Тема: Процес виховання, його зміст.



Опорні поняття: виховання, процес виховання, структура процесу виховання, вихованець, вихователь, виховна ситуація, виховуюче навчання, гуманізація виховного процесу, мета і завдання виховання, національне виховання, самовиховання, перевиховання, закономірності процесу виховання, принципи виховання, результати виховання, вихованість, діагностика вихованості, зміст виховання, функціональний підхід до визначення змісту виховання, системно-ціннісний, ціннісно-компетентнісний підходи до визначення змісту виховання, цінність, ціннісна система, ціннісні орієнтації, життєва компетентність, духовні цінності, моральність, морально-духовний розвиток, професійне виховання, норма особистісна, позиція, диспозиція, стиль життя, розумове виховання, патріотичне виховання, моральне виховання, правове виховання, трудове виховання, художньо-естетичне виховання, екологічне виховання, фізичне виховання.

1. Поняття процесу виховання та його структури.

Практичне завдання:

· На основі аналізу Національної програми виховання дітей та учнівської молоді в Україні визначте мету і завдання виховання.

2. Взаємозв’язок виховання, самовиховання та перевиховання.

Практичне завдання:

· Проаналізуйте працю В.О.Сухомлинського «Виховання і самовиховання». Визначте педагогічні умови успішного самовиховання школярів.

3. Зміст основних закономірностей виховного процесу.

4. Принципи виховання та їх характеристика.

5. Діагностика вихованості школярів.

Практичне завдання:

· Визначте шляхи підвищення ефективності процесу виховання в умовах сучасної школи.

6. Поняття про зміст виховання. Різні підходи до його визначення.

7. Характеристика системи ціннісних ставлень особистості до суспільства і держави, інших людей, самої себе, праці, природи, мистецтва як складових змісту виховання за Національною програмою виховання дітей та учнівської молоді в Україні з урахуванням особливостей учнів у молодшому, підлітковому та старшому шкільному віці.

8. Сутність основних напрямів виховання (завдання та зміст):

§ розумове виховання;

§ патріотичне виховання;

§ моральне виховання;

§ правове виховання;

§ трудове виховання;

§ художньо-естетичне виховання;

§ екологічне виховання;

§ фізичне виховання.

Практичні завдання:

· Прочитайте розділи “Ставлення до батьків, рідних, близьких” та “Виховання високих моральних якостей і норм поведінки” з книги В.О.Сухомлинського “Як виховати справжню людину” і випишіть (тезами) такі моральні заповіді педагога: Дев’ять негідних речей і Десять Не можна. Покажіть можливості їх використання у процесі виховання сучасних школярів.

· Визначте тему і сформулюйте відповідні питання бесіди або диспуту з морально-етичної проблематики.

· Визначте тему і сформулюйте відповідні питання бесіди або дискусії з метою формування у школярів ціннісного ставлення до себе (клас – за вибором студента).

· На основі аналізу навчальних програм та підручників з мови (клас – за вибором студента) визначте виховний потенціал предмета “Українська (або за спеціальністю) мова” у середній школі для формування у школярів ціннісного ставлення до суспільства і держави, інших людей, самих себе, праці, природи, мистецтва.

ЛІТЕРАТУРА

1. Ващенко Г. Виховний ідеал. – Полтава: Ред. газ. «Полтавський вісник», 1994. – 131 с.

2. Закон України “Про загальну середню освіту” / Нормативно-правове забезпечення освіти: У 4 ч.– Харків: Основа, 2004. – Ч.1. (стаття 17). – С. 69.

3. Карпенчук С.Г. Теорія та методика виховання: Навч. посіб. – 2-ге вид., допов. і переробл. – К.: Вища школа, 2005. – С. 7-71.

4. Концепція виховання дітей та молоді у національній системі освіти // Інф. зб. Міністерства освіти України. – 1996. – №13. – С. 2-6.

5. Національна доктрина розвитку освіти / Нормативно-правове забезпечення освіти: У 4 ч.– Харків: Основа, 2004. – Ч. 1. (розділи ІІІ-ІV). – С. 8-9.

6. Національна програма виховання дітей та учнівської молоді в Україні // Освіта України. – 2004. – 3 грудня (розділ 4).

7. Сухомлинський В.О. Виховання і самовиховання // Вибр. твори: В 5-ти т. – Т. 5. – К.: Рад. школа, 1977. – С. 229-239.

8. Сухомлинський В.О. Як виховати справжню людину // Вибр. твори.: В 5-ти т. – Т. 2. – К.: Рад. школа, 1976. – С. 202-204; 297-306.

9. Ушинський К.Д. Про народність у громадському вихованні // Вибр. пед. твори: В 2-х т. – Т. 1. – К.: Рад. школа, 1983. – С. 43-44; 97-103.

10. Ушинський К.Д. Рідне слово // Вибр. пед. твори: В 2-х т. – Т. 1. – К.: Рад. школа, 1983. – С. 145-159.


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 665; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!