Крок 5. П еретворення об’єктів у часі



Мета:навчити дітей розумових операцій перетворення обраного об’єкта в часі; учити складати розповіді про конкретний об’єкт з точки зору його минулого та майбутнього, використовувати словесні звороти, які характеризують часові відрізки.

Додаткова інформація

Картина розглядається як «мить, яка зупинилася». Вчити дітей складати розповіді про конкретний об’єкт необхідно розпочинати з визначення пори року, частини доби, що зображені на картині. Вибраний об’єкт уявно розглядається в рамках минулого і майбутнього. Об’єкти рослинного світу описують у рамках вивчення пір року. Об’єкти

тваринного світу, у тому числі й люди, розглядаються в рамках доби. Об’єкти, які зроблені руками людини,— з моменту появи і до вторинного використання.

Діти складають розповідь-фантазію за зразком: об’єкт та його зміни в часі.

Алгоритм розумових дій

1. Вибрати об’єкт, визначити його теперішній час.

2. Визначити минуле (майбутнє).

3. Скласти розповідь-фантазію про минуле (майбутнє) об’єкта.

4. Назвати розповідь (дати заголовок).

Ігри з чарівниками часу:• Картина — це мить, яка зупинилася.• Вийти за межі зображеного.• Це день, тому що.• Це зима, тому що.• Це канікули, тому що

Щоб навчити дітей складати розповіді-фантазії з перетворенням об’єктів у часі, використовується прийом переміщення в часі «Машина часу». Обирається конкретний об’єкт та описується його теперішнє. Потім пропонується подумати, ким або чим він був у минулому і що з ним буде в майбутньому (в далекому чи близькому).

У-ль повинен пам’ятати ос-сті часового перетворення кожної класифікаційної групи:

• об’єкти рослинного світу роздивляються в рамках пір року;

• об’єкти тваринного світу — у рамках доби;

• об’єкти рукотворного світу — у період створення та подальшого використання.

Методичні рекомендації

• У розповіді потрібно вик мовленнєві звороти, які характеризують часові періоди (було — буде, ранок — вечір, літо — зима, рано — пізно, до того — після того...).

• Обраний об’єкт необхідно намалювати схематично на окремому аркуші паперу або дошці. Стрілками вправо та вліво від нього показати лінію минулого і майбутньог

 

17. ТРВЗ-педагогіка. Розвиток зв’язного мовлення молодших школярів. Методика складання розповіді за картиною. Обгрунтувати мету та особливості проведення кроку 6. Проілюструвати методику проведення кроків фрагментами уроків розвитку мовлення (за обраною картиною).

Крок 6 . С кладання розповідей з різних точок зору

Мета:вправляти дітей в умінні перетворюватися, змінювати свій настрій у часі, складати творчі розповіді від імені першої особи; узагальнити знання учнів про ознаки прояву різних емоційних станів та причини їх змін.

Додаткова інформаціяЩоб навчити дітей складати творчі розповіді від імені першої особи, потрібно уточнити знання дітей:

• про різні емоційні стани і настрої: сумний — веселий

• про різні риси характеру:добрий — злий лінивий — працьовитий

• про ознаки проявів цих емоційних станів: веселий (посміхається, йому все приносить радість, сміється...); сумний (його все засмучує, плаксивий, багато скаржиться...);

• про різні засоби інтонаційної виразності мовлення і правила їх застосування:

темп мовлення, сила голосу, тембр.

Потім необхідно взяти на себе роль одного з об’єктів та описати його емоційний стан або характер. Це може бути будь-який об’єкт (головний чи другорядний персонаж картини, предмет або об’єкт живої — неживої природи). Від імені обраного героя дається опис навколишнього і подій, зображених на картині. Емоційний стан героя підкреслюється вигуками, мімікою, жестами та інш зас інтонацій виразності мовлення.

Алгоритм розумових дій1. Обрати один із об’єктів картини.2. Визначити його емоційний стан, настрій чи виділити рису характеру.3. Увійти в образ героя.

4. Описати зображене на картині від імені «Я — образу» з точки зору обраного об’єкта з певною емоційною характеристикою. 5. Розв’язати проблемну ситуацію та змінити емоційний стан героя в бік рівноваги.

Методика роботи з учнями 6. «Ігри-перетворення»Складання розповіді від імені«Я — образ»:Я — будинок...Я — озеро...Я — дерево...Я — ліс...Я — вікно...

Перед тим, як учити дітей складати творчі розповіді від першої особи,потрібно провести з ними такі творчі ігри і завд: «Навпаки» (вчит називає рису характеру, а діти добирають антоніми);• «Клоуни» (показ діями та мімікою зміни свого емоцій стану);• «Чарівні перетворення» (перетворитися на будь-який об’єкт у проблемній ситуації, описати свій емоційний і фізичний стан з вик вигуків та інш засобів виразності мовл)

Також можна використати прийом емпатії. Суть прийому: дитина називає себе об’єктом і «входить» у його емоційний стан або приймає рису характеру; детально описує його стан, відношення з навколишнім світом та проблеми, які виникають.Методичні рекомендації

• Коли педагог обирає об’єкт та емоційні характеристики, необхідно врахов вік дітей.

• Слід націлювати учнів «входити» в образ не тільки звичних об’єктів, але й частин об’єкта (я — око кота) або місця, де відбув-ся подія (я — сарай, де живе котяча сім’я).

• Учити дітей переходити від простих та узагальнених емоційних характеристик (добрий — злий) до нюансів настрою (збуджений,байдужий...).

• Рекомендується використовувати різні форми організації роботи з дітьми: колективні, групові, індивідуальні.

• Дотримуватися структури побудови розповіді:

— назвати свого героя «Я — ...»;— описати свій емоційний стан чи настрій (характер);

— розповісти про сприйняття зображеного на картині очима свого героя;— вирішити проблемні ситуації;— закінчити розповідь відновленням емоційної рівноваги героя з довкіллям;— придумати назву своїй розповіді.

18. ТРВЗ-педагогіка. Розвиток зв’язного мовлення молодших школярів. Методика складання розповіді за картиною. Обгрунтувати мету та особливості проведення кроку 7. Проілюструвати методику проведення кроків фрагментами уроків розвитку мовлення (за обраною картиною). Продемонструвати загальні особливості організації роботи за картиною.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!