Автоматизація управління матеріальними запасами підприємства на основі впровадження інформаційної системи



Сільське господарство відіграє дуже важливу роль у добробуті кожної держави. Сучасні умови ринкової економіки поставили вітчизняну галузь, а також її інвесторів, перед необхідністю мінімізувати витрати сільгоспвиробництва і повністю реорганізувати системи управління підприємствами. Оптимальним способом розв’язання цих завдань є автоматизація обліку й управління підприємством. Тож спеціально для аграрної України фірма «1С» випустила новий продукт — «1С:Підприємство 8. Управління сільськогосподарським підприємством для України» (УСГПдУ).

Передумовами появи дочірнього продукту російського УСГП став стрімкий розвиток українського сільського господарства: численні зарубіжні інвестори вимагають від наших аграріїв звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності, планування діяльності на майбутній рік, а не лише підрахунків результату поточного року. У такому контексті «1С:УСГП для України» стає потужною підмогою для керівників та працівників підприємств галузі. Новий продукт «1С» поєднав сучасні міжнародні методики управління підприємством (MRP II, CRM, SCM, ERP, ERP II тощо) та досвід успішної автоматизації виробничих підприємств, накопичений фірмою «1С» і партнерським співтовариством в автоматизації низки аграрних підприємств. У ньому втілено методики російського УСГП та досвід автоматизації понад 30 великих підприємств аграрного сектору, орієнтований на специфіку галузі.

УСГП для України розроблено, щоб упорядкувати й автоматизувати роботу сільгосппідприємств, враховуючи специфіку таких напрямів, як:

Планування сільгоспдіяльності;

Виробничий облік сільськогосподарських робіт і послуг;

Облік роботи автотранспорту;

Виробничий облік ВРХ (груповий та індивідуальний);

Виробничий облік на свинокомплексі (груповий та індивідуальний).

Завдяки новим розширеним можливостям програму можна використовувати як на окремих підприємствах, так і в сільськогосподарських холдингах для комплексної автоматизації планування, виробничого і регламентованого обліку, аналізу сільськогосподарської діяльності. Зокрема, для підприємств холдингової структури ведеться наскрізний управлінський облік за всіма організаціями, що входять до холдингу. Управлінський облік здійснюється за даними, зафіксованими у документах, але при цьому не залежить від способів і самого факту ведення регламентованого обліку. Факт здійснення операцій вводиться один раз і відображається в управлінському та регламентованому обліку. Скрупульозні дослідження особливостей автоматизації різних аспектів управлінської та облікової діяльності сільгосппідприємств і висока кваліфікація розробників дозволили забезпечити програмі широкий функціонал. Довгоочікувана конфігурація УСГП для України вирішує такі нагальні завдання, як:

- створення єдиної технології управління інформаційними ресурсами сільгосппідприємства на базі єдиної корпоративної платформи автоматизації;

- контроль виконання планів і завдань з виробництва та збуту сільгосппродукції;

- контроль виконання планів з постачання матеріально-технічних ресурсів.

Програма «1С:УСГП для України» дозволяє вести облік та готувати встановлену звітність про виробничу діяльність, підвищуючи прозорість і якість управлінської інформації (її достовірність та аналітичність.

За допомогою «1С:УСГП для України» підприємства аграрного сектору зможуть ефективно опрацьовувати великі обсяги інформації та комплексно автоматизовувати свої основні бізнес-процеси, такі як:

- планування діяльності;

- оперативний управлінський, бухгалтерський та податковий облік;

- систематизація і регламентація управлінського та бухгалтерського документообігу.

Використання рішення підвищить рівень кваліфікації, виконавську дисципліну та якість роботи персоналу, тому що програма забезпечує відкритість і прозорість обліку, фіксує оперативність і правильність дій працівників. Вагомою перевагою УСГП для України є і те, що різнопрофільні фахівці мають можливість працювати з підсистемами автономно, у межах єдиної системи. Це забезпечує створення єдиного інформаційного простору підприємства. У ньому зберігаються основні показники роботи, накопичується історія всіх робочих процесів, здійснюється стратегічний та поточний контроль використання ресурсів, формуються дані для стратегічного прогнозу й оцінки стану системи управління підприємства, застосування прогресивних систем заробітної плати та матеріального стимулювання. Так, в УСГП для України можна налаштувати функціональність робочих місць, сценарії дій користувачів та права доступу до інформації системи. Таким чином створюється структура підприємства, що оптимально відповідає завданням управління. Розподілена база даних системи забезпечує можливість інтеграції первинної інформації, що формується у віддалених виробничих відділеннях, й оперативного контролю ходу сільгоспробіт. Автоматизація рутинних облікових операцій бізнес-процесів не лише істотно скорочує час та зусилля, що витрачаються щодня на ведення обліку. Вона дає керівникам сільгосппідприємств та агрохолдингів можливість усебічно й оперативно контролювати фінансові та матеріальні ресурси у різних аналітичних розрізах обліку (підприємство, підрозділ, сільгоспкультура, поле, вид робіт, механізатор, одиниця сільгосптехніки, ферма тощо). Таким чином динамічно відстежується і контролюється хід польових робіт та робіт у тваринництві з бізнес-одиницями, вносяться необхідні корективи. УСГП для України дозволяє управлінцям підприємств агробізнесу планувати сільгоспдіяльність, зокрема:

Ø формувати технологічні карти полів та структуру посівних площ;

Ø планувати заробітну плату працівників у розрізі підрозділів;

Ø визначати потребу в матеріальних та фінансових ресурсах;

Формувати структуру витрат щодо культур (у т. ч. з урахуванням незавершеного виробництва);  визначати потребу в послугах сторонніх організацій. В управлінській частині можна відстежувати кількісні показники та планувати роботи зі збирання врожаю, відстежувати стан тварин і отримувати дати проведення зоотехнічних заходів. А також формувати підсумкові документи річного планування: зведену потребу в ПММ, баланс продукції рослинництва, прогноз фінансових результатів, бюджет доходів та витрат.Таким чином, з програмою може успішно працювати як управлінський персонал агрофірми, так і бухгалтерський: програмний продукт УСГП для України надає засоби для автоматизованого ведення обліку в повній відповідності до вимог законодавства та корпоративних стандартів підприємства. Бухгалтерський облік представлено функціоналом типового УВП (Управління Виробничим Підприємством) для України, тобто всі функції цього рішення доступні і в УСГП для України. Галузеве рішення фірми «1С» УСГП для України містить такі підсистеми. Планування сільгоспдіяльності. Підсистема дозволяє планувати сільгоспроботи з рослинництва, її основна можливість — створювати технологічні карти полів, що складаються зі списку робіт з вирощування врожаю.

У цій самій підсистемі можна спланувати прямі витрати на зарплату, автотранспорт, посівний матеріал, добрива, виходячи з техкарт, а також непрямі витрати — ввести різноманітні кошториси та спланувати продаж. Алгоритм розрахунку планових відрахувань до соцфондів розроблено з урахуванням української специфіки. Виробничий облік сільгоспробіт і послуг. Ця підсистема забезпечує облік роботи на току з інтеграцією даних електронного зважування під час відпуску готової продукції, формування даних про сільгоспроботи на основі інформації типових форм специфічних с/г документів, формування відрядної платні за виробничим обліком, відрядних нарядів, вимог накладних тощо. Алгоритм розрахунку списання палива і розрахунку норм списання, друковані форми ТТН та листів тракториста-машиніста, дорожнього листа автотранспорту, а також проведення за актом сушіння прописано під Україну. Підсистема з тваринництва забезпечує облік стану тварин та всіх зоотехнічних заходів.

Підсистеми «Производственный учет КРС» і «Производственный учет на свинокомплексах» (індивідуальний і груповий) регламентуються такими блоками документів, як: облік наявності продуктивних тварин та поголів’я на відгодівлі, облік вибуття тварин (забій, падіж, реалізація, переведення), реєстрація ветеринарних і зоотехнічних заходів та зобов’язань працівників, облік репродуктивного циклу тварин, облік продукції тваринництва, формування облікових листів руху тварин та кормів. Ці підсистеми дозволяють отримувати спеціалізовану звітність щодо наявності та руху поголів’я тварин на фермах (форма № сП-51), отриманої продукції (приплід, приріст, молоко), аналізу вирощування молодняку, падежу тварин тощо.

Таким чином ведеться облік показників роботи ферм: від закріплення тварин та показників роботи доярок до реєстрації приросту на фермі, оперативного зведення щодо тваринництва та звіту з бонітування. Звіти з продукції включають: відомість щодо руху молока, звіт з виробництва та реалізації молока, розшифрування реалізації молока на молокозавод, показники роботи молочних ферм, звіт з виробництва м’яса. Облік кормів подано первинними документами руху кормів та відомістю витрати кормів (форма № сП-20).

За українськими нормами та методиками розроблено друковані форми і форми звітів, наприклад обліковий лист руху тварин та кормів. Алгоритми формування типових документів УВП з управлінських документів УСГП здійснюються за знайомими користувачам УВП принципами заповнення. Крім того, застосовується П(С)БУ «Біологічні активи», додано друковані форми для основних засобів, якими повинні користуватися сільгосппідприємства. Проект «1С:Підприємство 8. Управління сільськогосподарським підприємством для України» став відгуком на нові вимоги та теперішній стан вітчизняної аграрної галузі — однієї з небагатьох, кого майже не зачепила криза. Незважаючи на швидке зростання сільського господарства, рішень для автоматизації його управлінської діяльності у країні — одиниці! Фірма «1С» побачила необхідність такого рішення для сільгосппідприємств України, що розвиваються, і довірила компанії «ABBYY Україна» роботу над проектом.

У процесі локалізації УСГП для України розробники постаралися вирішити чимало тих завдань, які виникають у користувачів на сільгосппідприємствах під час експлуатації програми, врахували регіональну специфіку нашої країни. Для обліку витрат застосовується стандарт бухгалтерського обліку «Біологічні активи». Документи управлінського обліку (тваринництва та рослинництва) поєднуються з документами УВПдУ з урахуванням типових налаштувань УВП та особливостей заповнень управлінських документів. За українською методологією застосовано алгоритм розрахунку норм витрати ПММ. Також розроблено українські друковані форми щодо підсистем свинарства і ВРХ, обліку автотранспорту, друковані форми первинних документів для обліку ОЗ у сільському господарстві, розрахунок відрядної зарплати за листами тракториста, дорожнім листом автотранспорту. В розвинених країнах управління товарними запасами базується на використанні потужних інформаційних технологій, що дозволяють практично щодня спостерігати їхній стан і динаміку, автоматично здійснювати розміщення замовлень через комп'ютерну мережу і поповнювати запаси до оптимального рівня. Найбільш розповсюджені системи управління запасами, що засновані на використанні моделі EOQ, засобу червоної лінії, двохсекторного засобу. В останній час отримав розповсюдження метод управління запасами по принципу Just-In-Time. При цьому повнота і вірогідність інформаційної бази забезпечується за рахунок автоматизації обліку і використання міжнародної системи кодування товарів.

Загальний принцип, на якому засновані всі системи управління запасами - це взаємозв'язок вхідних і вихідних параметрів. Такі системи створюються для найбільш ефективного рішення наступних проблем:

- реальної оцінки поточного стану запасів;

- встановлення необхідних термінів розміщення замовлень;

- визначення доцільного обсягу партії товарів, що замовляється;

- визначення необхідного обсягу страхових запасів;

- оцінка витрат управління запасами і засобів їх мінімізації.

Перша проблема вирішується шляхом використання систем контролю рівня запасів, що забезпечують управлінські потреби оперативною інформацією про динаміку їхньої реалізації і поточного стану. Існуючі системи контролю рівня запасів варіюють від найбільш простих до достатньо складних в залежності від розміру підприємства, політики і технології менеджменту, обсягу, видів і інших особливостей запасів. Одним із розповсюджених виглядів систем контролю рівня запасів є системи, засновані на застосуванні засобу червоної лінії. Суть засобу полягає в фіксації граничного кордону, нижче якого рівень запасів не повинен опускатися. При досягненні цього кордону відбувається автоматичне розміщення нового замовлення.

Другий тип систем контролю заснований на використанні двохсекторного засобу, в відповідності з яким запаси для зберігання містяться в двох секторах - робітничому і резервному. Коли запаси робітничого сектора вичерпані, включаються два процесу - поповнюється робітничий сектор за рахунок резервного, і розміщається нове замовлення. Широке розповсюдження в розвинених країнах отримав класифікаційний підхід до управління запасами (ABC system). Його ідея полягає в використанні класифікації запасів і виділенні трьох груп - А, В, і С, в залежності від ступеня впливу даного виду запасів на зростання товарообороту підприємства. До групи А відносять запаси, реалізація яких вносить найбільший вклад в обсяг товарообороту в грошовому вираженні. До цієї групи відносяться запаси, що забезпечують 70% обсягу реалізації. Як правило, це найбільш дорогі товари, і їхня питома вага в обсязі запасів в натуральному вираженні не перевищує 10%. Запаси цього вигляду вимагають особливої уваги менеджерів і використання кількісних засобів і моделей для оптимізації прийняття рішень. До групи В відносять запаси середнього рівня важливості, що забезпечують 20% обсягу реалізації підприємства. Їхня питома вага в натуральному вираженні, як правило, складає біля 20%. Вибір засобів управління запасами групи В повинен бути заснований на зіставленні витрат на управління і економічного ефекту від їхнього використання.

Товарні запаси, реалізація яких має незначний вклад в обсяг товарообороту, порядку 10%, відносять до групи С. Достатньо часто вони складають значну частину в обсязі запасів в натуральному вираженні, - біля 70%. До управління запасами групи С недоцільно застосовувати складні кількісні методи управління, бо при цьому, витрати на управління можуть бути більше економічного ефекту від їхнього використання. Відносно новим підходом до управління запасами, є принцип управління Just-In-Time («просто вчасно»). Цей підхід вперше був використаний японськими корпораціями, а після цього знайшов розповсюдження у всьому світі. Основна ідея полягає в тому, що запаси практичні не створюються, а процес доставки товарів постачальниками жорстко погоджений з технологічним процесом на підприємстві. В нинішній час такий підхід ефективно використовується компаніями Toyota, General Motors і багатьма іншими. Замовлення містяться з інтервалом 3-4 години і негайно реалізуються постачальниками. Ця система дозволяє отримати значний економічний ефект за рахунок доведення витрат зберігання до нуля. Однак, високий рівень вимог до точності функціонування системи постачань і ризик можливих помилок, що призведуть до порушенню технології, не дозволяє використати цей підхід в країнах з нерозвинутою інформаційною і комунікаційною інфраструктурою. Управління більшістю торговельних компаній розвинених країн засноване на використанні комп'ютерної технології. Системи управління включають автоматизовану систему обліку запасів і розміщення замовлень у постачальників. Рух кожної одиниці товарів, з допомогою магнітного штрихового кодування, відбивається в базі даних, що охоплює інформацію по всій торговій мережі компанії.

Система управління базами даних дозволяє постійно оновлювати інформацію про стан запасів, при досягненні крапки замовлення, автоматичні розміщувати замовлення через комп'ютерну мережу і враховувати інформацію про поповнення запасів. При цьому, інформація про реалізацію товарів надходить в систему управління товарними запасами, дебіторською заборгованістю і грошовими засобами і обробляється на основі вбудованого в систему модельного інструментарію. Якщо попит на товари зміниться, і швидкість реалізації запасів збільшиться, ця динамічна схема стає некоректною і не може адекватно відбивати реальні процеси. Виникає небезпека дефіциту запасів внаслідок несвоєчасного розміщення замовлення і більш пізнього постачання товарів, ніж це необхідно. Незабезпеченість запасами товарообороту, що зростає, веде до втрати прибутків і перерв в операційній діяльності, яка повинна мати безперервний, оптимально збалансований характер.

В силу цих причин виникає необхідність появи категорії страхових запасів, створення яких необхідно для захисту підприємства від втрат внаслідок вагань попиту, тривалості періоду постачання і інших факторів зовнішньої середи. При цьому, оптимізація обсягу страхових запасів повинна вирішити дилему для підприємства між прибутковістю і ризиком. Зростання страхових запасів веде до зниження ризику виникнення їхнього дефіциту і втрат прибутків від незабезпеченості запасами товарообороту, що зростає. З іншого боку, підтримання їх надмірно високого рівня тягне невиправдане зростання витрат зберігання. Таким чином, оптимальний рівень страхових запасів повинен забезпечувати стан динамічної рівноваги двох зустрічних процесів - втрата прибутків від дефіциту запасів і від їхнього надлишку. Немає меж досконалому. Навіть найкраще підготовлені стратегії та тактики управління товарами потребують постійних вдосконалень, які пов'язані із змінами, що постійно відбуваються у зовнішньому середовищі. Таким чином, оптовий товарообіг являє собою сукупний обсяг продажу товарів виробничими і торговими підприємствами.
РОЗДІЛ 4


ОХОРОНА ПРАЦІ В ТОВ «СТАРОКОТЕЛЯНСЬКЕ»

 


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 84; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!