Регіональна економічна та соціальна географія



Регіональна економічна та соціальна географія країн, предмет, мета значення.

Політична карта світу. Основні етапи формування політичної карти світу (на прикладах Європи, Азії, Африки, Америки). Утворення та розпад світової системи соціалізму, колоніальної системи, їх відображення на політичній карті. Групування і типологія країн сучасного світу. Основні типи країн світу. Сучасне міжнародне становище і політична карта світу. Політико-географічне положення як історична категорія. Міжнародні організації та їх значення.

Світові природні ресурси, головні регіони їх розміщення. Значення природних умов і ресурсів для розвитку і спеціалізації господарства країн і регіонів. Проблема ресурсозабезпеченості в умовах науково-технічної революції. Екологічні проблеми людства та шляхи їх вирішення. Проблеми ресурсо- та енергозбереження і необхідність розробки безвідходних технологій в сучасних умовах.

Географія населення. Населення як головна продуктивна сила. Основні риси географії населення в різних типах країн світу. Демографічна ситуація (демографічна криза і демографічних вибух) в країнах світу. Чисельність і відтворення населення. в різних типах країн світу. Проблема забезпечення зростаючого населення Землі продуктами харчування. Расовий склад населення світу. Національно-етнічний склад населення як фактор економіко- і політико-географічного розвитку. Соціальна структура суспільства. Зрушення в структурі населення. Релігії народів світу. Міграції населення. Географічні форми розселення, поняття про системи розселення. Урбанізація як глобальний процес, її форми. Проблема трудових ресурсів.

Географія господарства. Основні етапи формування світового господарства і географічного поділу праці. Структурні і географічні зрушення у світовому господарстві в період науково-технічної революції. Фактори розміщення господарства. Галузева структура господарства світу. Особливості галузевої структури господарства різних типів країн світу.

Географія промисловості світу. Основні риси розвитку і розміщення провідних галузей промисловості в умовах науково-технічної революції. Основні риси розвитку і розміщенняпромисловості в різних типах країн світу. Головні промислові райони світу

Географія сільського господарства. Природні, соціальні та економічні фактори, які впливають на розміщення провідних галузей в світі. Сільськогосподарське районування. Відмінності в рівні розвитку, структурі і розміщенні сільського господарства в країнах світу.

Географія транспорту. Транспорт і географічний поділ праці. Види транспорту, їх розвиток в умовах науково-технічної революції. Поняття про транспортну систему. Основні риси розвитку і розміщення світового транспорту. Регіональні транспортні системи

Значення економічних зв'язків для розвитку і розміщення господарства. Географія міжнародних економічних зв'язків. Сучасні тенденції змін в сучасних умовах. Економічна інтеграція, її географічні аспекти. Глобалізація процесів соціально-економічного розвитку та її ознаки.

Глобальні проблеми людства. Фактори виникнення глобальних проблем людства. Проблема збереження миру. Ядерні держави світу. Локальні воєнні конфлікти. Енергетична криза та пошук шляхів її вирішення. Продовольча проблема та шляхи забезпечення продовольством населення окремих регіонів світу. Ресурсна проблема, шляхи її вирішення. Екологічні проблеми, їх прояв і шляхи вирішення. Концепція сталого розвитку (Ріо-де Жанейро, 1992 р.). Проблема використання простору і ресурсів Світового океану. Глобальні проблеми народонаселення. Подолання відсталості країн, що розвиваються, - одна з гострих проблем сучасності. Освоєння космічного простору. Проблема глобального тероризму. Ліквідація небезпечних хвороб.

Європа. Сучасна політична карта. Загальні риси та суттєві відмінності розвинутих країн Північної, Західної та Південної Європи. Перебудова економіки колишніх соціалістичних країн Центральної Європи. Економічна ситуація в європейських країнах СНД. Європейська частина Росії.

Азія, її субрегіони. Південно-Західна Азія як вузол міжнародних протиріч та внутрішніх суперечностей. Південна Азія та місце в ній Індії. Експерто-орієнтований характер господарства країн Південно-Східної Азії та їх місце в міжнародному географічному поділі праці. Східна Азія, провідна роль Японії в субрегіоні. Нові індустріальні країни. Реформування економіки Китаю; Азіатська частина Росії, її регіони та основні проблеми. Казахстан і країни Центральної Азії: проблеми розвитку господарства, етнічних, екологічних та зовнішніх економічних зв'язків.

Африка. Місце Північної та Південної Африки в господарстві континенту. Відсталість інших субрегіонів Африки. Проблеми розвитку економіки, транспортної мережі, забезпечення продовольством. Сповільненість формування націй.

Америка. Північна Америка. Сполучені Штати Америки та їх місце в світовому господарстві і політиці. Особливості економки Канади.

Центральна і Південна Америка. Склад та особливості політичної карти. Проблеми субрегіону. Колоніальні володіння. Розвиток країн на сучасному етапі. Нові індустріальні країни в Південній Америці.

Австралія і Океанія. Економко-географічна характеристика Австралії. Незалежні країни і колонії в Океанії.

 

Критерії оцінювання

відповідей на фаховому іспиті з “Географії” для абітурієнтів, які здобули базову вищу освіту за ОПП бакалавра, що відповідає напряму підготовки “Географія” та обраній спеціальності “Географія” ОКР “спеціаліст” чи “магістр”.

 

Оцінювання відповідей абітурієнтів проводиться за 100 бальною шкалою.

Кожне тестове питання оцінено в балах: (1-й рівень – 2 бали, 2-й рівень – 3бали, 3–й рівень – 5 балів). Загальне число балів в білеті – 100. Для одержання задовільної оцінки за іспиті необхідно набрати більш 50 балів. Критерії оцінки наведено нижче:

■ менше 50 балів – «незадовільно»

■ від 50 до 64 бали –«задовільно»

■ від 65 до 89 балів – «добре»

■ від 90 до 100 балів – «відмінно»

 

ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА

 

1. Алисов Н., Хорев Б. Экономическая и социальная география мира. – М., 2000.

2. Атлас “Географія України”. – К.: Інститут передових технологій, 2003

3. Атлас природних условий и естественных ресурсов Украинской ССР – М., 1978.

4. Багров М.В., Боков В.О., Черваньов І.Г. Землезнавство – К.: Либідь, 2000

5. Баранский Н.Н. Методика преподавания экономической географии. – М., 1990.

6. Блій Г. Географія: світи, регіони, концепти: підручник для студентів ВНЗ. – К.: Либідь, 2004.

7. Власова Т.В. Физическая география материков. Ч. 1, 2. - М.:Просвещение, 1986

8. Географический энциклопедический словарь / Гл. ред. А.Ф.Трешников –М, 1988

9. Географічна енциклопедія України. В 3-х т. – К., 1989. – 1991

10. Голиков А.П., Олійник Я.Б., Степаненко А.В. Вступ до економічної і соціальної географії. – К.: Либідь, 1996.

11. Дергачёв В.А. Мировая экономика: экономика зарубежных стран. – М.: Флинта, 2000. – 480 с.

12. Добровольский В.В. География почв с основами почвоведения. - М.: Просвещение, 1989.

13. Дорогунцов С.І., Чернюк Л.Г., Борщевський Л.П., Данилишин Б.М., Ращевський М.І. Соціально-економічні системи продуктивних сил регіонів України. – К., 2002.

14. Душина И.В., Понурова Г.А. Методика проподавания географии: Пособие для учителей и студентов. – М., 1996.

15. Економічна і соціальна географія світу: Навч.посібник / За ред. Кузика С.П.- Львів: Світ, 2003.

16. Жучкевич В.А., Лавринович М.В, Физическая география материков и океанов. - Минск: Универсйтетское, 1986.

17. Зарубежные страны. Выпуск 1: 1998-2003 гг. / Авт.-сост. Я.М. Бердичевский. – Запорожье: Премьер, 2003.

18. Заставний Ф.Д. Фізична географія України: Підруч. для 8 кл. – К.: Форум, 2002.

19. Ільченко В.Р., Гуз К.Ж., Булава Л.М. Природознавство. – Полтава: ТОВ “Ловши-К”, 2005

20. Кобернік С.Г.,Коваленко Р.Р., Масляк П.О., Скуратович 0.Я. Методика викладання географії в школі. - К.: Стафед - 2, 2000.

21. Кобернік С.Г., Скуратович О.Я. География материков и океанов: Учебн. для 7 класса. – К.: Навч. книга, 2002.

22. Кобернік С.Г. Географія України (8-9 клас) в опорних схемах. – Навч.-метод посібник . – К.:ПП «Компанія «актуальна освіта», 1998.

23. Короновский Н.В.,.Якушова А.Ф. Основи геологии. – М.: Высшая школа, 1991.

24. Костриця М.Ю., Обозний В.В. Шкільна краєзнавчо-туристична робота. – К.: Вища школа, 1995.

25. Крачило М.П. Краєзнавство і туризм. – К.: Вища школа, 1994.

26. Леонтьев О.Х., Рычагов Г.И. Общая геоморфология. - М.: Высшая школа, 1990.

27. Леонтьев О.Х. Физическая география Мирового океана. – М.: МГУ, 1982.

28. Масляк П.О., Шищенко П.Г. Географія України: Пробний підруч. для 8-9 кл. серед.шк. – К.: Зодіак-ЕКО, 1996. – 432 с

29. Методика обучения географии в школе: Учебн. Пособие / Под ред. Л.М. Панчешниковой. – М.: Просвещение, 1997.

30. Николаенко Д.П. Рекреационная география: Учебное пособие для вузов. – М.: ВЛАДОС, 2001.

31. Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І. Загальна географія. – Підручник для 6 кл. – К.: «Зодіак-еко», 2002.

32. Топчієв О.Г. Суспільно-географічні дослідження: методологія, методи, методики: Навчальний посібник. – Одеса: Астропринт, 2005.

33. Федорченко В.К., Дьорова Т.А. Історія туризму в Україні. – К.: Вища школа, 2002

34. Чорний І.Б. Географія ґрунтів з основами ґрунтознавства. – К.: Освіта, 2002

35. Юрківський В.М.Регіональна економічна і соціальна географія. Зарубіжні країни: Підручник. – К.:Либідь, 2001.

 

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 317; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!