ГІСТОЛОГІЯ, ЦИТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ 59 страница



47. У хворого з підозрою на туберкульоз при мікроскопічному дослідженні мокротиння мікобактерій не виявлено. Тому вирішено провести його дослідження бактеріологічним методом. Який метод посіву дозволить виділити культуру мікобактерій найшвидше?

A. *Мікрокультури Прайса.

B. На середовище Петрова.

C. На середовище Петраньяні.

D. На середовище Левенштейна - Йенсена.

E. На середовище Борде - Жангу.

48. При мікроскопії мокротиння дитини з важкою пневмонією виявлено парні коки ланцетовидної форми, оточені капсулою. При посіві мокротиння на кров’яному агарі виросли дрібні прозорі колонії, оточені зеленкуватою зоною неповного гемолізу. Який мікроорганізм є збудником пневмонії?

A. *Пневмокок

B. Менінгокок.

C. Гемофільна паличка.

D. b-гемолітичний стрептокок групи А.

E. Клебсієла пневмонії.

49. З матеріалу, одержаного із носової порожнини дитини з плівчастим запаленням носа виділено дифтерійну паличку, біовар gravis. Дослідження яких властивостей виділеного мікроба необхідно провести для підтвердження чи заперечення дифтерії у дитини?

A. *Токсигенних

B. Сахаролітичних на короткому ряду Гіса.

C. Гемолітичних.

D. Розщеплення желатини.

E. Утворення індолу і сірководню.

50. З випорожнень 6-річної дитини, госпіталізованої в інфекційну лікарню з проносом, кров’ю у випорожненнях і високою температурою, виділено ентеробактерію. При дослідженні біохімічних властивостей встановлено, що вона на середовищі Ендо росте у вигляді колоній рожевого кольору, глюкозу ферментує до кислоти і газу, утврює сірководень і індол. До якого роду належить цей мікроб?

A. *Echerichia

B. Shigella.

C. Salmonella.

D. Yersinia.

E. Proteus.

51. Від хворого з підозрою на газову анаеробну інфекцію взято матеріал з рани і засіяно на середовище Кіта - Тароцці. Після прогрівання на водяній бані при 80°С протягом 20 хв. і добового витримування посіву в термостаті при 37°С на середовищі виявлено ріст Грам-позитивних мікроорганізмів. Які мікроорганізми виросли?

A. *Клостридії.

B. Стафілококи.

C. Кишкова паличка.

D. Синьогнійна паличка.

E. Бактероїди.

52. В мазках мокротиння пацієнта, забарвлених за методом Ціля - Нільсена виявлено паличковидні мікроорганізми рожевого кольору. Що це за мікроорганізми?

A. *Mycobacterium tuberculosis.

B. Corynebacterium dyphtheriae.

C. Haemophylus influenzae.

D. Klebsiella pneumoniae.

E. Bordetella pertussis.

53. У хворого з підозрою на черевний тиф реакція аглютинації Відаля позитивна з О-антигеном збудника в титрі 1:600. Яким з названих методів можна підтвердити діагноз черевного тифу?

A. *Виділення копрокультури.

B. Біологічна проба.

C. Зараження кур’ячих ембріонів.

D. Бактеріологічне дослідження пунктату черевної порожнини.

E. Перевірка токсигенності мікробної культури.

54. Хворого терміново доставлено в інфекційну лікарню з важкими неврологічними порушеннями через 4 години після споживання рибної консерви. Із залишків консерви виготовлено фільтрат, який введено внутрішньочеревно морській свинці. Через 3 години наступила загибель тварини. Про який діагноз слід думати?

A. *Ботулізм.

B. Бруцельоз.

C. Сальмонельоз.

D. Черевний тиф.

E. Ку-лихоманка.

55. При проведенні реакції аглютинації Відаля з сироваткою хворого, у якого запідозрено черевний тиф, реакція позитивна з О-черевнотифозним діагностикумом в розведенні 1:800, з ОН-антигеном збудника паратифу А - в розведенні 1:400 і ОН-антигеном збудника паратифу В - в розведенні 1:200. Який діагноз найбільш ймовірний?

A. *Черевний тиф.

B. Паратиф А.

C. Паратиф В.

D. Паратиф А і В.

E. Тифо-паратифозного захворювання нема.

56. У хворого в ділянці шиї виявлено карбункул чорного кольру, з інтенсивною гіперемією прилеглих ділянок шкіри. Виявлення яких мікроорганізмів у мазку гнійних виділень дозволить запідозрити сибірку?

A. * Стептобацили.

B. Грам-позитивні коки.

C. Грам-позитивні веретеноподібні палички.

D. Стрептобактерії.

E. Грам-негативні палички.

57. У клінічно здорового школяра із зіва висіяно коринебактерію дифтерії. Який метод використати для визначення його токсигенних властивостей?

A. *Реакцію преципітації в агаровому гелі.

B. РЗК.

C. Реакцію кільцепреципітації.

D. Реакцію затримки гемаглютинації.

E. Реакцію гемадсорбції.

58. У хворого з гастроентеритом запідозрено холеру. Який метод дослідження з найбільшою достовірністю дозволить підтвердити діагноз?

A. *Реакція імунофлюоресценції.

B. Серологічний метод.

C. Біологічна проба.

D. Шкірно-алергічна проба.

E. Імуноферментний аналіз.

59. Після клінічного огляду у хворого запідозрено туляремію. Який метод лабораторного дослідження дасть найбільш достовірну інформацію для підтвердження діагнозу?

A. *Біологічна проба.

B. Бактеріологічний.

C. Бактеріоскрпічний.

D. Шкірно-алергічна проба з тулярином.

E. Виявлення антитіл методом ІФА.

60. На лікуванні в інфекційній лікарні перебуває пацієнт, якому виставлено клінічний діагноз: хвороба Бріля - Цінсера. Що послужило безпосередньою причиною захворювання?

A. *Рикетсії, шо перебували в латентному стані в організмі.

B. Контакт з іншим хворим.

C. Контакт із здоровим носієм.

D. Контакт з реконвалесцентом.

E. Заражена рикетсіями одежна воша.

61. З хірургічного відділення в лабораторію доставили в шприці гнійний вміст рани хворого з підозрою на газову гангрену. На яке поживне середовище слід висіяти досліджуваний матеріал для уточнення діагнозу?

A. *Кіта - Тароцці.

B. Плоскірєва.

C. Борде - Жангу.

D. Сабуро.

E. Левенштейна - Йєнсена.

62. У 5-річної дитина значна інтоксикація, ангіна. Виявлення яких мікроорганізмів у мазку слизу з поверхні мигдаликів дозволить запідозрити дифтерію?

A. *Грам-позитивні булавовидні палички.

B. Грам-позитивні бацили.

C. Грам-позитивні веретеноподібні палички.

D. Стептобацили.

E. Грам-негативні палички.

63. Що могло послужити безпосередньою причиною зараження пацієнта епідемічним висипним тифом?

A. *Заражена рикетсіями одежна воша.

B. Прямий контакт з хворим.

C. Прямий контакт із здоровим носієм.

D. Заражені рикетсіями комарі.

E. Рикетсії, шо перебували в латентному стані в організмі.

64. У 3-річної дитини, яка часто хворіє респіраторними захворюваннями, взято змив з носоглотки для бактеріологічного дослідження. На кров’яному агарі виросли дрібні сірувато-прозорі колонії, оточені прозорою зоною гемолізу. При мікроскопії виявлено Грам-позитивні коки, розташовані парами або короткими ланцюжками. Що це за мікроорганізми?

A. *Streptococcus pyogenes.

B. Streptococcus faecalis.

C. Streptococcus pneumoniae.

D. Staphylococcus aureus.

E. Staphylococcus epidermidis.

65. При бактеріологічному дослідженні мокротиння дитини із задушливим кашлем і високою температурою на казеїново-вугільному середовищі виросли блискучі гладкі колонії, що нагадують краплинки ртуті. Під мікроскопом виявлено короткі Грам-негативні палички. Який мікроорганізм виділено з мокротиння?

A. *Bordetella pertussis.

B. Haemophylus influenzae.

C. Klebsiella pneumoniae.

D. Streptococcus pyogenes.

E. Corynebacterium dyphtheriae.

66. У пацієнта на шкірі нижньої частини обличчя синюшний інфільтрат із множинними гнійно-некротичними вогнищами і норицями. При мікроскопії в гною виявлено зернисті утвори розміром 50-100 мкм нитчастої структури. Яке захворювання є найбільш ймовірним?

A. *Актиномікоз.

B. Сибірка.

C. Сифіліс.

D. Лепра.

E. Кандідамікоз.

67. Від хворого з гострим гастороентеритом, який прибув з південних областей України, виділено вібріон, який ферментує сахарозу і мальтозу, не ферментує арабінозу, не аглютинується О1-холерною сироваткою і типоспецифічними сироватками Огава, Інаба і Гікошима. Заключення про виділення якого вібріона повинна дати лабораторія?

A. *НАГ-вібріон.

B. Парагемолітичний вібріон.

C. Класичний холерний вібріон.

D. Вібріон холери Ель-Тор.

E. Вібріон Мечникова.

68. Мокротиння хворого на туберкульоз висіяно на середовище Левенштейна - Йєнсена для виділення культури збудника, щоб перевірити її чутливість до хіміотерапевтичних засобів. Через який час після посіву слід очікувати ріст культури?

A. *Через 3-4 тижні.

B. Через 1 добу.

C. Через 3-4 доби.

D. Через 1 тиждень.

E. Через 3-4 місяці.

69. Від паціїнта виділено культуру ентеробактерій. На яке поживне середовище слід пересіяти цю культуру, щоб вивчити її сахаролітичні властивості?

A. *Середовище Ресселя.

B. Середовище Мюллера.

C. Селенітовий бульйон.

D. Казеїново-вугільний агар.

E. Середовище Кіта - Тароцці.

70. У дитячому садочку зареєстровано 2 випадки менінгококового менінгіту. У контактних дітей взято змиви з носоглотки. На яке поживне середовище слід їх висіяти для виявлення збудника?

A. *Сироватковий агар з рістоміцином.

B. Казеїново-вугільний агар.

C. Кров’яний агар з пеніциліном.

D. Звичайний МПА.

E. Сольовий агар.

71. У пацієнта з гострим гарячковим захворюванням невиясненої етіології на 8-й день хвороби взяли кров для серологічного дослідження. Реакція Відаля з черевнотифозним і паратифозним В діагностикумами позитивна в титрі 1:50, з черевнотифозним А діагностикумом - в титрі 1:100, реакція Райта позитивна в розведенні 1:400. Який діагноз модна поставити на основі результатів серологічного дослідження?

A. *Бруцельоз.

B. Черевний тиф.

C. Паратиф А.

D. Паратиф В.

E. Лептоспіроз.

72. Від хворої дитини з підозрінням на дифтерію виділено коринебактерію. Яке дослідження необхідно провести, щоб переконатися, що даний мікроб є збудником дифтерії у цієї дитини?

A. *Перевірити культуру на токсигенність.

B. Пересіяти культуру на кров’яний агар.

C. Пересіяти культуру на кров’яний телуритовий агар.

D. Провести реакцію аглютинації.

E. Перевірити на здатність ферментувати крохмаль, глікоген і декстрин.

73. В мазках, виготовлених з раневого вмісту від хворого з підозрінням на газову гангрену, виявлено у великій кількості Грам-позитивні палички розміром 1ґ6 мкм, оточені ніжною капсулою, розташовані хаотично. На поживних середовищах в аеробних умовах ці мікроорганізми не ростуть. Який це вид мікроорганізмів?

A. *Clostridium perfringens.

B. Clostridium tetani.

C. Clostridium novyi.

D. Clostridium septicum.

E. Clostridium histolyticum.

74. В лабораторію для дослідження поступило мокротиння хворого з діагнозом “гостра пневмонія”. При мікроскопічному дослідженні в мокротинні виявлено хаотично розташовані мікроорганізми овоїдної форми, Грам-негативні, інтенсивніше забарвлені по полюсах. При посіві мокротиння на поживний агар через 24 год. виросли колонії R-типу у вигляді “мереживної хутинки”. Який попередній діагноз можна поставити на підставі одержаних результатів?

A. *Легенева форма чуми.

B. Пневмококова пневмонія.

C. Стафілококова пневмонія.

D. Грипозна пневмонія.

E. Туберкульоз легень.

75. Хворий тривалий час лікується з приводу хронічної пневмонії. При мікроскопічному дослідженні мокротиння в мазках, зафарбованих за методом Ціля - Нільсена, виявлено рожеві палички, розташовані поодиноко, іноді невеликими скупченнями у вигляді кіс. Яке захворювання у пацієнта?

A. *Туберкульоз легень.

B. Пневмококова пневмонія.

C. Стафілококова пневмонія.

D. Легенева форма чуми.

E. Грипозна пневмонія.

76. В клініку поступила дитина, на слизовій оболонці щік, піднебіння і язика якої виявлено точковий наліт білого та жовтуватого кольору, зумовлений Candida albicans. Який із перелічених лікарських препаратів використовується для лікування кандидозу?

A. *Ністатин.

B. Гентаміцин.

C. Пеніцилін.

D. Тетрациклін.

E. Цефран.

77. В клініку поступила дитина, на слизовій оболонці щік, піднебіння і язика якої виявлено точковий наліт білого та жовтуватого кольору, характерний для кандидозу. Який матеріал слід взяти для дослідження?

A. *Плівковий наліт з різних ділянок ротової порожнини.

B. Волосся та нігті.

C. Кров.

D. Слиз із носоглотки.

E. Сечу.

78. Хворому на 2-й день захворювання виставлено діагноз: черевний тиф (клінічно). Яке лабораторне дослідження може в 100% випадків підтвердити діагноз?

A. *Виділення гемокультури.

B. Бактеріоскопія калу.

C. Дослідження калу методом “висячої краплі”.

D. Виділення уринокультури.

E. Серологічне дослідження.

79. Яке поживне середовище слід використати для культивувння виділеного від пацієнта холерного вібріона?

A. *Лужний пептонний агар.

B. Жовточно-сольовий агар.

C. Середовище Ендо.

D. Сироватковий агар.

E. Шоколадний агар.

80. В поліклініку звернувся хворий, якому поставлено діагноз “черевний тиф”. Вкажіть найбільш ймовірний шлях проникнення збудника в організм хворого.

A. *Аліментарний.

B. Повітряно-крапельний.

C. Статевий.

D. Парентеральний.

E. Трансмісивний.

81. У селянки, яка має домашнє господарство, на китиці правої руки утворилася неболюча виразка з темним дном. Навколо на запальному валику - вторинні (дочірні) міхурці. При бактеріоскопії в гнійних виділеннях виявлено ланцюжки Грам-позитивних паличок. Про який діагноз можна думати в цьому випадку?

A. *Сибірка.

B. Бешиха.

C. Банальний фурункул.

D. Виразково-бубонна форма туляремії..

E. Шкірна форма чуми.

82. Швидкою допомогою в інфекційну лікарню доставлено 18 робітників фабрики через 5-6 годин після вживання в їжу торта. Вони госпіталізовані з діагнозом харчова токсикоінфекція. У 9 з них діагноз підтверджено бактеріологічно. Ентеротоксин якого збудника міг викликати це захворювання?

A. *Staphylococcus aureus.

B. Proteus vulgaris.

C. Clostridium perfringens.

D. Salmonella enteritidis.

E. Vibrio parahaemolyticus..

83. В дитячому будинку 7 дітей захворіли на скарлатину. Який препарат найдоцільніше застосувати для лікування?

A. *Пеніцилін.

B. Тетрациклін.

C. Левоміцетин.

D. Стрептоміцин.

E. Ріфампіцин.

84. Пацієнтка гінекологічного відділення скаржиться на болі в попереку і нижній частині живота. Було призначено курс ампіциліну, але стан пацієнтки не покращився. При мікроскопії осаду сечі виявлено лейкоцити, бактерії і кристали солей кальцію. Посів сечі: на МПА виросли Грам-негативні паличковидні бактерії, які утворюють плоскі слизисті колонії. Навколо колоній агар набуває зелено-синюватого відтінку. Який з мікроорганізмівє найбільш ймовірним збудником захворювання.

A. *Pseudomonas aeruginosa.

B. Klebsiella pneumoniae.

C. Escherichia coli.

D. Proteus mirabilis.

E. Streptococcus faecalis.

85. З фекалій хворого виділені шигели Зонне. Які додаткові дослідження потрібно провести для встановлення джерела інфекції?

A. *Провести фаготипування виділеної чистої культури.

B. Зробити антибіотикограму.

C. Поставити реакцію преципітації.

D. За допомогою реакції зв”язування комплементу.

E. Поставити реакцію нейтралізації.

86. Робітник під час земляних робіт отримав травму, рана забруднена грунтом. Яку специфічну профілактику треба провести негайно?

A. *Ввести протиправцеву сироватку або g-глобулін.

B. Ввести вбиту вакцину.

C. Ввести антибактеріальну сироватку.

D. Ввести протиправцевий анатоксин.

E. Ввести антибіотики.

87. Які засоби специфічної профілактики проводять у вогнищі холери?

A. *Імунізація холерною вакциною.

B. Пероральне введення антибіотиків.

C. Дезинфекція у вогнищі холери.

D. Ізоляція та госпіталізація хворих на холеру.

E. Посилення санітарного нагляду за підприємствами харчової промисловості та водоймами.

88. Для виділення збудника дифтерії матеріал від хворого засівають на:

A. *Середовище Ру (згорнуту сироватку).

B. М’ясо-пептонний агар.

C. Яєчний агар.

D. Казеїново-вугільний агар.

E. Диференціально-діагностичні середовища Гіса.

89. З крові хворого виділено культуру збудника черевного тифу. Які культуральні властивості характерні для цього збудника?

A. *Утворення безбарвних або блідо-рожевих колоній на середовищах Ендо та Плоскірєва.

B. Утворення колоній червоного кольору з металевим блиском на середовищі Ендо.

C. Утворення безбарвних колоній на вісмут-сульфіт агарі.

D. Утворення гемолізу на кров’яному агарі.

E. Утворення ніжної плівки на лужній пептонній воді.

90. Від хворої дитини з гострою кишковою інфекцією виділено збудник дизентерії. Які морфологічні ознаки характерні для цього збудника?

A. *Грам-негативна нерухлива паличка.

B. Грам-негативна рухлива паличка.

C. Утворює капсулу на поживному середовищі.

D. Утворює спори в навколишньому середовищі.

E. Грампозитивні палички, розташовані ланцюжком.

91. У стоматологічній поліклініці при обстеженні хворої дитини з підозрою на дифтерію в мазку із зіва виявлено біполярно розташовані інтенсивно пофарбовані включення. Які із перелічених методів фарбування були використані?

A. *Леффлера.

B. Грама.

C. Циля-Нільсена.

D. Буррі-Гінсa.

E. Ожешки.

92. З випорожнень хворої дитини віком 6 місяців, яка знаходилась на штучному вигодовуванні, виділено культуру кишкової палички з антигенною структурою О-111. Який діагноз можна поставити?

A. *Колі-ентерит.

B. Гастро-ентерит.

C. Холероподібне захворювання.

D. Харчове отруєння.

E. Дизентерієподібне захворювання.

93. У чоловіка, мешканця сільської місцевості, в шийно-щелепній області виявлено твердий флегмоноподібний інфільтрат, шкіра навколо синьо-багрового кольору. В центрі інфільрат некротизований, з виразки виділяється гній з неприємним запахом. Для підтвердження діагнозу актиномікоз шийно-щелепної області, здійснено мікроскопічне дослідження гною. Що повинен виявити бактеріолог для підтвердження діагнозу?

A. *Друзи.

B. Грампозитивні стрептококи.

C. Грамнегативні диплобактерії.

D. Кислотостійкі палички.

E. Грамнегативні диплококи.

94. Хворому на туберкульоз, в акнамнезі якого була відкрита легенева форма захворювання, проведено мікроскопічне дослідження мокротиння, з метою виявлення збудника. Який метод забарвлення доцільно використати при цьому?

A. *Метод Ціля-Нільсена.

B. Метод Грама.

C. Метод Буррі-Гінса.

D. Метод Романовського-Гімзи.

E. Метод Нейссера.

95. До лікаря звернулась пацієнтка, на шкірі волосистої частини голови якої з’явились уражені ділянки з обламаним волоссям біля поверхні шкіри. У волосяних фолікулах помітні залишки волосин у вигляді чорних цяток. При мікроскопії уражених волосин, як всередині так і назовні, виявлені клітини гриба, розташовані ланцюжками і цілком заповнюють корінь волосини. Який збудник спричинив захворювання?


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 648; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!