Теоретико-методичні основи вивчення нумерації чисел в межах 100.



Щоб опанувати нумерацією в межах ста, треба, по-перше, навчитися рахувати десятки, по-друге, вважати десятками і, по-третє, рахувати до ста по одному. Виникає питання, чи слід починати вивчення нумерації в межах ста з рахунку десятками чи краще почати з рахунку по одному? Учень, який вважає десятками, не навчившись вважати по одному, може опинитися в скрутному становищі: називаючи круглі десятки поза їх зв'язку з натуральним рядом, він може думати, що між круглими числами немає проміжних, що ці числа безпосередньо випливають одне за іншим. Щоб уникнути подібних непорозумінь, краще починати роботу над нумерацією з називання послідовних чисел натурального ряду від одиниці до ста, попутно здійснюючи угруповання одиниць у десятки, що вчитель пояснює на класному посібнику (довгі палички), а учні відтворюють на своїх паличках. Поряд з паличками корисно застосувати другий посібник - «стрічку ста». Справа в тому, що, зв'язавши палички в десятки, учень у кінцевому рахунку бачить тільки 10 пучків, але не бачить натурального ряду, її бачить, яке місце займає в цьому ряду кожне кругле число. На «стрічці ста», що представляє собою метр, розділений на дециметри й сантиметри, діти вважають сантиметри і по одному, і десятками. Деяку трудність представляє собою перехід через нові для дітей круглі числа (40, 60, 90 та ін.) Це зобов'язує вчителя звернути особливу увагу на називання чисел у прямому і зворотному порядку з переходом через дане кругле число: Більшість назв круглих десятків являє собою поєднання відомих дітям назв однозначних чисел і скороченого слова «дцять» або «десят» замість «десяток» (двадцять, тридцять, п'ятдесят і т. д.). Корисно зіставити ці назви з уже відомими дітям назвами чисел другого десятка: тринадцять і тридцять, п'ятнадцять і п'ятдесят і т. д. Засвоєння десяткового складу чисел забезпечується вправами в освіті числа з розрядних чисел.

Письмова нумерація пов'язана, як і усна, з десятковою угрупованням одиниць за рахунку в умовах застосування принципу помісного значення цифр, з яким діти зустрілися вперше при вивченні другого десятка. Користуючись «лічильної таблицею», ми починаємо із запису повних двозначних чисел, нагадуючи дітям, що одиниці пишуть на першому місці справа, а десятки - на другому. Після цього вводиться запис круглих чисел, причому ще раз підкреслюється, що нуль пишуть на місці одиниць (або на місці десятків у числі 100), якщо їх немає в даному числі. Поряд з «стрічкою ста» корисно застосувати дерев'яний метр, розділений на дециметри й сантиметри. Таким метром можна виміряти висоту столу і стільця, довжину і ширину столу, розміри якого не перевищують метра, висоту підвіконня. Більш раннє знайомство з дециметром дозволяє ввести запис результатів вимірювань у вигляді складеного іменованого числа. Фактично діти виконують таким чином перетворення іменованих чисел, а разом з тим працюють над десятковим складом числа. На уроці праці діти виготовляють у цій зразком метрові стрічки, розділені на дециметри й сантиметри. За допомогою стрічок вони вимірюють довжину і ширину аркуша паперу, листа картону, віконного скла; довжину облямівки на носовій хустинці, довжину свого поясу і т. д. Кожен повинен вміти показати на собі довжину, рівну одному метру, одному дециметр, одному сантиметру (ширина долоні - дециметр, довжина нігтя - сантиметр), знати, скільки разів може він відкласти свою «п'ядь» по довжині метра. Довжину того чи іншого відрізку діти спочатку оцінюють на око, а потім перевіряють виміром. Виміри роблять абстрактні числа близькими, зрозумілими, допомагають пов'язати вивчення нумерації з життям. Засвоєння нумерації органічно пов'язується з виконанням чотирьох дій над круглими десятками. Всі ці дії зводяться до перетворення одиниць в десятки і до подальшого роздроблення отриманого результату в одиниці, тобто в кінцевому рахунку до виконання дій над числами першого десятка.

 

Теоретико-методичні основи в ивчення нумерації чисел у межах тісячі.

1. Завдання вчителя Вивчення нумерації чисел у межах 1000, навчіті дітей називаті, записувати і читати трицифрові числа. Учні повінні зрозуміті утворення цих чисел із сотень, десятків І одиниць, а такоже засвоїті назви розрядно одиниць І також їх співвідношення, уміті запісуваті число Як суму розрядно доданків, знаходіті Загальне число одиниць будь якого розряду в Певного чіслі. У цьому концентрі треба закріпіті знання про натуральну послідовність чисел. Нумерацію чисел у межах 1000 вівчають у 3 класі у такій послідовності:

а) Спочатку проводять підготовчу роботу, Яку розпочінають заздалегідь до переходу Вивчення концентра 1000;

б) потім почінають вивчати нумерацію в межах 1000;

в) І Наступний етап - письмова нумерація чисел у межах 1000.

Підготовчій.На цьому етапі доцільно включать усні вправо на повторення нумерації чисел Першої сотні:

а) скількі десятків у сотні? (10), У скількі разів десяток більшій за одиницю? (У10). На скількі десяток менший, ніж сотня? (На 90 одиниць, або 9 десятків).

б) його призначення число складається з 5 десятків і 7 одиниць (57), з 6 одиниць 2розряду І З одініці 1 розряд (63). Скількі одиниць розряду в числах 46, 84, 73?

2 етап. Усна нумерація в межах 1000:її почінають вивчати з формування у дітей поняття про 100, як про нову лічільну одиницю. За допомогою метода наочних посібніків (рахівніця) учні відлічують 10 десятків І замінюють також їх однією сотнею, потім відлічують 10 сотень І замінюють також їх однією тисяч.

Під керівніцтво вчителя І при допомозі унаочнення діти встановлюються співвідношення Між розрядно одиниці.

Далі Йде лічба сотень, додавання І віднімання сотень. За допомогою метода ціх вправі Роблять висновок, Що сотні лічать так само, Як десятки, або Прості одініці. Далі вводять назви нових розрядно чисел - круглих сотень.

Потім учнів ознайомлюють з утворенням чисел Із сотень, десятків, одиниць. Вікорістовуючі наочні посібнікі діти зображують числа, які складають з розрядно чисел.

Пропонують такоже обернені вправо. Одночасно з вивченості Десяткова складу чисел проводитися робота над натуральною послідовністю.

3 етап. Письмових нумерації числа у межах 1000.

Під час ознайомлення з письмової нумерацією чисел у межах 1000, Спираючись на уміння дітей запісуваті двоціфрові числа, треба показати, Що сотні, тоб одініці 3 розряда, запісують на третьому місці, ЯКЩО лічити праворуч наліво. На першому уроці з цієї тими Учні ілюструють числа за допомогою метода наочних посібніків І позначають також їх цифрами.

Закріпленню знань й умінь з пісьмової нумерації спріяє виконання таких завданнь:а) Що означає Кожна цифра у запісі 657, 584. б) Що означає цифра 4 у запісі шкірного з чисел - 473, 347, 734:в) скількі Всього цифр І скількі різніх цифр використана для запису шкірного числа - 35, 33, 535.г) за допомогою метода цифр - 2, 3, 4, запішіть 6 (шість) різніх трицифрових чисел.

2. У концентрі "1000" вівчають спочатку усні, а потім письмові прийому - додавання і віднімання; множення І ділення. Усні прийому додавання І віднімання грунтуються на властивостями додавання числа до суми, І суми до числа (2+3)+6; додавання суми до суми (2+3)+(6+3), а також на відповідніх властивостями - віднімання. Вивчення додавання І віднімання в межах 1000 широко використовують знання й уміння дітей, сформовані при вивченні теми "Сотня", так як прийоми додавання І віднімання мают багато схожого з методикою роботи над аналогічною темою в "Сотні"

Усні прийому + і - в межах 1000 вівчають у такому порядку:

На підготовчому етапі розглядають найпростіші І випадки, пов'язані з знанням нумерації числа;.На першому етапі розглядають випадки, де додавання виконують на основі Властивості додавання числа до суми, а віднімання на основі властивостей віднімання числа від суми: розкриваючи будь Який з прійомів + і -, рекомендується Докладно запісуваті розв'язання прікладів Лише при Першому ознайомленні, потім переходять до усніх - пояснення без запису виконуваних операцій І, Нарешті до обчислення в думці.б). Письм. прийоми + І - в межах 1000 розкрівають відразу ж за усн. прийомами. Спочатку вівчають письм. прийоми +, а потім -. Роботу над письм. прийомами віднімання будують аналогічно. Спочатку пропонують Приклади на віднімання - де розрядні одініці віднімаються без переходу через розряд.

Теоретико-методичні основи вивчення усних і письмових прийомів множення та ділення у концентрі «Багатоцифрові числа.

Прийоми множення і ділення багатоцифрових чисел дуже різні і значно складніші, ніж прийоми + і - багатоцифрових чисел. Тому прийоми множення і ділення б/ц чисел вводяться по черзі, при цьому виділяють 3 етапи.

1 етап. Множення і ділення на одноцифрове число;2 етап. Множення і ділення на двозначні, тризначні розрядні числа;3 етап. Множення і ділення на двоцифрове і трицифрове число.На кожному з етапі спочатку вивчають множення, а потім ділення. Поряд із множенням, ділення абстрактних чисел вивчають множення і ділення відповідних іменних чисел

Розглянемо спочатку перший етап множення. На підготовчому етапі повторюють:

1. Випадки множення з 1 і 0; 1•а = а; а • 1 = а; а • 0 = 0; 0 • а =0;

2. Розглядають множення розрядних чисел на одноцифрове 40 • 2;       400 • 2; 4000 • 2; 4 сот. • 2;

3. Множення двоцифрового числа на одноцифрове (на основі властивості множення суми на число).

Після вивчення множення на одноцифрове число абстрактних чисел розглядають множення складених іменованих чисел, виражених метричними мірами.

Після усного множення на розрядні числа вводять письмове множення на ці числа.

Особливої уваги заслуговують приклади, у яких обидва множники закінчуються нулями.

3 етап - це множення на 2 цифрове і трицифрове число.

Роботу починають з усного множення.

Після розгляду загальних випадків множення на двоцифрове і трицифрове число вводяться окремо випадки: множення чисел, у записі яких на кінці і в середині є нулі.

При множенні складених іменованих чисел йде заміна на прості іменовані числа і виконується дія, як над абстрактними числами, (натуральними)

Теоретико-методичні основи вивчення письмових прийомів додавання та віднімання багатоцифрових чисел. Учні вже знайомі з письмовим додаванням і відніманням трицифрових чисел, тому ознайомлення з діями в межах мільйона відбувається прямим перенесенням. Пропонують перевірити правильність розв’язання двох прикладів:

+

Учні повторно розв’язують приклади, пояснюють, як треба записувати числа при письмовому додаванні або відніманні.

Після цього вчитель повідомляє, що письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел.

Далі учні виконують фронтально чи самостійно різні вправи на застосування дій першого ступеня: обчислення числових виразів з буквеними компонентами; розв’язування рівнянь та різних простих і складених задач.

Перевірка віднімання додаванням. Учитель записує на дошці дві рівності: , Учні повинні на числових прикладах обґрунтовувати, чому друга рівність буде правильною. Потім учитель повідомляє: якщо додати різницю і від’ємник, то дістанемо зменшуване. Цей зв’язок використовують для перевірки правильності виконання дії віднімання.

Міркуємо так: якщо при додаванні різниці і від’ємника не дістанемо зменшуваного, то в обчисленнях допущено помилку.

Аналогічно на наступному уроці розглядають перевірку додавання відніманням. Тут використовують зв’язок: якщо , то . Запис перевірки учні записують поряд з прикладом на віднімання. Слово “перевірка” записувати не треба.

+

У процесі розв’язування прикладів з коментуванням пояснюють обчислення різниці, коли у зменшуваному є кілька нулів; додавання кількох доданків; знаходження значень виразів -  на сумісні дії першого ступеня та виразів з дужками.Додавання і віднімання складених іменованих чисел виконують, перетворивши їх у прості іменовані числа. Після цього дії над ними виконують так само, як і над натуральними числами. Проте учням слід вказати на можливість виконання дій відразу складеними іменованими числами. Пояснення дають за зразками запису розв’язання.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 1094; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!