Географія ґрунтів з основами ґрунтознавства



Перелік тем для державного іспиту зі спеціальності

Студент – вступник під час іспиту повинен показати:

- знання основних географічних законів і закономірностей у природі і суспільстві;

- добрі знання основних термінів і понять з дисциплін географічного змісту;

- вміння аналізувати географічну інформацію з використанням географічних карт і

атласів, географічної літератури, аналізувати супутню інформацію та

застосовувати її у географічних дослідженнях;

- вміння користуватися географічним обладнанням і приладами;

 

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ

Геологія загальна та історична

Проблема часу в історичній геології. Геохронологія і стратиграфія. Абсолютний та відносний вік Землі. Геохронологічна таблиця. Основні положення теорії тектоніки літосферних плит та теорії геосинкліналей.

Еволюція літосфери і рельєфу. Виникнення та розвиток земної кори. Теорія динамічної акреції та теорія збільшення. Основні орогенези в розвитку Землі. Плити, щити, старі і молоді платформи.

Еволюція атмосфери, гідросфери. Виникнення і генезис атмосфери, гідросфери. Зміна хімічного складу. Клімат палеозою, мезозою, кайнозою. Таласократичні та теократичні епохи в історії Землі.

В.І. Вернадський - засновник вчення про біосферу. Еволюція біосфери. Час і гіпотези виникнення життя. Етапи розвитку життя на Землі. Еволюція рослинного світу в докембрії, палеозої, мезозої, кайнозої. Еволюція тваринного світу в докембрії, палеозої мезозої, кайнозої.

Корисні копалини, їх типи, пошуки, прогнозування. Екологічні проблеми, що пов'язані з використанням корисних копалин. Методи відтворення антропогенних ландшафтів.

Загальне землезнавство

Фігура і розміри Землі. Географічне значення фігури Землі, її розмірів. Обертання Землі навколо осі і його наслідки. Доба як основна одиниця часу. Час місцевий, поясний, всесвітній. Обчислення місцевого часу. Часові пояси. Рух Землі навколо Сонця. Значення вчення Кеплера, Коперніка, Галілея. Освітленість Землі Сонцем. Пояси освітленості. Полуденна висота Сонця над горизонтом і її обчислення.

Сонячна радіація – головне джерело енергії у географічній оболонці. Зміни сонячної радіації в атмосфері: вбирання, відбиття, розсіювання. Закономірності розподілу сонячної радіації біля земної поверхні. Альбедо. Випромінювання радіації поверхнею Землі. Зустрічне випромінювання. Ефективне випромінювання, тепличний (оранжерейний) ефект атмосфери. Радіаційний баланс та його складові. Закономірності розподілу радіаційного балансу.

Тепловий режим підстилаючої поверхні і атмосфери. Зміни температури повітря з висотою, інверсія температури та її види. Добовий і річний хід температури повітря та їх зонально-регіональні особливості. Типи річного ходу температури. Закономірності розподілу температури повітря. Теплові пояси.

Вода в атмосфері. Характеристики вологості повітря. Випаровування та випаровуваність. Добовий і річний хід вологості на різних широтах. Атмосферні опади, їх види. Генетична класифікація опадів. Закономірності розподілу опадів на Землі. Типи річного ходу. Атмосферне зволоження.

Атмосферний тиск. Закономірності розподілу тиску на підстилаючу поверхню. Центри дії атмосфери. Повітряні маси і атмосферні фронти. Формування повітряних мас, "зональні типи" повітряних мас та їх характеристика. Морське та континентальне повітря. Теплі і холодні атмосферні фронти, їх міграція за сезонами, роль у формуванні кліматичних поясів. Циклони, їх утворення і розвиток. Циклони тропічних і позатропічних широт. Погода в циклонах, Антициклони, їх розвиток. Погода в антициклоні. Антициклональна інверсія.

Загальна циркуляція атмосфери. Система західного переносу. Зони конвергенції і дивергенції повітряних мас. Пануючі вітри (пасати, західні вітри помірних широт, східні вітри), Мусонна циркуляція. Формування постійних і сезонних центрів атмосфери.

Клімат. Процеси і фактори кліматоутворення та їх характеристика. Класифікація кліматів Б.П. Алісова. Характеристика кліматичних поясів за Б.П. Алісовим (одного-двох за вибором студента).

Гідросфера. Об'єм і структура гідросфери. Кругообіг води в природі, його значення для географічної оболонки.

Фізико-хімічні властивості вод Світового океану і зонально-регіональний характер їх прояву. Тепловий режим океанів і морів, закономірності розподілу температури на поверхні і в товщі вод океану.. Динаміка океанських вод. Океанічні течії, їх походження і класифікація.

Річка і річкові системи. Фізико-географічні фактори річкового стоку. Розподіл річкового стоку на Землі. Класифікація річок за джерелами живлення і водним режимом О.О.Воєйкова І М.І.Львовича. Зональні типи водного режиму річок.

Літосфера. Геоморфологія - наука про рельєф. Літосфера - складова частина географічної оболонки. Сучасні уявлення про літосферу. Основні риси земної поверхні. Планетарні мега-, макро-, мезо- і мікроформи рельєфу.

Рельєфоутворення, Основні джерела рельєфоутворення (внутрішня енергія Землі, сонячна енергія, сила тяжіння, космічні фактори). Рельєфоутворення як один із процесів кругообігу речовин і енергії. Геотектура, морфоструктура, морфоскульптура.

Планетарний рельєф Землі, основні елементи материків, океанічних западин. Закономірності розташування і співвідношення материків, океанів, гір, рівнин наземній кулі.

Морфоструктура суші. Класифікація рівнинної і гірської морфоструктури за ознаками. Поняття про епіплатформний орогенез, епігеосинклінальний орогенез, відроджені, молоді, омолоджені гори.

Морфоскульптура. Класифікація морфскульптурного рельєфу за походженням. Флювіальний, кріогенний, суфозійний, еоловий, гляціально-нівальний, гравітаційний, карстовий рельєф як відтворення загального процесу денудації. Закономірності морфоскульптурного рельєфу Землі. Фактори рельєфоутворення для певного морфоскульптурного рельєфу. Поняття про фоновий рельєф, реліктовий рельєф, інверсійний рельєф.

Географічна оболонка. Загальні закономірності будови і розвитку географічної оболонки: єдність і цілісність, кругообіг речовин і енергії, ритмічність, полярна асиметрія. Основні етапи розвитку географічної оболонки, ЇЇ закономірності. Праці В.Докучаєва, Л.Берга, А.Григор'єва, С.Калесника.

Географічні пояси і зони Землі, їх коротка характеристика.

Фізико-географічне районування. Основні принципи і методи фізико-географічного районування. Система таксономічних одиниць у фізичній географії.

Поняття про ландшафт. Роль різних компонентів у формуванні ландшафтів. Вчення М.А.Солнцева про морфологічні елементи ландшафту.

Географічне середовище і суспільство. Проблема взаємодії суспільства і природи. Сутність проблеми раціонального природокористування, її глобальний і регіональний характер.

Географія ґрунтів з основами ґрунтознавства

В.В. Докучаєв – засновник вчення про ґрунти. Значення основних положень його теорії в наш час. Грунт як природне тіло, його відмінності і схожість з іншими природними тілами.

Гранулометричний (механічний) склад ґрунтоутворюючих порід. Загальні фізичні та фізичні-хімічні властивості ґрунту. Мінеральний та хімічний склад ґрунтоутворюючих порід та ґрунтів, основні типи ґрунтів, їх утворення, характеристика, поширення.

Рослини – основне джерело гумусу в ґрунті. Біологічний кругообіг речовин. Тепловий і температурний режим ґрунтів. Водний баланс і водний режим ґрунтів. Сучасні проблеми зволоження ґрунтів степової зони України. Роль рельєфу в процесі ґрунтоутворення. Основні закономірності розміщення ґрунтів на земній кулі.

Диференціація полярного грунтово-біологічного поясу (ГБП). Особливості ґрунтоутворення в межах полярного ГБП.

Основні грунтоутворюючі процеси і зональні типи ґрунтів в межах бореального, субтропічного, тропічного, суббореального грунтово-біокліматичних поясів.

 

Загальна гідрологія

Вступ. Теорії утворення води. Властивості води та льоду. Водні ресурси Землі. Кругообіг води в природі. Історія гідрології. Фундаментальні поняття гідрології. Основні закони руху природних вод.

Гідрологія підземних вод.

Класифікація підземних вод. Характеристика основних типів підземних вод. Основні закони руху підземних вод. Утворення підземних вод та їх зв'язок з поверхневими водами. Водний баланс в підземних горизонтах. Особливості використання підземних вод. Екологічні проблеми водоносних горизонтів.

Гідрологія річок.

Основні поняття гідрології річок. Типи річок та їх розповсюдження на Землі. Водний баланс басейну річки. Коливання стоку річок. Основні закони руху води та наносів. Основні фактори зміни русла. Вплив сезонних змін температури.

Вплив людини на річковий стік. Екологічні проблеми річок.

Гідрологія озер.

Озера, їх утворення та розповсюдження на Землі. Класифікація озер. Основні гідрологічні процеси в озерах. Баланс водних мас озера. Основні типи водосховищ та їх розповсюдження. Водний, тепловий та льодовий режим водосховищ. Вплив озер та водосховищ на річковий стік. Екологічні проблеми озер та водосховищ.

Гідрологія боліт.

Походження боліт та їх типи. Будова боліт та етапи їх розвитку Гідрологічний режим боліт. Роль боліт в гідрологічних процесах на суші. Екологічні проблеми боліт. 

Гідрологія льодовиків.

Походження льодовиків та їх класифікація. Структура льодовиків та їх розвиток. Баланс льоду та води в льодовиках. Основні процеси в льодовиках. Використання льодовиків людиною. Екологічні проблеми льодовиків.

Гідрологія морів та океанів.

Моря та океани, їх класифікація. Води Світового океану та їх властивості. Будова та рельєф дна Світового океану. Донні відкладення. Морський лід, його утворення та властивості. Циркуляція води в Світовому океані. Рівень води в морях та океанах. Ресурси Світового океану та їх використання людством.

Екологічні проблеми морів та океанів.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 451; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!