ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОШКІЛЬНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ПЕДАГОГІКИ ЯК ГАЛУЗІ ПЕДАГОГІЧНОЇ НАУКИ



Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Факультет психології

Кафедра педагогіки

Укладач: кандидат педагогічних наук, Поляк О.В.

 

ДОШКІЛЬНА СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА

 

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

 

                  для студентів напряму підготовки ”Соціальна педагогіка” (бакалаври)

                                                                                 

Погоджено:                                            Затверджено:

Голова Науково-методичної комісії             на засіданні Вченої ради факультету психології               

факультету психології

_________________________            Протокол № ___

                                                      від “______” ______________ 2012 р.

                                                     Голова Вченої ради факультету психології

_____________в.о.декана д.психол.н. ДанилюкІ.В.             

                                                     в.о.зав. кафедри педагогіки

                                                      ______________ професор Плахотнік О.В..         

                                                                                   

КИЇВ – 2012

 


ВСТУП

 

Педагогіка — багатогалузева наука, яка охоплює всі аспекти навчання і виховання особистості. Однією з її галузей є вікова педагогіка — наука, що вивчає закономірності навчання і виховання людей різних вікових груп. Суттєвий пласт вікової педагогічної проблематики стосується навчання і виховання дітей дошкільного віку. Саме на цьому проблемному полі функціонує одна із складових вікової педагогіки — дошкільна соціальна педагогіка.

Дошкільнасоціальна педагогіка — наука про закономірності виховання і навчання дітей від народження до вступу до школи.

    Ядром інтересу дошкільної соціальної педагогіки є дитина віком до 6—7 років і чинники, що впливають на її розвиток у сім'ї, дошкільних закладах, суспільстві загалом. Значущість її досліджень, рекомендацій обумовлена тим, що саме в цьому віці найстрімкіше розвиваються фізичні та психічні якості дитини, формуються контури її як особистості. Саме у прилученні дитини до світу людей полягає найважливіше завдання дошкільної соціальної педагогіки, реалізація якого на кожному історичному етапі, у різних соціальних, етнічних, культурних середовищах має свої особливості. У цьому процесі беруть участь батьки, педагоги, соціальні спільноти, суспільство загалом; позначаються на ньому події та явища навколишньої дійсності, природа. Він є невіддільним від повсякденного буття дитини, де вона здобуває життєвий досвід, розвивається фізично, розумово, духовно, психічно.

    Об'єктом дошкільної педагогіки є виховання дітей дошкільного віку як цілеспрямований процес, а її предметом — закономірності, суперечності стосунків, технології організації та здійснення виховного процесу, що визначають розвиток особистості. Дошкільна соціальна педагогіка вивчає педагогічні факти (відомості про педагогічну діяльність, які засвідчують зміни у розвитку, вихованні та навчанні дитини) та педагогічні явища (те, що відбувається в процесі взаємодії педагогів і вихованців, відображає розв'язання певних педагогічних завдань).

   Дисципліна “Дошкільна соціальна педагогіка” є дисципліною обов’язковою для вивчення студентами напряму підготовки “Соціальна педагогіка”. Курс “Дошкільна соціальна педагогіка” викладається на І курсі у 2 семестрі в обсязі 2 кредити (72 години), з них лекцій – 17 год., семінарських – 17 год., самостійна робота – 6 год., форма підсумкового контролю – залік.

   Лекційні зайняття забезпечують засвоєння, поглиблення й закріплення теоретичних знань студентів з дисципліни. Семінарські і практичні зайняття носять репродуктивний та творчий характер і сприяють формуванню у студентів умінь і навичок професійної діяльності. Для актуалізації теоретичних знань рекомендуються семінари-диспути, а також практичні зайняття, присвячені вирішенню завдань з ДСП. Самостійна робота студентів сприяє доповненню та поглибленню раніше засвоєних знань; розвитку неординарного мислення, творчих здібностей у процесі вирішення соціально-педагогічних проблем, пов’язаних з професійною діяльністю соціального педагога. Вивчення курсу закінчується заліком.

    Курс «Дошкільна соціальна педагогіка» є дисципліною професійного спрямування, що визначає мету і завдання виховання, закономірності відбору змісту, методів, форм організації виховання і освіти дітей дошкільного віку. Дошкільна соціальнапедагогіка розвивається в тісному зв'язку з науками, що вивчають людину: філософією, психологією, анатомією, приватними методиками. Методологічною основою дошкільної соціальноїпедагогіки є філософія.

    Мета викладання дисципліни: забезпечити володіння студентами теорією і практикою різнобічного гармонійного розвитку дітей в умовах гуманізації педагогічного процесу.

Немає жодного аспекту життя дошкільника, його взаємодії із соціальним і природним середовищем, до якого була б байдужою дошкільна педагогіка. Тому таким широким є коло проблем, завдань які вона досліджує. Аналізуючи, інтерпретуючи їх, дошкільна педагогіка виходить передусім із гуманістичних засад педагогічної теорії і практики, зорієнтованих на гармонійний особистісний розвиток дитини. Послуговуючись цим критерієм, вона досліджує закономірності, реальну практику навчання і виховання дітей, взаємодію в цьому процесі суспільного і родинного чинників, особливості особистісного розвитку дошкільників в період від народження до школи. Водночас вона відстежує, аналізує взаємозв'язок між розвитком дитини і вихованням — процесом цілеспрямованого формування особистості дитини. Процес виховання охоплює навчання — передавання і засвоєння знань, умінь і навичок — та власне виховання — формування фізичних, моральних, розумових, естетичних, трудових якостей, а також мотивів поведінки.

Завдання курсу:

- формування теоретичних уявлень про дошкільну соціальну педагогіку як галузь педагогічного знання, її об’єкт, предмет, мету, завдання; ознайомлення з поняттями, категоріями та методами; з’ясування її значущості в системі наук;

- висвітлення історичного аспекту розвитку дошкільної соціальної педагогіки за кордоном та в Україні від давніх часів і до сучасності;

- формування цілісного уявлення про дошкільну соціальну педагогіку як теорію виховання та навчання;

- розкриття специфіки застосування сучасних психологічних освітніх технологій;

- оволодіння основними методами і формами виховної роботи.

 

 

Вимоги до знань та умінь

Після опанування курсустуденти мають володіти знаннями про:

- самоцінність дошкільного дитинства як особливого періоду в розвитку людини;

- базову систему наукових знань в галузі педагогіки дошкільного дитинства, сучасних концепцій і актуальних проблем теорії і практики дошкільної соціальної освіти;

- закономірності фізичного, етичного, психічного, розумового розвитку дитини дошкільного віку;

- особисту педагогічну спрямованість, ціннісні гуманістичні орієнтації, інтерес до самостійного дослідження актуальних питань педагогіки дошкільного дитинства;

студенти мають володіти уміннями :

 - роботи з дітьми в умовах особистісно-орієнтованого виховання і навчання;

- діагностувати рівень розвитку, вихованості і знань дошкільників;

- оцінювати методичну оснащеність педагогічного процесу, вносити конкретні пропозиції по його вдосконаленню;

 - що забезпечують правильну організацію педагогічного процесу в дошкільному навчальному закладі;

- необхідними професійно-педагогічними уміннями, що забезпечать педагогічну рефлексію, реалізацію творчих здібностей;

- вибирати найбільш раціональні форми організації дитячої діяльності залежно від конкретної педагогічної ситуації.

Цілеспрямований виховний процес неможливий без передбачення його результатів, що налаштовує дошкільну соціальну педагогіку на прогностичні дослідження тенденцій, перспектив розвитку людства, проблем, які доведеться вирішувати системі виховання, в тому числі й дошкільного. Йдеться не тільки про планування розвитку дошкільних закладів, кадрового і методичного їх забезпечення, а й про формування необхідних людині майбутнього особистісних якостей, умінь і навичок, основи яких закладаються у дитинстві.

    Дошкільна соціальна педагогіка відстежує особливості впливу соціального середовища, зокрема засобів масової інформації, на формування особистості дошкільника. Цим спричинена її активна роль у педагогізацїі суспільства — посиленні впливу педагогіки на змістові, виховні параметри соціальних взаємозв'язків людей, якість інформаційного матеріалу, яким послуговуються ЗМІ.

      Подібно до інших педагогічних наук, дошкільна педагогіка розглядає виховання як спеціально організований процес, взаємодію дорослої людини і дитини, спрямовану на формування у неї необхідних уявлень, навичок, якостей. У цій взаємодії дитина є не тільки об'єктом, а й суб'єктом виховання, що означає рівноцінність особистісних якостей дитини і педагога, визнання їх рівноправними учасниками виховного процесу.

    Актуальними проблемами дошкільної соціальної педагогіки є визначення мети, завдань, змісту, методів виховання дітей у сім'ї та дошкільних закладах, а також підготовка їх до школи.

    Дошкільна соціальна педагогіка є синтезом теорії і практики. Теоретична її частина досліджує, обґрунтовує закони виховання, навчання і розвитку дитини, а практична забезпечує організацію цих процесів на практиці. Обидві вони реалізуються в єдності, збагачуючи одна одну. Гармонійна взаємодія теоретичних і практичних аспектів є передумовою належного функціонування всіх ланок і чинників дошкільного виховання.

    Джерелами дошкільної соціальної педагогіки як науки є:

- народна педагогіка, тобто емпіричні педагогічні знання, педагогічний досвід народу. У ній закумульовані виховний, освітній досвід, культура народу, його ідеал досконалої людини. Народна педагогіка увібрала у себе і зберегла унікальний досвід виховання і навчання дітей дошкільного віку, який витримав багатовікову перевірку на дієвість і дотепер не втратив своєї актуальності;

- ідеї видатних педагогів минулого. До них належать пам'ятки вітчизняної педагогічної культури, класична спадщина педагогів-гуманістів;

- експериментальні дослідження проблем розвитку і виховання, їх результати є базою сучасної дошкільної педагогіки як експериментальної науки. Головним критерієм наукових досліджень є їх актуальність для практики виховання і навчання дітей;

- передовий педагогічний досвід. Це діяльність педагогів-новаторів та колективів дошкільних закладів. Найважливіше значення має пошук вихователів у галузі педагогічної інноватики — розроблення, освоєння та впровадження нових педагогічних технологій, методик, засобів;

- дані суміжних наук, особливо людинознавчих.

    Якщо шкільна практика відразу професіоналізувалася, розвивалася на наукових засадах, набувала системності, організованості, то дошкільне виховання дітей тривалий час, за незначними винятками, було справою сім'ї, більше опиралося на народні, сімейні традиції. Саме на цьому ґрунтуються твердження, що одним із найважливіших джерел дошкільної педагогіки є етнопедагогіка.

Система контролю знань та умови складання комплексного підсумкового модулю. Навчальна дисципліна “ДСП” оцінюється за модульно-рейтинговою системою. Вона складається з двох змістових модулів. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 – бальною шкалою.

Форми поточного контролю

 

Форма контролю

Максимальна кількість балів

Змістовий модуль 1

(30 балів)

Змістовий модуль 2

(30 балів)

за одиницю Всього за одиницю Всього
Робота на семінарах:  

9

 

9

- доповідь 5 5
- виступ 3 3
- доповнення 1 1
Творчі та репродуктивні завдання з самостійної роботи   3   9   3   9
Модульна контрольна робота 12 12 12 12

 

Система поточного, модульного та підсумкового контролю з навчальної дисципліни включає: за кожний з 2-х змістових модулів (ЗМ) – 30 балів, за іспит – комплексний підсумковий модуль (КПМ) – 40 балів. Всього за курс наявна можливість опанувати 100 балів. У цьому процесі основний акцент ставиться на творчі доповіді (5 балів), виступи (3 бали) та модульні контрольні роботи, кожна з яких оцінюється у 12 балів.

Розрахунок підсумкової оцінки за дисципліну здійснюється таким чином:

ПО (100 б.) = ЗМ1 (30 б.) + ЗМ2 (30 б.) + КПМ (40 б.).

Контроль знань здійснюється за модульно-рейтинговою системою. При цьому, загальна кількість балів відповідає оцінці:

1-34 – “незадовільно” з обов’язковим повторним вивченням дисципліни;

35-59 – “незадовільно” з можливістю повторного складання;

60-64 – “незадовільно” (“достатньо”);                          

65-74 – “задовільно”;

75-84 – “добре”;

85-89 – “добре” (“дуже добре”);

90-100 – “відмінно”.

Шкала відповідності

За стобальною шкалою

Оцінка за національною шкалою

90-100 5 Відмінно

Зараховано

85-89 75-84 4 Добре
65-74 60-64 3 Задовільно
35-59

2

незадовільно

не зараховано

1-34

 


НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

п/п

теми

Н а з в а т е м и

Кількість годин

Лек ції Семі нарсь кі заня ття Самостій на робота

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОШКІЛЬНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ПЕДАГОГІКИ ЯК ГАЛУЗІ ПЕДАГОГІЧНОЇ НАУКИ

1. Лекція 1. Тема 1. Вступ. Дошкільна соціальна педагогіка як галузь педагогічного знання та навчальна дисципліна 2    
2. Семінар 1. Тема 2. Сучасна дошкільна освіта як педагогічна система   2  
3. Самостійна робота 1. Тема 3. Повноцінний розвиток, виховання, самовираження особистості дитини у дошкільних освітніх установах     2
4. Лекція 2. Тема 4. Вітчизняні і зарубіжні дослідження з проблеми соціалізації та індивідуалізації дитини в період дошкільного дитинства 2    
5. Семінар 2. Тема 5. Виховання і розвиток дітей раннього і дошкільного віку   2  
6. Самостійна робота 2. Тема 6. Кризи дітей раннього і дошкільного віку     4
7. Лекція 3. Тема 7. Завдання, зміст, методи гармонійного розвитку дітей. Фізичне виховання дітей раннього і дошкільного віку 2    
8. Семінар 3. Тема 8. Етичне та естетичне виховання дітей раннього і дошкільного віку   2  
9. Самостійна робота 3. Тема 9. Об'єднання дітей дошкільного віку     2
10. Лекція 4. Тема 10. Трудове виховання дітей раннього і дошкільного віку 2    
11. Семінар 4. Тема 11. Розумове виховання дошкільників   2  
12. Самостійна робота 4. Тема 12. Теорія дошкільного навчання в зарубіжній і вітчизняній педагогіці     4

Модульна контрольна робота 1

2    

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ ІІ.ЕМПІРИЧНІ ЗАСАДИ ДОШКІЛЬНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ПЕДАГОГІКИ

13. Лекція 5. Тема 13. Взаємозв'язок народної та дошкільної соціальної педагогіки 2    
14. Семінар 5. Тема 14. Походження гри в історії суспільства. Теорії гри   2  
15. Лекція 6. Тема 15. Творчі ігри у структурі педагогічного процессу 2    
16. Семінар 6. Тема 16. Ігри з правилами у структурі педагогічного процесу   2  
17. Самостійна робота 5. Тема 17. Дитячий садок і сім'я     2
18. Лекція 7. Тема 18. Іграшка як соціокультурний феномен 2    
19. Семінар 7. Тема 19. Організація цілісного педагогічного процесу ДНЗ   2  
20. Самостійна робота 6. Тема 20. Дошкільний навчальний заклад і школа     2
21. Семінар 8. Тема 21. Відповідальне батьківство та розвиток дитини раннього віку. Рекомендації батькам – “Ефективні методи виховання та розвитку дошкільників”   3  

Модульна контрольна робота 2

1
  Всього: 17 17 16

Загальний обсяг: 66 год.

Лекції – 17 год.

Практичні – 17 год.

Самостійна робота – 6 год.


ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ

 

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОШКІЛЬНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ПЕДАГОГІКИ ЯК ГАЛУЗІ ПЕДАГОГІЧНОЇ НАУКИ

Лекція 1. Тема 1. Вступ. Дошкільна соціальна педагогіка як галузь педагогічного знання та навчальна дисципліна (2 год.)

Методологічні основи дошкільної соціальної педагогіки. Філософські основи виховання дітей дошкільного віку. Предмет і функції дошкільної соціальної педагогіки. Дитинство як феномен соціального розвитку, самоцінність і унікальність дошкільного дитинства. Становлення дошкільної педагогіки як науки. Теорія соціокультурного спадкоємства. Цілісний і діяльнісно-особистісний підхід у сучасній педагогіці дошкільного дитинства (Виготський Л.С., Запорожець А.В., Леонтьєв А.Н., Ельконін Д.Б., Петровський А.В. і ін.). Джерела дошкільної соціальної педагогіки. Методи науково-педагогічного дослідження в дошкільній соціальній педагогіці.

 

Семінар 1. Тема 2. Сучасна дошкільна освіта як педагогічна система (2 год.)

1. Загальна характеристика дошкільної освіти як педагогічної системи.

2. Цілеспрямований розвиток дошкільника і підготовка до школи.

3. Сучасні концепції дошкільної освіти про цілі і завдання дошкільної освіти.

4. Гуманізація, демократизація і особиста спрямованість дошкільної освіти.

5. Варіативність змісту і педагогічних технологій дошкільної освіти.

6. Комплексні освітні програми для дошкільників («Малятко», «Дитина», «Українське дошкілля», та ін.).

 

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 225; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!