комп’ютерні програми; бази даних; музичні твори з текстом і без тексту; драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні та інші твори, створені для сценічного показу та їх постановки; аудіовізуальні твори; твори образотворчого мистецтва; твори архітектури, містобудування та садово-паркового мистецтва; фотографічні твори, в т.ч. твори, виконані способами, подібними до фотографії; твори ужиткового мистецтва, в т.ч. твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, ювелірні вироби тощо, якщо вони не охороняються законами України про правову охорону об’єктів промислової власності; ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, архітектури та інших сфер діяльності; сценічні обробки творів та обробки фольклору, придатні для сценічного показу; збірники творів, збірники обробок фольклору, енциклопедії та антології, збірники звичайних даних, інші складені твори за умови, що вони є результатом творчої праці за добором, координацією або впорядкуванням змісту без порушення авторських прав на твори, що входять до них як складові частини та інші твори.

Коло творів, що охороняються законом, досить широке і не є вичерпним. Цей перелік має орієнтаційний характер. Крім того, об’єктом авторського твору є не тільки твір в цілому, а й частина твору, яка може бути використана самостійно.

Законом охороняються як завершені, так і незавершені твори, як оприлюднені, так і неоприлюднені. Оприлюднення, пояснює Закон, це здійснена за згодою автора чи іншого суб’єкта авторського права і (або) суміжних прав дія, що вперше робить твір доступним для публіки шляхом опублікування, публічних виконань чи наказу, чи демонстрації, чи сповіщення.

Під охороною суміжного права знаходяться три види суміжних прав:

1) виконання літературних, драматичних, музичних, музично-драматичних, хореографічних, фольклорних та інших творів;

2) фонограми, відеограми;

3) передачі (програми) організацій мовлення.

Під фонограмою розуміють звукозапис на відповідному носії (магнітній стрічці, магнітному диску, грамофонній плівці, компакт-диску), виконання будь-яких звуків, крім звуків у формі запису, що входить до аудіовізуального твору.

Відеограма – це відеозапис на відповідному матеріальному носії (магнітній стрічці, магнітному диску, компакт-диску), виконання будь-яких рухомих зображень, крім зображень у вигляді запису, що входять до аудіовізуального твору.

Організації мовлення – це радіо - та телерадіокомпанії.

Авторське право і суміжні права охороняються Законом України “Про авторське право і суміжні права” (в новій редакції від 11 липня 2001 р.).


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 127; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!