Гальмування існує: пресинаптичне і постсинаптичне.      В основі пресинаптичного гальмування лежить зменшення або зупинка виділення медіаторів пресинаптичною мембраною. Розвивається в закінченнях аферентних соматичних і соматичних нервів аксо –аксональних синапсах. Внаслідок дії гальмівного медіатора (ГАМК) деполяризується пресинаптична мембрана і стає рефрактерною ( менш збудливою) до ПД нервового волокна. Деполяризований потенціал назвали деполяризація первинних аферентів. (ДПА). ДПА може проходить назустріч ПД волокна в результаті ПД знижується. ДПА – досягає максимум через 15-20 мс. І проходить через 100-150 мс. В основі ДПА лежить зміна проникливості для Na+, Сl,Са2+.

В основі постсинаптичного гальмування є зниження збудливої мембрани. Постсинаптичне гальмування є основним видом гальмування в ЦНС. На тілі нейрона гальмівний синапс розміщений між збудливим синапсом і синаптичним горбком. Основні медіатори гальмування ГАМК і гліцин.

Внаслідок дії гальмівних медіаторів збільшується проникливість постсинаптичної мембрани для К+ і Сl-. К+ виходить із клітини, а Сl заходить виникає гіперполяризація постсинаптичної мембрани, яку називають гальмівним постсинаптичним потенціалом (ГПСП).

Пресинаптичне гальмування

Постсинаптичне гальмування


 

 Нейрони, які зумовлюють пресинаптичне і постси­наптичне гальмування. Нейрон, що зумовлює пресинаптичне гальмування, закінчується на збуджувальному синаптичному ґудзику. Багато таких нейронів закінчуються і вище - уздовж аксона збуджувальної клітини.

 

Якщо ЗПСП від збудливих синапсів накладається на раннє ГПСП, то іде зменшення першої - часова сумація. Виникнення ЗПСП в пізніх стадіях ГПСП зміщує збудження на величину гіперполяризації – просторова сумація. Параметрам ГПСП схожий на ЗПСП з часом зростання 1-2 мс і падіння 10-12 мс. 

                         

 

 

                               

  

 

 


 


 

                                                              

 

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 266; Мы поможем в написании вашей работы!


Мы поможем в написании ваших работ!