ОРФОГРАМА: уподібнення приголосних



Група приголосних Приклади Пояснення
1 -стн- -стл- Честь – чесний, щастя – щасливий, користь – корисний, лестощі – улесливий Щастя –щаст + лив + ий = щасливий, т – випав, бо зайвий. Іноді при творенні або змінюванні слів виникає важкий для вимови збіг трьох приголосних, найчастіше зубних. Тоді, як правило, середній приголосний у вимові випадає, але на письмі – не завжди.  
2 -ждн- -здн- Тиждень – тижневий, проїзд – проїзний Виїзд – виїзд + н + ий = виїзний, д – випав, бо зайвий.
3 -зкн- -скн- Брязкіт – брязнути, блиск – блиснути, тиск – тиснути, плюскіт – плюснути Див. № 1, 2.
4 -слн- Мисль – умисний, навмисне Див. № 1, 2.

 

ОРФОГРАМА: спрощення в групах приголосних

УВАГА!

1. У ряді слів пишемо “т” в буквосполученнях (“т” збереглося на письмі), але звук [т] не вимовляємо (в усному мовленні він випав):

а) у числівниках і похідних від них: шістнадцять [ш’існáц':ат'], шістсот [ш’іс:óт], шістдесят [ш’іздеис'áт];

б) у словах, що утворилися від іменників іншомовного походження: компост + н + ий = компостний (аналогічно контрастний, форпостний, аванпостний, баластний) – [компóсний]; студент + ськ + ий = студентський (аналогічно пропагандистський, туристський, агентський, гігантський) – [студéн'с'кий]; студент + ств + о = студентство (аналогічно агентство) – [студéнство];

в) у таких формах слів: хустці, пустці, невістці, хористці, бандуристці, піаністці.

2. Невелику групу складають слова української мови, в яких “т”, “к” і пишемо, і вимовляємо: кістлявий, пестливий, хвастливий, зап’ястний, випускний (інші прикметники з коренем –пуск-), вискнути, тоскно, скнара.

Подвоєння приголосних виникає: Приклад
1 Внаслідок збігу однакових приголосних на межі морфем:     а) префікса і кореня;                     б) префікса і префікса;                    в) кореня або основи, що закінчується на н, і суфікса, що починається на н;                              г) основи дієслова минулого часу, що закінчується на с, і частки ся ◠ від дати, ◠ воз з’ єднати, ◠ ∧ стін н ий, ◠ ∧ під ніс с я (але підносься)  
2 У складних словах Міськком (міський комітет), юннат (юний натураліст)
3 У прикметниках з наголошеними суфіксами –енн-, -анн-, -янн- Несказанний, благословенний, невблаганний, священний (але шалений)
4 У словах ссати, Ганна, лляний, овва, бовван та похідних від них Бовваніти, ссавець, Ганнин
5 У словах іншомовного походження  в загальних назвах при збігу однакових літер префікса і кореня Іммігрант (бо є міграція), ірреальний (бо є реальний), контрреволюція (бо є революція), сюрреалізм (бо є реалізм)

ОРФОГРАМА: ПОДВОЄННЯ ПРИГОЛОСНИХ

Подовження відбувається Приклади Вимова
1 В іменниках середнього роду ІІ відміни наяв усіх відмінках, крім родового множини з нульовим закінченням, та похідних від них Знання, життя, суцвіття, життєвий [знан':á] [жиет':á] [суц'в’íт':а] [жиет':éвией] але: облич (Р.в.мн.), сторіч, століть
2 В іменниках ІІІ відміни в орудному відмінку перед ю Розкішшю подорожжю [рóск’іш’:у] [пóдорож’:у]
3 Перед я, юв деяких прислівниках Зрання навманняспросоння попідвіконню попідтинню [зран':а] [навман’:á] [спросон’:á] [поп’ідв’ікóн':у] [поп’ідтúн':у]
4 Перед ю, є у формах теперішнього часу дієслова лити, а також похідних від них Ллє Ллєш Виллю наллється [л':е]
5 У деяких іменниках жіночого, чоловічого та спільного роду І відміни в усіх відмінках, крім родового із закінченням ей Рілля Стаття Ілля Іллею суддя, суддею [р'іл':á] [стат':á] але статей (Р.в.мн.)
6 У словах іншомовного походження: а) у власних назвах та похідних від них словах; б) у деяких загальних назвах Голландія (голландський), Жанна, Марокко (марокканець), Алла, Джульєтта, Бонн, Аполлон, бонна, ванна, тонна, манна, брутто, нетто, вілла, мадонна, мірра, булла  

 

ОРФОГРАМА: ПОДОВЖЕННЯ ПРИГОЛОСНИХ

ПОДОВЖЕННЯ НЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ:

А) при збігу приголосних в кінці кореня – радістю, ніжністю, честю, листя, Поволжя (закон “Третій зайвий”);

Б) основа закінчується на губний – любов’ю, кров’ю;

В) з основою на р – матір’ю.

 

ПЕРЕВІР СЕБЕ!

Контрольні вправи

Вправа № 1.”Улучи у ціль”.

Вибрати слова, які написані правильно.

Щасливий, контрастний, користний, студенський, туристський, пестливий, безжалістний, кістлявий, шіссот, виїздний, умисний, блискнути, брязкнути, плюснути, злісний, улесливий, честний, компосний, шістдесят, притискнути, вістник, зап’ястний.

Правильна відповідь: щасливий, контрастний, туристський, пестливий, кістлявий, умисний, плюснути, злісний, улесливий, шістдесят, зап’ястний.

 

Вправа № 2. “Знайди слово”.

Залиш слова, в яких треба вставити приголосний т. З початкових літер залишених слів вийде слово, яке потрібно знайти.

Навмис...ний, чес...ний, якіс...ний, контрас...ний, агенс...во, безкорис...ний, зап’яс...ний, облас...ний, заздріс...ний, кіс...лявий, швидкіс...ний, аген...ський.

Правильна відповідь: треба залишити слова контрастний, агентство, зап’ястний, кістлявий, агентський (казка).

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 442; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!