Тема 2. Закономірності, принципи, фактори й особливості РПС Донбасу.



Економічні закони суспільного виробництва і закономірності розміщення продуктивних сил. Основні закономірності РПС Донбасу: економічна та соціальна спрямованість, національна безпека, планомірність, керованість, конкурентноздатність і ефективність господарства. Вирівнювання ступенів економічного та соціального розвитку регіону.

Найважливіші принципи та фактори РПС Донецького регіону. Визначальна роль економічних, соціальних, екологічних особливостей у розміщенні виробництва. Пріоритетність розвитку соціальної сфери. Вплив НТП на розміщення продуктивних сил. Основні напрямки подальшого розвитку РПС Донбасу.

Тема 3. Основні етапи формування Донбасу.

Розвиток економіки Донбасу в докапіталістичну епоху. Етапи заселення Донбасу. Розвиток вугільної промисловості, залізничного будівництва та чорної металургії.

Прискорення індустріального розвитку краю наприкінці XIX - початку XX ст. Створення промислових вузлів і міжгалузевих комплексів. Роль іноземних монополій у розвитку економіки Донбасу.

Розвиток продуктивних сил у післяреволюційний період (1920-1960 р.). Будівництво підприємств важкої промисловості. Донбас - колиска стахановського руху. Відновлення господарства «всесоюзної кочегарки». Завершення формування народногосподарського комплексу (створення і розвиток легкої та харчової промисловості, розвиток інфраструктури, сільського господарства). Створення науково-технічної бази для розвитку Донбасу. Формування Донбасу як основного мезорайону України.

Тема 4. Передумови розвитку РПС Донбасу: ПРП, населення й трудові ресурси.

Особливості географічного положення Донецького регіону. Коротка історія освоєння і видобутку природних ресурсів Донбасу. Загальна характеристика природних умов району (рельєф, гідрографічна мережа, клімат та ін.)

Характеристика водних, земельних, лісових, рекреаційних ресурсів, їхня оцінка, ступінь і проблеми їхнього раціонального використання. Проблеми охорони повітряного басейну Донбасу. Проблеми охорони та відновлення біоресурсів і берегової зони Азовського моря. Заповідники, пам'ятники природи й національні парки.

Мінерально-сировинна база Донбасу. Паливно-енергетичні ресурси. Повна характеристика Донецького вугільного басейну. Рудні і нерудні корисні копалини.

Комплексне використання мінерально-сировинних ресурсів  Донбасу, утилізація відходів промисловості.

Характеристика населення: динаміка чисельності та етапи заселення Донбасу. Основні фактори природного приросту. Співвідношення міського і сільського населення і його зміни. Сучасне розміщення населення. Склад населення за статтю, віком, національністю і його зміна. Поняття трудових ресурсів і проблеми зайнятості населення. Соціальна інфраструктура і її вдосконалення: освіта, наука, охорона здоров'я, спорт, культура, побутове обслуговування, торгівля, благоустрій міст, сіл, житлова проблема її вирішення. Рівень та якість життя в Донецькому регіоні.

Тема 5. Галузева структура господарства Донбасу.

Виробничий потенціал господарства Донецького економічного району. Кількісна і якісна характеристика основних виробничих фондів. Фондомісткість галузей господарства. Поняття галузі господарства, промисловості, галузевої структури. Основні галузі спеціалізації Донбасу. Особливості розвитку галузей важкої промисловості Донбасу. Коротка характеристика галузей групи «А» і групи «Б». Міжгалузеві комплекси, причини формування МГК, види, проблеми та основні напрямки розвитку в Донбасі. Основні структурні галузеві зрушення і тенденції в розвитку господарства Донбасу.

Тема 6: Територіальна структура Донбасу.

Економічне мікрорайонування Донбасу. Донецька і Луганська області як господарські територіальні системи, їхня характеристика. Виділення та коротка характеристика промислових вузлів: Донецко-Макіївського, Маріупольського, Горлівсько-Єнакіївського, Краматорсько-Слов’янського, Торезо-Сніжнянського, Червоноармійського, Луганського, Лисичансько-Рубежанського, Стаханово-Алчевського, Краснодонського, Краснолучсько -Антрацитовського, Свердловсько-Ровеньківського.

Промислові центри (великі, середні і малі міста) і промислові пункти. Функціональна класифікація міст Донбасу. Території пріоритетного розвитку (ТПР) Донбасу.

Поняття про еколого-економічне та соціально-економічне районування. Удосконалювання територіальної структури господарства Донбасу.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 376; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!