Охарактеризувати особистість як суб’єкт політичного життя.



Особливої ваги набуває розгляд особистості як суб'єкта політичного життя. Як елемент групи, прошарку або нації особис­тість водночас є самостійним феноменом, який, залежно від конкретних обставин, включається в політичну діяльність, уособлює той чи інший сту­пінь втілення політичної свободи конкретного суспільства. Потреба такого підходу зумовлена тим, що кожна людина в будь-якому суспільстві є не лише об'єктом, а й суб'єктом політичних відносин. Будь-яке усунення людей від участі в політичному житті може спричинити серйозні наслідки.

Таким чином, предметом соціології політики виступають також полі­тична свідомість і поведінка людей, що втілюються в діяльності держав­них і громадських інститутів та організацій, а також політичні механізми впливу на процеси функціонування влади.

 

 

Охарактеризувати три структурні рівні соціології політики.

Полі­тики виділяють три структурних рівні:

1.Загальнотеоретичний, на якому здійснюється загальний аналіз політичного життя, вивчається роль політики у функціонуванні й розвитку суспільства, її вплив на розвиток соціальних відносин та різних форм суспільної свідомості.

2.Інституційний, на якому вивчаються особливості різних форм полі­тичних відносин, соціально-політичний аспект життєдіяльності всіх структурних ланок соціальної системи; при цьому основна увага звертається на соціально-політичний стан та діяльність класів, політичних партій, груп і спільнот, націй, народностей, міжнародних об'єднань та організацій.

3.Прикладний (емпіричний), на якому аналізуються закономірності й тенденції масової політичної свідомості та поведінки людей, що виявля­ються на особистісному і груповому "зрізах"; стан громадської думки, ціннісних орієнтацій, соціально-політичних очікувань та домагань різних соціальних спільнот, груп і прошарків.

 

Визначити функції соціології політики.

Функції політичної соціології:

· визначення рівня політичної стабільності того чи іншого суспільства у той чи інший момент, виявлення умов, що спричиняють "функціональні розлади" політичної системи, їх соціальних, економічних, політичних причин;

· розроблення шляхів, методів та способів забезпечення політичної злагоди різних соціальних груп, рухів, сил (гармонізації їхніх політичних інтересів);

· прогнозування можливих політичних змін у тих чи інших регіонах, у ті чи інші періоди, виявлення зон політичної напруженості та запобігання можливим конфліктам;

· розроблення соціальних технологій запобігання кризовим ситуаці­ям у політичній сфері;

· пошук шляхів виходу із соціально-політичних конфліктів, що виникли.

 

Охарактеризувати політику як суспільне явище.

Політика є сферою діяльності, що пов'язана з відносинами між кла­сами, націями та іншими соціальними групами з приводу державної вла­ди — її завоювання, утримання і використання у власних цілях.

Поняття "політика " багатогранне. Воно, по-перше, охоплює політичну систему суспільства, роль і співвідношення в цій системі держави, партій і громадських організацій, зміст політичної влади, способи розроблення і впровадження в життя державної політики. По-друге, воно характеризує участь різних соціальних верств у політичному житті, їхню політичну культуру та її формування, регулювання суспільно-політичних відносин, становище особистості, питання демократії. По-третє, воно охоплює зовнішньополітичну активність держав, діяльність різних міжнародних рухів і об'єднань, міжнародні відносини.

 

Дати характеристику основних елементів політики.

Отже політика як скла­дова надбудови містить у собі такі елементи:

· політичні відносини між державами, націями, класами і соціаль­ними групами (політичні форми боротьби, форми класового і національного насильства, мир і війна, компроміс, консенсус тощо);

· діяльність суб'єктів політики (політична діяльність особистості, малих груп населення, політичних партій, громадських рухів і організацій, держав у цілому, діяльність їхніх законодавчих і виконавчих органів влади, а також міждержавних співтовариств і організацій);

· політична свідомість (це передусім погляди, концепції і теорії, якими керуються люди в суспільно-політичній діяльності).

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 413; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!