ГІСТОЛОГІЯ, ЦИТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ 58 страница



E. Малігнізації

230. У хворого М лікар діагностував гостру гонорею. З анамнезу відомо, що раніше він переніс гонорею й лікування було повним. До якої категорії інфекцій можна віднести це нове захворювання?

A. *Реінфекція.

B. Суперінфекція.

C. Рецидив

D. Вторинна інфекція.

E. Аутоінфекція

231. Лікар-бактеріолог виділив у хворої дитини збудника дизентерії Флекснера --тип 2, Зонне – тип I і энтеропатогенну кишкову паличку – 055/В5. Як називається такий тип інфекції в даної дитини?

A. *Змішана інфекція

B. Вторинна інфекція

C. Носій патогенних бактерій

D. Суперінфекція

E. Реінфекція

232. У хворого який захворів сифілісом був виявлений на статевих органах твердий шанкер. Про яку форму інфекції може йти мова в даного хворого?

A. *Первинна інфекція

B. Вторинна інфекція

C. Змішана інфекція

D. Рецидив

E. Суперінфекція

233. Поворотний тиф, що викликається B. caucasica зустрічається лише на певних територіях, де є переносник кліщ роду Alectorobius. Як можна назвати таку інфекцію?

A. *Ендемічною

B. Екзотичною

C. Спорадичною

D. Пандемічною

E. Епідемічною

 

Спеціальна мікробіологія

1. В зоозону одного з місць України завезли антилоп з берегів озера Вікторія. У мазках крові тварин виявлено трипаносоми. Які профілактичні заходи і дії найбільш доцільно провести?

A. *Профілактичні заходи не потрібні.

B. Знищити тварин - носіїв трипаносом.

C. Провести карантинні заходи.

D. Взяти мазки крові у контактних осіб.

E. Вилікувати тварин.

2. Хворий протягом останніх 5-ти років має хронічну стафілококову інфекцію з в’ялим перебігом. Титр стафілококових антигемолізинів високий. Які препарати найдоцільніше використати для підвищення імунітету в цього хворого?

A. *Аутовакцину

B. Стафілококовий гама-глобулін

C. Стафілококовий бактеріофаг.

D. Стафілококовий анатоксин.

E. Стафілококову антитоксичну сироватку.

3. Хворий 43 р. (за професією скотар) звернувся зі скаргами на загальнуї слабість, підвищення температури (до 39-40°С), появу на руці червоної плями. Під час огляду: на лівому передпліччі - темний струп, оточений пустулами, набряком та гіперемією. Збільшення аксілярних лімфатичних вузлів. При біопсії одного з вузлів - серозно-геморагічний лімфаденіт з накопиченням великої кількості Грам-позитивних мікроорганізмів. Для якого захворювання характерні описані зміни?

4. Хворій жінці хірургічного відділення ОКЛ поставили діагноз “гонорея”. Який із перелічених методів мікробіологічної діагностики можна застосувати?

A. *Мікроскопія патологічного матеріалу.

B. Зараження лабораторних тварин.

C. Проба з бактеріофагом.

D. Реакція гемаглютинації.

E. Реакція іммобілізації.

5. У дитини 5-ти років виявлено значну інтоксикацію, помірний набряк шиї, сірувато-білі плівки на мигдаликах і піднебінних дужках. Стан хворого дещо покращився після введення специфічної сироватки. Визначіть збудника захворювання.

A. *Коринебактерія токсигенна.

B. Коринебактерія цистеїназо-позитивна.

C. Стрептокок токсигенний.

D. Клостридія токсигенна.

E. Вірус Епштейна-Барра.

6. До поліклініки звернувся студент-іноземець, який прибув з Індії. У фекаліях виявлено вегетативні форми дизентерійної амеби. Вкажіть найбільш ймовірний шлях проникнення збудника в організм хворого

A. *Аліментарний.

B. Повітряно-крапельний.

C. Статевий.

D. Параентеральний.

E. Трансмісивний.

7. Через дві доби після дорожньо-транспортної пригоди до лікарні був доставлений у важкому стані хворий з черепно-лицьовою травмою з діагнозом “газова ранева інфекція”. На яких із перелічених поживних середовищах культивуються клостридії анаеробної інфекції?

A. *Середовище Кітт-Тароцці.

B. Печінковий бульйон.

C. Лужна пептонна вода.

D. Казеіно-вугільний агар.

E. Зсіла сироватка.

8. У хворого на гінгівіт в баклабораторії було виділено Bacteroides fragilis. До якого із наведених типів мікроорганізмів відноситься цей збудник?

A. *Аспорогенні анаероби.

B. Спороутворюючі анаероби.

C. Облігатні аероби.

D. Мікроаерофіли

E. Факультативні анаероби.

9. В пологовому будинку планується вакцинація дітей проти туберкульозу. Який із перелічених препаратів необхідно мати для цієї цілі?

A. *Вакцину БЦЖ.

B. Вакцину АКДП.

C. Туберкулін.

D. Вакцину АДП.

E. Вакцину СТІ.

10. При мікроскопічному дослідженні змиву зі слизової оболонки ротової порожнини в нативному препараті виявлені гриби. Яка із наведених основна особливість характерна для морфології та будови грибів?

A. *Утворення міцелію.

B. Відсутність клітинної стінки.

C. Дифузне розповсюдження ядерної речовини.

D. Наявність джгутиків.

E. Відсутність ендо- та екзоспор.

11. З випорожнень пацієнта з гострою кишковою інфекцією виділені негемолітичний стрептокок, Shigella sonnei і нетоксигенна E. coli. Який діагноз можна виставити за результатами дослідження?

A. *Бактеріальна дизентерія.

B. Ешерихіоз.

C. Дизбактеріоз.

D. Амебна дизентерія.

E. Черевний тиф.

12. У пологовому будинку новонародженому слід виконати щеплення проти туберкульозу. Який препарат необхідно при цьому використати?

A. *Вакцину БЦЖ.

B. Вакцину СТІ.

C. Вакцину EV.

D. Вакцину АКДП.

E. Туберкулін.

13. У хвогого з підозрою на чуму взято на дослідження пунктат з пахових лімфовузлів. Маетріал висіяно на агар Мартена. Який вигляд повинні мати колонії у випадку підтвердження діагнозу чуми?

A. *«Мереженої хустинки».

B. «Краплинок ртуті».

C. «Краплинок роси».

D. «Шагреневої шкіри».

E. «Левової гриви».

14. При проведенні проби Манту у дитини віком 4 роки через 48 год. в місці введення туберкуліну почервоніння шкіри не спостерігається. Про що свідчить результат проведеної проби?

A. *Дитина не імунізована від туберкульозу.

B. У дитини відкрита форма туберкульозу.

C. Дитина прищеплена від туберкульозу.

D. Дитина є носієм збудника туберкульозу.

E. Дитина інфікована збудником туберкульозу.

15. В одному з гірських селищ мала місце масова загибель гризунів. Одночасно хворіло населення цієї місцевості. Хвороба супроводжувалася швидким підвищенням температури до 40°С, вираженою інтоксикацією, збільшенням пахових лімфовузлів. У препаратах-мазках з трупного матеріалу виявлено Грам-негативні палички овоїдної форми з біполярним забарвленням. Які мікроорганізми є збудниками цього інфекційного захворювання?

A. *Ієрсінії чуми.

B. Стафілокок.

C. Клостридії.

D. Францісели туляремії.

E. Бацили сибірки.

16. При бактеріологічному дослідженні випорожнень чотиримісячної дитини з симптомами гострої кишкової інфекції на середовищі Ендо виросли у великій кількості червоні колонії. Які це можуть бути мікроорганізми?

A. *Ешерихії.

B. Шигели.

C. Коринебактерії.

D. Стрептококи.

E. Сальмонели.

17. Лікар запідозрив у хворого бубонну форму туляремії і направив досліджуваний матеріал для проведення бактеріологічної діагностики. В чому особливість цього методу в даному випадку?

A. *Виділяють чисту культуру від заражених лабораторних тварин.

B. Виділяють чисту культуру на рідких поживних середовищах.

C. Ідентифікують виділену культуру за антигенною структурою.

D. Виділяють чисту культуру на щільних поживних середовищах.

E. Виділяють чисту культуру з використанням середовищ збагачення.

18. Кров, взяту у хворого з підозрою на сепсис, висіяли на цукровий бульйон. В бульйоні утворився придонний осад. При пересіві на кров'яний агар виросли дрібні прозорі, круглі колонії, оточені зоною гемолізу. В мазку, виготовленому з осаду, виявлено грам-позитивні коки, розміщені у вигляді довгих ланцюжків. Які мікроорганізми присутні в крові хворого?

A. *Стрептококи.

B. Сарцини.

C. Стафілококи.

D. Мікрококи.

E. Пневмококи.

19. У хворого на виразкову хворобу шлунку при проведенні фіброгастроскопії взято біоптат слизової оболонки в ділянці виразки. З біоптату виготовлено мазок-відбиток, забарвлено за методом Грама. З рештою біоптату проведено пробу на уреазну активність. При мікроскопії мазка-відбитка виявлено Грам-негативні спіралеподібні мікроорганізми, тест на уреазну активність - позитивний. Які бактерії виявлено?

A. *Helicobacter pylori.

B. Spirilla minor.

C. Shigella flexneri.

D. Treponema pallidum.

E. Campylobacter jeuni.

20. До лікаря звернулися пацієнти з аналогічними скаргами на слабість, болі в кишечнику, діарею. Після дослідження фекалій вияснилось, що терміновій госпіталізації підлягає: один з пацієнтів, у якого виявлено цисти з чотирма ядрами. Для якого збудника характерні такі цисти?

A. *Дизентерійна амеба.

B. Кишкова амеба.

C. Балантидій.

D. Трихомонади.

E. Лямблії.

21. У мазку слизу з мигдаликів у хворого на ангіну знайдено кулястої форми мікроорганізми, розташовані короткими ланцюжками. Який з перелічених мікроорганізмів знайдено?

A. *Стрептококи.

B. Стафілококи.

C. Мікрококи.

D. Диплококи.

E. Тетракоки.

22. Штам стафілококу, який спричинив спалах внутрішньолікарняних захворювань, проявив високу резистентність до пеніциліну. З яким із наведених нижче факторів пов'язана резистентність мікроорганізмів до антибіотиків цієї групи?

A. *Із синтезом бета-лактамаз.

B. Із синтезом аденілтрансферази.

C. Із зміною компонентів клітинної стінки.

D. Із зміною рибосомальних білків.

E. Із синтезом фосфотрансферази.

23. З калу та блювотних мас хворого з підозрою на холеру виділено культури вібріонів. Проведення якої реакції дозволить визначити вид мікроба, що викликав це захворювання?

A. *Аглютинації з сироватками, що містять О-антитіла.

B. Преципітації.

C. Аглютинації Відаля.

D. Аглютинації з сироватками, що містять Н-антитіла.

E. Пасивної гемаглютинації з еритроцитарним антигенним діагностикумом.

24. У хворого спостерігається типова для нападу малярії клінічна картина: озноб, жар, проливний піт. Яка стадія малярійного плазмодію найвірогідніше буде виявлена в крові хворого в цей час?

A. *Шизонт.

B. Спорозоїт.

C. Оокінета.

D. Мерозоїт.

E. Спороциста.

25. При мікроскопії шматочків епідермісу уражених ділянок шкіри, взятих з міжпальцевих складок та підошов хворих шахтарів, виявлено двоконтурні нитки міцелію, як круглі, так і квадратні спори. Про збудника якої грибкової хвороби може йти мова в даному випадку?

A. *Епідермофітії.

B. Трихофітії.

C. Мікроспорії.

D. Кандидозу.

E. Парші.

26. На прийом до дерматолога потрапила 5-річна дитина. З анамнезу відомо, що вона любить гратися з бродячими котами і собаками. При огляді волосся на голові лікар запідозрив грибкове ураження. В лабораторію відправлено волосся для мікроскопічного дослідження. В середині волосинок виявлено довгі розгалужені нитки міцелію і круглі спори, велика кількість спор розташована на поверхні волосинок. Про збудника якої грибкової хвороби може йти мова в даному випадку?

A. *Мікроспорії.

B. Парші

C. Епідермофітії.

D. Трихофітії.

E. Кандидозу.

27. У мазку дуоденального вмісту хворого з диспептичними порушеннями виявлено найпростіших розміром 10-18 мкм. Клітини мають грушоподібну форму, 4 пари джгутиків, у розширеній передній частині містять два ядра, які розташовані симетрично. Який вид найпростіших найбільш ймовірний?

A. *Лямблія.

B. Трихомонада.

C. Кишкова амеба.

D. Дизентерійна амеба.

E. Балантидій.

28. Хворий віком 25 років протягом 10 років перебуває на диспансерному обліку з приводу ревматизму. Восени (20 листопада) відмітив підвищення температури, болі в горлі, м’язах і суглобах. Яке дослідження слід призначити з метою уточнення діагнозу?

A. *Серологічне дослідження (антистрептолізин, антистрептокіназа, антигіалуронідаза).

B. Загальний аналіз крові.

C. Бактеріологічне дослідження ліквору.

D. РІФ з імунними протигрипозними сироватками.

E. Бактеріологічне дослідження сечі.

29. У хворої дитини віком 3 роки несподівано різко підвищилася температура, з’явилися сильні головні болі, рясна реморагічна висипка у вигляді плям неправильної форми. При бактеріологічному дослідження слизу з носоглотки та крові знайдено Грам-негативні диплококи. Про яке захворювання можна думати?

A. *Менінкококцемія.

B. Пневмококова пневмонія.

C. Парагрип.

D. Стрептококовий сепсис.

E. Кір.

30. Хворий звернувся до лікаря із скаргами на спастичні болі в животі, рясний стілець з домішками слизу і крові, підвищення температури. На які поживні середовища слід висіяти досліджуваний матеріал?

A. *Середовище Лєвіна.

B. Середовище Кіта - Тароцці.

C. Середовище Рапопорта.

D. Середовище Ресселя.

E. Середовище Сабуро.

31. В інфекційну лікарню на 3-й день після початку хвороби госпіталізовано пацієнта, у якого на основі клініко-епідеміологічних даних запідозрено тифо-паратифозне захворювання. Яке лабораторне дослідження слід провести для уточнення і підтвердження діагнозу?

A. *Виділення гемокультури.

B. Загальний аналіз крові.

C. Загальний аналіз сечі.

D. Реакцію Відаля.

E. Реакцію непрямої Vi-гемаглютинації.

32. У хворого гострий гастороентерит. На основі лабораторного дослідження встановлено діагноз холери. Яке лікування раціонально призначити?

A. *Розчини хлоридів натрію і калію.

B. 5% розчин глюкози.

C. 40% розчин глюкози.

D. Холерну моновакцину.

E. Холерний анатоксин.

33. З метою виявлення збудника сибірки в шкірах і хутрі тварин необхідно використати:

A. *Реакцію термопреципітації Асколі.

B. Біологічну пробу.

C. Тест “перлиного намиста”.

D. Мікроскопічне дослідження.

E. Посів на МПА або МПБ.

34. Хворий скаржиться на слабість, сухість в роті, двоїння в очах, порушення акомодації, розширення зіниць, затруднення при ковтанні. Чим зумовлені описані патологічні явища?

A. *Отруєнням екзотоксином збудника ботулізму.

B. Отруєнням грибами.

C. Отруєнням солями важких металів.

D. Отруєнням атропіном.

E. Отруєнням екзотоксином збудника правцю.

35. На 2-й день хвороби пацієнту встановлено діагноз: плівчаста дифтерія зіву, токсична форма. Яке раціональне лікування слід призначити?

A. *Антитоксичну протидифтерійну сироватку.

B. Дезінтоксикаційну терапію.

C. АКДП.

D. Серцеві середники.

E. Дифтерійний анатоксин.

36. У дитини з’явилися приступи кашлю. На 3-й день хвороби запідозрено кашлюк. Які дослідження слід виконати для підтвердження діагнозу?

A. *Посів слизу методом “кашлевих пластинок”.

B. Шкірно-алергічну пробу.

C. Виділення гемокультури.

D. Загальний аналіз крові.

E. Реакцію Борде-Жангу.

37. У землекопа через 10 днів після побутової травми з’явилися тягнучі болі в рані, тонічне скорочення жувальних м’язів та м’язів шиї. запідозрено правець. Як підтвердити діагноз?

A. *Біологічна проба.

B. Дослідження ліквору.

C. Реакція аглютинації.

D. Реакція зв’язування комплементу.

E. Виявленням тілець Бабеша-Негрі у відбитках рогівки.

38. У групи рибалок запідозрено лептоспіроз. При лабораторному дослідженні в крові виявлено дрібні звивисті мікроорганізми, що нагадують пружину, надзвичайно рухливі. Яким способом мікробіологічного дослідження виявлено збудника?

A. *Бактеріоскопія крові в темному полі.

B. Бактеріоскопія мазків крові, забарвлених за методом Романовського.

C. РЗК.

D. ІФА.

E. Посів крові на середовище Рапопорта.

39. Хворий скаржиться на болі в горлі при ковтанні, підвищення температури. Мигдалики збільшені, покриті острівцями сіруватого нальоту. Голос гнусавий. При бактеріоскопії мазків, зафарбованих по Нейссеру, виявлено паличковидні мікроорганізми, булавовидно потовщені, розташовані під кутом один до одного, з гранулами волютину на полюсах. Яке захворювання слід запідозрити?

A. *Дифтерію.

B. Менінгококовий назофарингіт.

C. Стрептококову ангіну.

D. Стафілококову ангіну.

E. Інфекційний мононуклеоз.

40. У дитини з’явилися приступи кашлю. Запідозрено кашлюк. На яке поживне середовище слід виконати посів слизу методом “кашлевих пластинок” для підтвердження діагнозу?

A. *Казеїново-вугільний агар.

B. Кров’яний телуритовий агар.

C. Кіта - Тароцці.

D. Левенштейна-Йєнсена.

E. Шоколадний агар.

41. До гінеколога звернулася жінка, в якої було 2 мертвонароджених дітей та 4 викидні. Було запідозрено безсимптомний перебіг токсоплазмозу. Який спосіб лабораторної діагностики дозволить підтвердити діагноз?

A. *РЗК.

B. Загальний аналіз крові.

C. Мікроскопія сечі.

D. Мікроскопія ліквору.

E. Мікроскопія мокротиння.

42. У 6-річної дитини захворювання почалося раптово, з’явилися висока температура (40С), сильні головні болі, блювата. При огляді виявлено позитивні менінгеальні симптоми. Додатково відомо, що дідусь дитини перебуває на диспансерному обліку з приводу відкритої форми туберкульозу. Які результати лабораторного дослідження дозволяь підтвердити діагноз туберкульозного менінгіту?

A. *Виявлення в осаді ліквору кислотостійких паличковидних поліморфних бактерій.

B. Виявлення в осаді ліквору внутрішньоклітинних диплококів.

C. Позитивна туберкулінова проба.

D. Виявлення антитіл до збудника туберкульозу в РЗК.

E. Виявлення мікобактерій в мокротинні.

43. У хворого з підозрою на стрептококовий сепсис взято кров для бактеріологічного дослідження. На яке середовище слід засіяти досліджуваний матеріал?

A. *Цукровий агар.

B. МПБ.

C. Цукровий бульйон.

D. Селенітове середовище.

E. Середовище Рапопорта.

44. Пацієнт з діагнозом паратиф А закінчує курс лікування в інфекційній лікарні. Для контролю за якістю лікування перед випискою слід провести бактеріологічне дослідження калу. Яке середовище слід звстосувати для виділення копрокультури?

A. *Селенітове середовище.

B. Цукровий агар.

C. Середовище Сабуро.

D. Цукровий бульйон.

E. Середовище Рапопорта.

45. У хворого з підозрою на туберкульоз при мікроскопічному дослідженні мокротиння мікобактерій не виявлено. Тому вирішено провести його дослідження бактеріологічним методом. На яке поживне середовище слід виконати посів мокротиння?

A. *Середовище Петраньяні.

B. Середовище Борде - Жангу.

C. Середовище Сабуро.

D. Середовище Кіта - Тароцці.

E. Середовище Мюллера.

46. При мікроскопії матеріалу, взятого із зіва дитини, хворої на катаральну ангіну, виявлено бактерії паличковидної форми з потовшеннями на кінцях, розташовані у мазку у вигляді розставлених пальців чи латинських цифр V, X. Яке захворювання можна запідозрити у дитини?

A. *Дифтерію.

B. Стрептококову ангіну.

C. Стафілококову ангіну.

D. Туляремію.

E. Лейшманіоз.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 423; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!