РОЗДІЛ 3. ОСОБЛИВОСТІ ЖУРНАЛІСТСЬКИХ РОЗСЛІДУВАНЬ ТА РОЗСЛІДУВАННЯ «УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВДИ»



Особливості журналістських розслідувань

Розглядаючи специфічні особливості журналістського розслідування, більшість науковців і практиків, як українських, так і закордонних, зокрема російських, вважають, що цей складний жанр потребує всебічного осмислення і вивчення проблеми, яка привернула увагу публіциста-професіонала. На думку В. Ворошилова, «журналістське розслідування споріднює з науковим єдина методологія пізнання соціальних явищ». У ньому так само, вважає вчений, використовуються перевірені в науці методи: спостереження, опитування, вивчення документів, порівняльний аналіз, узагальнення, синтез, індукція, дедукція, абстрагування тощо. Водночас не слід забувати, що публіцистичний твір як результат копіткої дослідницької роботи журналіста – все ж не наукова праця. Він має свої специфічні особливості та завдання. Вони полягають насамперед в органічному поєднанні логічно вмотивованих умовиводів і емоційно-образного осмислення фактів, подій, характерів, вчинків людей. У цьому жанрі виняткову роль відіграє професійне вміння журналіста користуватися мовностилістичним інструментарієм для увиразнення і поглиблення думки, яскравішого висвітлення й окреслення різних граней порушеної проблеми.

Фотографії, як і будь-які інші документи, можуть бути джерелом викривальної інформації для журналіста, який веде розслідування. Світлини контрабандних товарів, незаконного будівництва, побиття працівників, домашньої розкоші тощо можуть посилити сприйняття журналістської роботи. Але, організовуючи фотозйомки, журналіст має визначитись:

· чи не є це втручанням у приватне життя?

· чи безпечно проводити зйомки?

· яку додаткову інформацію дадуть фото?

· чи не занадто шокуючим є зображення на фотографії?

Якщо заради фотографій необхідно проникнути на підприємство чи у приватне володіння, це однозначно с порушенням закону. Краще зосередитись на інших документах чи джерелах інформації. Фотографії, які ілюструють розслідування, можна розділити на кілька видів:

· документальні, що відображають події, включаючи архівні знімки;

· учасників подій, експертів, авторів коментарів;

· постановочні, що відтворюють події або якийсь сюжет;

· абстрактні, що пов'язані з темою, але не відтворюють конкретних подій.

Дуже обережно необхідно підходити до публікації шокуючих фотографій. Ретельно зважувати наскільки виправданим є провокування емоцій демонстрацією шокуючих фотографій? Чи справді публікація посилить аргументацію розслідування, або аудиторія розцінить це як невиправдану жорстокість?

Журналістські розслідування як особливий вид творчої діяльності відрізняють спрямованість на отримання ексклюзивної інформації, використання великої кількості її джерел і соціальна значимість. Особлива увага приділяється процесу пошуку даних, висуненню ключових гіпотез та їх верифікацію.

Специфічним способом отримання інформації у журналістському розслідуванні є метод експерименту. З його допомогою можна отримати ексклюзивні дані про об’єкт. Використання методу експерименту вимагає ретельної підготовки та планування.

Даний метод у більшості схожий із прийомом «маски»: обидва способи отримання інформації в основному базуються на візуальному сприйнятті та прихованому спостереженні за об’єктом. Експеримент передбачає активну участь журналіста у процесі збору інформації. Репортер у даному випадку виступає не стороннім спостерігачем, а безпосереднім учасником події.

Метод експерименту отримав розповсюдження в розслідуваннях як друкованих, так і інтернет ЗМІ. Так, його можливості були використані в одному з розслідувань «Української правди», яке я взяв до прикладу.

 В залежності від способу вивчення теми можна виділити два різновиди стратегій проведення розслідування – лінійне і нелінійне. Лінійна стратегія, передбачаючи наявність єдиної послідовності дій у отриманні, узагальненні і перевірці інформації, дозволяє ефективно деталізувати тему та звузити область пошуку. Нелінійні стратегії, у рамках яких вивчення об’єкта проходить одночасно у декількох напрямках, навпаки, дають можливість розширити проблемне коло та мінімізувати фактор випадковості у процесі збору даних. Лінійні стратегії отримали широке розповсюдження при розслідуванні одиничних подій, коли необхідно, перш за все, встановити причини їх появи, тоді як нелінійні – при вивченні багатоаспектних проблем, які потребують ретельного аналізу та оцінки.

В інтернет ЗМІ також використовується елемент «телевізійного розслідування», яке вимагає від журналіста задіювання більш потужних ресурсів. Таке розслідування потребує картинки, тобто живого ілюстрування того, про що йдеться. У подібних випадках існує кілька можливостей формування відео, присвяченого розслідуванню:

· стенд-ап на місці події;

· використання архівних зйомок;

· фото героїв розслідування із закадровим текстом;

· інтерв'ю з учасниками, свідками чи постраждалими (у разі необхідності зі зміною голосу чи зі спини, не показуючи обличчя);

· зйомки місця події;

· реконструкція події за участі свідків чи учасників;

· інфографіка, у тому числі анімована (використання карт, графіків, схем, діаграм, таблиць);

· відеодемонстрація документів.

Всі ці засоби використовуються як правило в комплексі, і таким чином у глядача виникає відчуття присутності на події або глибоке розуміння суті процесів, які розслідував журналіст. Прикладом такого розслідування є серія розслідувань «Подвійне життя Президента», які також були опубліковані на «Українській правді».

У центрі уваги журналістського розслідування – все те, що є невід’ємною частиною нашого життя, але на що ми часто просто не звертаємо уваги. Прості люди і їхні історії, соціальні і культурні явища нашого життя, і при цьому бездоганна, естетично довершена «картинка» і нестандартний погляд – все це створює якісно нову соціальну публіцистику. Єдина спільна риса притаманна усім жанрам журналістики - це увага до простих людей. Жанр - журналістське розслідування – допомагає створити власний авторський підхід – журналістське дослідження. Особливістю жанру розслідування визначаються не суто інформаційні, не розважальні, а суспільно-значущі цінності. Як правило журналісти у ході розслідувань намагаються показати, що за кожною історією – не тільки чиясь особиста драма чи комедія, за нею – суспільні явища, які стосуються кожного з нас.


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 113; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!