Етапи діагностичного процесу.



Проводячи патолого-анатомічний розтин трупів тварин, лікар-прозектор повинен дотримуватись певної послідовності у виконанні цієї роботи, а саме:

v Реєстрація і збір анамнестичних даних.

v Зовнішній огляд, що включає в себе:

- розпізнавальні ознаки трупа;

- посмертні зміни;

- стан слизових оболонок природних отворів;

- дослідження шкіри та її похідних;

- стан підшкірної клітковини;

- дослідження молочної залози та зовнішніх статевих органів;

- дослідження соматичних (поверхневих) лімфатичних вузлів;

- дослідження скелетних м’язів;

- стан суглобів, кісток, кісткового мозку, сухожилків, зв’язок, сухожильних піхв.

v Внутрішній огляд, що передбачає розріз стінок природних порожнин тіла (грудної, черевної) та послідовне вилучення і дослідження органів ротової порожнини, ділянки шиї, грудної, черевної та тазової порожнин. При потребі (особливо коли захворювання супроводжувались нервовими розладами) досліджують головний мозок з його оболонками, носову порожнину з її придатками.

Кожен патолого-анатомічний розтин завершується оформленням відповідної документації. Загальною прийнятою формую такого документа є протокол патолого-анатомічного розтину, який є основним лікарським документом про причини смерті тварини. Він складається в період розтину (наслідки дослідження лікар диктує помічнику, який робить записи) або відразу після завершення розтину. За своїм змістом протокол складається із трьох частин: вступної, описової та висновків.

Патолого-анатомічний діагноз являє собою перелік усіх патолого-анатомічних процесів, що були виявлені в процесі розтину, з використанням спеціальної термінології. Першими пунктами перераховують ті найбільш суттєві зміни, які могли спричинити загибель тварини і характеризують основне захворювання. Усі ці зміни переховують у порядку важливості їх впливу на стан організму. Наприкінці перераховують зміни, що не мають прямого відношення до смерті тварини , але є патологічними.

Найважливішою частиною протоколу частиною протоколу розтину є висновок, в основу якого покладено нозологічний принцип. Тобто, тут повинна бути вказана хвороба (нозологічна форма), яка спричинила загибель тварини. Слід зазначити, що висновок може мати категоричний і відносний характер. Категоричний характер він має в тих випадках, коли патолого-анатомічні зміни без сумніву вказують на причину загибелі тварини. Тоді ж, коли необхідно провести додаткові лабораторні дослідження, висновок має відносний характер.

 

Додаткові діагностичні дослідження і їх значення.

При необхідності з’ясувати і підтвердити причини загибелі тварини необхідно відібрати патологічний матеріал для додаткових досліджень: бактеріоскопічного, бактеріологічного, хімічного і гістологічного.

Для бактеріоскопічного дослідження роблять мазки на добре знежирених і стерильних предметних скельцях із крові або способом виготовлення відбитків паренхіматозних органів. Мазки крові роблять на кількох скельцях. На кожному предметному склі роблять як найбільше відбитків паренхіматозних органів для того, щоб після забарвлення провести мікроскопічне дослідження на найбільш вдалих препаратах.

Для бактеріологічного дослідження рекомендується брати матеріал не пізніше як через 24 години після смерті, щоб уникнути забруднення матеріалу гнильною мікрофлорою.

Зручніше брати матеріал до початку виймання органів з трупа. Місце взяття припікають нагрітим шпателем і набирають у стерильну пастерівську піпетку (вміст серця, селезінки, печінки, нирок), яку потім запаюють з обох кінців. Рідину з органів можна брати стерильним шприцом у стерильну пробірку.

Для бактеріологічного дослідження в разі підозри на бешиху свиней надсилають селезінку, трубчасту кістку, нирки; на паратиф – селезінку, печінку з жовчним міхуром, брижові лімфовузли; на лептоспіроз – печінку, нирки, кров, сечу; на бруцельоз – абортований плід, вміст його шлунку, плідні оболонки. Шматочки органів пересилають у стерильній посудині без фіксації або ж заливають 30-50% розчином стерильного гліцерину.

Якщо потрібно відправити для лабораторного дослідження великі частини тіла, трупи плодів або маленьких тварин, їх обгортають ватою або марлею просоченою дезінфікуючою рідиною і загортають у водонепроникну тканину. Укладають все це в щільно збитий ящик і пересилають матеріал нарочним.

Для хімічного дослідження беруть вміст шлунка (не менше ніж 0,5 кг від великих тварин) і кишок з куском стінки шлунка або кишечнику. Іноді надсилають окрему ділянку кишки разом з вмістом.

Сечу збирають в окрему посудину, так само як і вміст жовчного міхура. Беруть також куски печінки і нирок (від великих тварин не менше ніж 300 – 500 г. , пат. матеріал вміщують у хімічно чисту посуду, відправляють у не консервованому вигляді або заливають 95% спиртом-ректифікатом.

Кожну посуду з матеріалом добре запечатують, чіпляють етикетку або номер і відправляють в лабораторію з нарочним.

Деякі хімічні дослідження можна робити в ході розтину. Наприклад, за допомогою лакмусового папірця можна визначити рН. За допомогою люголівського розчину визначають амілоїдоз: розчин наносять на поверхню розрізу органів, позитивна реакція проявляється червоно-бурим забарвленням амілоїду, а додаткова обробка 10% сірчаною кислотою дає його посиніння.

Для гістологічного дослідження беруть шматочки змінених органів та органів без видимих змін. В разі вогнищевих уражень рекомендується вирізати разом із зміненою ділянкою і нормальну частину органа.

Шматочки вирізають довільної ширини і довжини, а товщиною 0,5-1 см і заливають фіксуючою рідиною 10% розчином формаліну, об’єм якої перевищує в 5-10 разів об’єм фіксованого матеріалу. Закінченою фіксацією рахують по зниженні криваво-червоного забарвлення шматочків у центральних їх частинах.

Для фіксації при підозрі на сказ, для дослідження тканин з відкладанням сечокислих солей та інших речовин, розчинних у воді, крім фіксації матеріалу формаліном, проби органів фіксують 96% спиртом або ацетоном.

На весь відібраний матеріал для дослідження складають опис з наведенням умовних позначень на етикетках та банках, в яких міститься матеріал, а при відправленні в лабораторію разом з матеріалом надсилають короткий опис хвороби, копію протоколу патолого-анатомічного розтину і супровідний документ з проханням провести необхідні дослідження матеріалів.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 879; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!