Написання відгуку на дипломну роботу.



Після подання студентом остаточного варіанта дипломної роботи керівник пише офіційний відгук на нього. Зміст такого відгуку залежить від конкретних висновків, які керівник зробив після перевірки остаточного варіанта дипломної роботи.

Якщо поданий варіант, на думку керівника, повністю відповідає вимогам до дипломної роботи, керівник у загальній формі відзначає це у відгуку і робить висновок про можливість допуску його до захисту у ДЕК.

Якщо поданий варіант, на думку керівника, в основному відповідає вимогам, що ставляться до дипломної роботи, він відзначає це у відгуку. Одночасно керівник може навести конкретні недоліки поданого варіанта роботи, а також вказати, які його зауваження не були враховані студентом. В кінці відгуку він робить висновок про можливість допуску поданого варіанта дипломної роботи до захисту в ДЕК.

У випадку, коли поданий варіант, на думку керівника, в цілому не відповідає вимогам, що ставляться до дипломної роботи, він відзначає це у відгуку. Одночасно керівник зобов'язаний навести найбільш істотні недоліки поданого варіанта, а також вказати, які його зауваження не були враховані студентом. У кінці відгуку він робить висновок про неможливість допуску поданого варіанта дипломної роботи до захисту в ДЕК.

Наявність відгуку на дипломну роботу є необхідним для прийняття рішення завідувачем кафедри про її допуск чи недопуск до захисту у ДЕК.

Консультація щодо захисту дипломної роботи в ДЕК.

Така консультація проводиться на прохання студента після ознайомлення студента та керівника з рецензією на дипломну роботу. Вона, зокрема включає:

- ознайомлення студента із загальними вимогами щодо його виступу на засіданні ДЕК (план виступу, його обсяг, на що потрібно звернути особливу увагу тощо);

- пояснення характеру та форми відповідей на можливі запитання після виступу на засіданні ДЕК;

- рекомендації щодо відповідей на ті зауваження рецензента, які є дискусійними. У результаті проведеної консультації студент повинен отримати конкретні рекомендації щодо проведення ним захисту дипломної роботи на засіданні ДЕК.

РЕЦЕНЗУВАННЯ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ

Рецензування дипломної роботи являє собою її кваліфіковану перевірку фахівцем з відповідної навчальної дисципліни. Метою такої перевірки є:

- визначення позитивних аспектів та (або) недоліків дипломної роботи, що рецензується;

- встановлення ступеня відповідності дипломної роботи вимогам до такого виду робіт;

- рекомендація для ДЕК щодо конкретної оцінки (можливих варіантів оцінки) дипломної роботи.

Рецензування дипломної роботи відбувається в кілька етапів. Такими етапами, зокрема є:

- ознайомлення з текстом дипломної роботи та виявлення її конкретних недоліків;

- формулювання конкретних зауважень та висновків щодо дипломної роботи;

- написання рецензії на дипломну роботу;

- виступ рецензента на засіданні ДЕК.

Ознайомлення з текстом дипломної роботи та виявлення її конкретних недоліків.

Цей етап передбачає прочитання дипломної роботи, в процесі якого рецензент має встановити і зафіксувати позитивні аспекти і конкретні недоліки, що, на його думку, мають місце в дипломній роботі.

Наслідком проведеної таким чином роботи є повне відображення позиції рецензента в рецензії щодо позитивних та негативних положень, які, на його думку, є в дипломній роботі.

Формулювання загальних зауважень та висновків щодо дипломної роботи.

Рецензент має визначити позитивні аспекти дипломної роботи, зокрема глибину та самостійність дослідження, опанування спеціальною літературою, використання матеріалів практики, наявність висновків та пропозицій практичного характеру, коректне використання інших джерел, тощо.

Конкретні недоліки, виявлені рецензентом на попередньому етапі, повинні в подальшому певним чином систематизуватися. За своїм характером та змістом вони можуть розглядатись як:

- недоліки теоретичного характеру - неповнота чи поверховість розгляду окремих питань, компілятивний характер дипломної роботи, суперечливість позицій автора, невірна оцінка існуючих теоретичних положень, відсутність власних висновків та пропозицій, тощо;

- недоліки спеціально-юридичного характеру - розгляд студентом нормативних актів чи окремих їх положень, що втратили чинність; незнання нового законодавства; недостатнє орієнтування в тенденціях сучасної юридичної практики, тощо;

- недоліки техніко-юридичного характеру - неповне чи неточне наведення в дипломній роботі назв та окремих положень нормативних актів, неточний їх переклад, невірне посилання на джерела їх опублікування, тощо;

- недоліки редакційного характеру - невірне чи неточне оформлення посилань на літературні джерела, орфографічні та пунктуаційні помилки.

Крім зазначених, можуть мати місце й інші недоліки - порушення загальних вимог щодо дипломної роботи (зменшення або перевищення обсягу, відсутність обов'язкових складових частин змісту, недоліки в зовнішньому оформленні дипломної роботи, тощо), необгрунтовані запозичення з правничої літератури.

Наслідком цього етапу повинно стати формування у рецензента позиції щодо тих позитивних аспектів та недоліків дипломної роботи, які, на його думку, тією чи іншою мірою впливають на її оцінку.

Рецензія на дипломну роботу.

Рецензія на дипломну роботу - це письмовий виклад рецензентом своїх зауважень, висновків та пропозицій, які, на його думку, повинні враховуватися при захисті дипломної роботи у ДЕК. Форма написання рецензії довільна, однак ряд моментів є обов'язковими. До них відносяться:

- позиція рецензента щодо актуальності обраної студентом теми;

- оцінка рецензентом визначених студентом предмета та меж дослідження, запропонованого ним плану (змісту) дипломної роботи;

- висновок рецензента щодо наявності в дипломній роботі позитивів (переваг);

- узагальнений виклад таких достоїнств з відповідною, в окремих випадках, їх конкретизацією;

- висновок рецензента щодо наявності в дипломній роботі недоліків; виклад недоліків у систематизованому вигляді з відповідними конкретними прикладами;

- визначення впливу позитивів та недоліків на остаточну оцінку дипломної роботи;

- остаточний висновок щодо ступеня відповідності дипломної роботи тим вимогам, які ставляться до такого виду робіт - "повністю відповідає", "в основному відповідає", "повністю не відповідає";

- пропозиція щодо можливої конкретної оцінки дипломної роботи (можливих варіантів такої оцінки) з урахуванням її захисту в ДЕК – “відмінно”,” добре”,”задовільно”, “незадовільно”.

Рецензія може бути написана рецензентом власноручно або надрукована з обов'язковим зазначенням дати її написання та особистим підписом рецензента.

ЗАХИСТ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ

Захист відбувається на спеціальному засіданні Державної екзаменаційної комісії (ДЕК) і проходить за певною процедурою. Вона передбачає:

- виступ студента;

- питання членів ДЕК, рецензента та інших осіб до студента;

- відповіді студента на задані питання;

- виступ рецензента;

- виступи інших осіб;

- відповіді студента на зауваження рецензента та інших осіб;

- оцінка дипломної роботи з урахуванням її захисту.

Виступ студента.

Студент готує тези свого виступу чи повний його текст, як правило, заздалегідь. Термін виступу на засіданні ДЕК встановлюється в межах 10-15 хвилин. Текст виступу включає:

- обґрунтування студентом актуальності обраної ним теми дипломної роботи;

- визначення предмета та меж дослідження;

- висвітлення найбільш важливих теоретичних і практичних проблем з теми дипломної роботи, визначення власної позиції щодо спірних питань;

- конкретні висновки, пропозиції та рекомендації щодо вдосконалення законодавства, поліпшення юридичної практики, подальших наукових досліджень з теми дипломної роботи тощо.

Текст дипломної роботи та виступ студента є підставою для попередніх висновків членів ДЕК щодо оцінки дипломної роботи, сумлінності та самостійності студента в роботі над обраною темою дослідження.

Запитання і відповіді.

Після виступу студент повинен відповісти на запитання, які можуть бути поставлені йому присутніми. Ставити запитання мають право голова (головуючий на засіданні) ДЕК та члени ДЕК, рецензент, а з дозволу голови (головуючого на засіданні) ДЕК - інші особи. Запитання повинні стосуватися змісту чи форми дипломної роботи, а також окремих положень, сформульованих студентом під час його виступу на засіданні ДЕК.

Відповіді на запитання мають бути короткими, аргументованими, чіткими та конкретними. Вони повинні показати рівень загальної юридичної грамотності студента та рівень його підготовки за обраною спеціалізацією.

Відповіді під час захисту дипломної роботи сприяють поглибленню висновків, які роблять члени ДЕК після виступу студента.

Виступ рецензента.

Під час виступу рецензент доводить до відома членів ДЕК основні положення своєї письмової рецензії[1]. При цьому він конкретно вказує на позитиви сторони і недоліки дипломної роботи. Обов'язковими у виступі рецензента повинні бути висновки щодо доповіді студента на засіданні ДЕК та його відповідей на поставлені питання - перш за все, з позиції їх впливу на оцінку дипломної роботи.

Виступ рецензента має завершуватись рекомендацією членам ДЕК щодо конкретної оцінки дипломної роботи. Як правило, така рекомендація не повинна мати альтернативного характеру.

Рецензент пропонує оцінити дипломну роботу однією з оцінок: відмінно, добре, задовільно, незадовільно.

Виступи інших осіб.

Крім рецензента, на засіданні ДЕК може виступати керівник дипломної роботи, а з дозволу голови (головуючого на засіданні) ДЕК інші особи - керівник переддипломної практики студента, керівник наукового студентського гуртка чи проблемної групи, член ДЕК, тощо.

У своїх виступах вони можуть зупинитися на окремих позитивних чи негативних моментах дипломної роботи, вказати на її наукову цінність чи недоліки, звернути увагу на особливості, які мали місце під час написання дипломної роботи та її захисту на засіданні ДЕК.

Завершуватись такі виступи повинні конкретними пропозиціями про врахування при остаточній оцінці дипломної роботи тих чи інших "особливих моментів" щодо написання дипломної роботи чи її захисту.

Виступи на засіданні ДЕК інших осіб надають членам ДЕК більш повну інформацію про індивідуальні особливості написання та захисту дипломної роботи, допомагають визначити позицію щодо можливості врахування цих особливостей при остаточній оцінці дипломної роботи.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 235; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!