Емболія, її види за походженням, морфологічна характеристика, закінчення і значення для організму.



Емболія– закупорка судин щільними, рідкими і газоподібними частинками, принесеними током крові. Частинку, що пересувається і закупорюють просвіт судин називають емболом. Емболи найчастіше пересуваються за напрямом течії крові. Так ембол з лівої половини серця, аорти чи великих артерій завжди переноситься в дрібніші артерії великого кола кровообігу де й застряє. Ембол у венах великого кола пересувається в напрямі до серця; пройшовши праве передсердя і шлуночок потрапляє в легеневу артерію, тобто мале коло кровообігу. Залежно від своїх розмірів, затримується в легеневі артерії, її розгалуженнях чи легеневих капілярах.

За походженням поділяють:

v внутрішня:

ü тромбоемболія – закупорка судин внаслідок відриву тромбу;

ü жирова – крапельками жиру при переломі трубчатих кісток;

ü тканинна – шматочками пошкоджених тканин;

v зовнішня:

ü повітряна – при введенні лікарських речовин внутрішньовенно;

ü бактеріальна, грибкова, паразитарна – закупорка паразитами або конгломератами, колонії мікроорганізмів і сприяють виникненню вогнищ патологічного процесу(метастази);

ü газова – при швидкому переході атмосферного тиску від високого до більш низького, при цьому розчинені в крові гази (азот, вуглекислота, кисень) утворюють бульбашки газу при високому тиску і стають емболами;

ü емболія чужорідними предметами – бинт, вата та інше.

67
Наслідки: підвищується гідростатичний тиск у легеневій артерії, зменшується відтікання крові від правого шлуночка серця, підвищується тиск у магістральних венах, порушуються функції органів, призводять до розладу кровообігу у вигляді інфаркту. Емболія не є самостійним патологічним процесом, але в багатьох випадках може стати тяжким або смертельним ускладненням.

Стаз, його причини, види.

Стаз– сповільнення або повне припинення руху крові в мікроциркуляторномуруслі.

Причини: порушення реологічних властивостей крові (справжній стаз), повне припинення руху крові під час ішемії (ішемічний стаз) або при венозній гіперемії (венозний стаз).

Види:

ü Справжній стаз виникає під безпосереднім впливом на кров фізичних, хімічних та біологічних чинників, здатних змінювати реологічні властивості крові.

ü Ішемічний стаз виникає при припиненні притоку артеріальної крові.

ü Венозний стаз при зменшеному відтоку венозної крові.

Під мікроскопом спостерігають різке розширення капіляр, венул, та дрібних вен, які переповнені еритроцитами, що склеїлись в однорідну масу. Лейкоцитарні елементами стазу є лейкоцити (при лейкозах у ділянці травм).

Інфаркт, його причини, види, морфологічна характеристика, закінчення і значення для організму.

Інфаркт – некроз ділянки органу, що виник внаслідок припинення притоку крові, найчастіше зустрічається в серці, нирках, селезінці.

Ознаки:з поверхні має неправильну форму щільної або м’якої консистенції сіро- білого, сіро-червоного і сіро-жовтого кольору, на розрізі має трикутну форму, вершина направлена всередину до місця закупорки, а основа до поверхні.

Розрізняють:

ü білий – ділянка сіро-білого кольору, утворюється при повному припиненні кровопостачання;

ü червоний – некротична ділянка просочена кров’ю внаслідок її застою і надходження крові по колатералям;

ü мішаний – центральна частина має ознаки білого, а по бокам червоного.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 403; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!