У чому полягає мотивація трудової поведінки працівника.



 

Мотивація трудової поведінки полягає у формуванні в працівника внутрішніх спонукальних сил трудової діяльності шляхом впливу на його потреби, інтереси, бажання, прагнення, цінності, ідеали і мотиви з ме­тою досягти очікуваної трудової поведінки.

 

Через які функції реалізується сутність мотиваційного процесу.

Сутність мотиваційного процесу реалізується через притаманні йому функції:

пояснювально-обґрунтовну — аргументаційна доцільність поведінки суб'єкта;

регулятивну — блокування одних дій і дозвіл інших;

комунікаційну (пояснювальну) — прогнозування спілкування у сфері праці;

соціалізації— усвідомлення своєї соціальної ролі в мікро- і макросередовищі, в трудовому колективі;

корекційну — уточнення старих і формування нових ідеалів, норм, ціннісних орієнтацій.

 

Охарактеризувати найбільш відомі наукові теорії (концепції) мотивації праці.

Наукове пояснення механізму реалізації цих функцій у процесі моти­вації здійснюється на основі тієї або іншої наукової теорії (концепції) мотивації праці. Соціолог Д. Марковий з Югославії описує п'ять найбільш відомих в сучасній науці теорій.

1.Теорія ієрархії потреб (А. Маслоу), згідно з якою людська поведін­ка визначається потребами двох видів: базисних (у харчуванні, безпеці тощо) і похідних (у справедливості, благополуччі, порядку та єдності со­ціального життя).

2.Теорія потреби досягти результатів (Маклелланд) пояснює бажан­ня людини працювати відповідно до ступеня розвитку у неї потреби добиватись успіху.

3.Подвійна теорія мотивації (Ф. Херцберг), згідно з якою у індивіда є дві системи (ієрархії) потреб: а) гігієнічні фактори, пов'язані з умовами праці; б) мотиваторні, пов'язані з "внутрішніми" потребами (успіх, зміст праці, відповідальність, самостійність у роботі). Гігієнічні фактори за­кріплюють, стабілізують персонал, а мотиваторні спонукають до продук­тивної праці.

4.Теорія справедливості чи суспільного порівняння, згідно з якою тру­дову активність людина підвищує, порівнюючи свій внесок і віддачу від праці з аналогічними показниками інших.

5.Теорія очікування (оцінки) виходить з того, що мотиваційні зусилля досягнення успіху індивіда формуються на основі високої цінності ре­зультатів діяльності в майбутньому.

 

Охарактеризувати найважливіші мотиваційні моделі.

До найважливіших мотиваційних моделей, як показує аналіз, належать такі:

/. Традиційна модель. Базується на розумінні природи людини, для якої праця огидна. Для більшості людей важливіше, скільки їм заплатять, ніж те, що вони роблять.

II. Модель людських стосунків. Вона ґрунтується на припущенні, що бажання бути корисним і визнаним групою для індивідів важливіше, ніж гроші.

///. Модель людських ресурсів. Виходить з ідеї, що більшість людей можуть ставитись до праці творчо і здатні самовдосконалюватися в ній більшою мірою, ніж вимагається умовами виробництва.

 

Що лежить в основі механізму трудової мотивації працівника.

В основі механізму трудової мотивації лежать потреби працівника, які дають можливість зробити висновок, що йому необхідно для життя. Усвідомлення їх у вигляді інтересу підказує, як діяти для задоволення цих потреб. Цінності у вигляді основних потреб індивіда дають змогу встановити ієрархію, послідовність дій, спрямованих на задоволення потреб. Суспільні ідеали, норми і цінності дозволяють визначити межі дозволеності в цих діях. Керуючись мотивами, працівник обирає з пере­ліченого ряду спонукальних причин ті, що найбільше відповідають його баченню трудової ситуації, обґрунтовуючи тим самим свою трудову по­ведінку.

 

Охарактеризувати стимулювання і соціальний контроль.

Стимулювання і соціальний контроль містить у собі зовнішні спонукання і елементи трудової ситуації. До них належать: умови, які безпосередньо визначають заробітну плату, організацію і зміст праці тощо в поєднанні з тими, що опосередковано впливають на працю, — житлово-побутові умо­ви, місце проживання, культурно-оздоровча база та ін.

 

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 438; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!