Некротичні і продуктивні пневмонії.



Некротична пневмонія виникає при інфікуванні легеневої тканини збудником некро-бактеріозу з інфікованих ран. Частіше її спостерігають у рогатої худоби й овець, рідше в коней. У легенях знаходять поодинокі або множинні різні за розмірами некротичні осередки кулястої або овальної форми. На розрізі вони сіро-жовтуватого кольору, сухі сиро-подібної консистенції.

Гангренозна (гнильна, іхорозна) пневмонія характеризується гнильним розплавленням легеневої тканини й утворенням вогнищ вологої гангрени. Часто спостерігається в коней і характеризується швидкою некротизацією й гнильним розплавленням уражених ділянок. Легені ущільнені, з поверхні строкаті. Плевра місцями почервоніла, шорстка. На розрізі легеневої тканини виявляють різні за формою і величиною, сіро-білого, жовто-сірого забарвлення ділянок.

Продуктивна – виникають при сапі, туберкульозі та інших хронічних інфекціях з локалізацією вражень в легенях . Ознаки: легені щільні навіть тверді, ріжуться важко з поверхні бугристі світло-сірого кольору. На розрізі однорідні або містять вогнища змертвіння і гнійного розплавлення, кругом них знаходиться величезна сполучнотканинна капсула.

Плеврити, їх причини, класифікація, морфологічні ознаки, закінчення і значення.

Плеврит – запалення плеври, яке супроводжується нагромадженням ексудату в грудній порожнині. Причини: переохолодження, травми грудної стінки, занесення інфекції кровоносними та лімфатичними шляхами з інших органів, перехід запального процесу з легень на плевру.

 

За походженням: первинні та вторинні плеврити. За локалізацією та розповсюдженням: вогнищеві, дифузні, одно- і двобічні. За перебігом: гострі та хронічні. За характером ексудату: серозні, серозно-фібринозні, фібринозні, гнійні та іхорозні.  
При гострих плевритах плевра почервоніла з крововиливами, тьмяна, набрякла, з крововиливами крапковими та смугастими.

При серозному плевриті ексудат має вигляд каламутної рідини, солом’яно-жовтого кольору, водянистий.

При серозно-фібринозному в каламутній серозній рідині плавають білуваті пластівці

та волокна фібрину, а плевра покрита рихлими масами фібрину.

Фібринозний плеврит характеризується скупченням сіро-жовтих мас фібрину, які нашаровані на плевру, за хронічного перебігу фібрин проростає сполучною тканиною, листки плеври потовщуються, утворюються спайки.

Гнійний плеврит частіше протікає у вигляді розлитого гнійного запалення, рідше у вигляді окремих абсцесів.

Геморагічний плеврит характеризується накопиченням темно-червоного ексудату та інтенсивною гіперемією плеври з чисельними крововиливами.

При іхорозному плевриті нагромаджується рідкий брудно-коричневий ексудат неприємного запаху.

225
При специфічному плевриті проявляється гранульоматозним запалення («перлинна хвороба») або дифузного розростання дифузної тканини (туберкульоз).

 

Об’ємні зміни в легенях. Ателектаз. Емфізема.

Об’ємні зміни в легенях проявляються при ателектазі та емфіземі.

Ателектаз – понижений вміст повітря в альвеолах (спадання легень).

v Природжений ателектаз. Безповітряний стан легень – нормальний стан у плода, дихання якого відбувається через плаценту, так як легені не функціонують. Він є:

ü тотальний відмічають тільки в мертвонароджених, легені маленькі, темно-червоного кольору, на розрізі сухуваті, м’ясисті, плевра зморщена. У воді такі  легені тонуть.

ü лобулярний – повітря відсутнє лише в окремих часточках. Відмічають у перші дні життя новонароджених (найчастіше поросят), переважно в передніх та серцевих долях легень.

v Набутий ателектаз виникає в легенях, які до цього були в нормальному стані. За походженням є:

ü обтураційний ателектаз – спадання легень внаслідок закупорки бронхів при попаданні в них чужорідних тіл, гельмінтів, при бронхітах, пухлинах.

ü

226
компресійний ателектаз – спадання легеневих альвеол внаслідок їх здавлювання при накопиченні в плевральній порожнині ексудату, набрякової рідини, повітря. При частковому ателектазі вражені ділянки легень різко окреслені. При компресійному спадання охвачує великі ділянки. Ателектатичні ділянки легень зменшені в об’ємі, щільні, темно-червоного кольору, плевра зморщена, поверхня розрізу суха, шматочок легені тоне уводі.

Емфізема легень– надмірне накопичення повітря в легенях. В залежності від

місця накопичення повітря вона буває:                                              

v альвеолярна емфізема– переповнення альвеол повітрям. За перебігом:

- гостра причини: посилена діяльність дихальних органів при надмірному фізичному навантаженні, нестача повітря. Легеня збільшена в об’ємі, блідого кольору, при пальпації крепітація, шматочок легені, що кинутий у воду, легко плаває.

- хронічна причини: довготривале навантаження на органи дихання, хронічна серцева недостатність. Легені сильно роздуті і збільшені в об’ємі, бліді, при довготривалому їх розтягнені повітрям альвеоли розриваються і зливаються в окремі крупні повітряні порожнини. Легені мають губчастий вигляд, грудна клітка стає бочкоподібною, гіпертрофія правого серця.

v Інтерстеціальна емфізема– накопичення повітря під плеврою і в міждольковій сполучній тканині. Причини: травми в ділянці трахеї, легень. В легенях помітні повітряні міхурці під плеврою і в міждольковій тканині у вигляді ланцюжків, що легко переміщаються.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 516; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!