Тема 13. Соціологія групи та соціологія організації.



 

1. Поняття групи у соціології. Класифікація соціальних груп.

2. Мала соціальна група та її структура.

3. Соціальна організація: поняття та види.

4. Типологія соціальних організацій.

 

Реферати та завдання.

1. Великі та малі соціальні групи: поняття та приклади.

2. Якими є ознаки малої соціальної групи?

3. Механізм становлення малих соціальних груп.

4. Колектив як соціальна група: поняття, становлення та розвиток.

5. Натовп, як соціологічна категорія.

6. Типологія організацій за Т. Парсонсом.

7. Організації тотального типу та їхні особливості.

8. Лідерство та керівництво в організації.

9. Поняття організаційної та корпоративної культури та їхні типи.

10. Бюрократична організація та її види.

 

 

Рекомендована література

1. Галкина Т. П. Социология управления: от группы к команде. Учебное пособие / Т. П. Галкина – Москва : "Финансы и статистика", 2001. – 224 с.

2. Димитрова Л. М. Соціологія управління та організації: Навч. посіб. / Л. М. Димитрова – 2-е видання, виправл. і доповн. – К. : ІВЦ Видавництво «Політехніка», ТОВ «Ліра – К», 2005. – 156 с.

3. Зыбцев В. Н. Социология организаций. Учебное пособие. / В. Н. Зыбцев – Донецк : НОРД – ПРЕСС, 2007. – 241 с.

4. Кричевский Р. Л. Социальная психология малой группы: Учебное пособие для вузов. / Р. Л. Кричевский, Е. М. Дубовская – М. : Аспект Пресс, 2001. – 318 с.

5. Огаренко В. М. Соціологія малих груп: підручник для студ. вузів / В. М. Огаренко, Ж. Д. Малахова. – Запоріжжя : ГУ ЗІДМУ, 2002. – 291 с.

6. Плахова О. М. Соціологія управління: Навчально-методичний посібник для студентів соціологічного факультету / О. М. Плахова – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2011. – 128 с.

7. Пригожин А.И. Современная социология организаций. / А.И. Пригожин– М. : Интерпракс, 2005. – 156c.

8. Якушина Н.В. Социология организаций: учебно-методическое пособие для вузов / Н. В. Якушина – Орел : ГТУ, 2009. – 133 с.

9. Stangor C. Social Groups in Action and Interaction / C. Stangor – Psychology Press, 2004. – 440 р.

 

Методичні поради

 

Готуючись на перше запитання проаналізуйте базові категорії «соціальна група» та «соціальна спільнота». Зверніть увагу на соціальні функції соціальних груп. Розглядаючи типологію соціальних груп, акцентуйте увагу на поняттях квазігрупи, великих та малих груп, формальної та неформальної групи, первинної та вторинної групи. Аналізуючи різні види соціальних груп, зверніть увагу на роботи Р. Коена, Г. Барбера, К. Девіса, Н. Смелзера, Ч. Кулі, Р. Морено в області теорії малих груп. Використайте джерела [4,5,9].

У другому запитання розкрийте основні ознаки малої соціальної групи. Проаналізуйте вплив структури та конфігурації малої групи на її динаміку (особливу увагу зверніть на типи комунікативних мереж в малій групі). Акцентуйте увагу на понятті «колектив». Для підготовки скористайтеся джерелами [4,5,9].

В третьому запитанні потрібно дати визначення соціальної організації та окреслити її відмінність від соціальної групи та соціального інституту. Аналізуючи види організацій особливу увагу зверніть поняття формальної та неформальної організацій. Аналізуючи поняття тотальної організації зверніться до їхньої типології І. Гоффманом. Скористайтеся джерелами [1,2,3,6]

Розглядаючи моделі організації в четвертому запитанні, акцентуйте увагу на аналізі різних видів бюрократичних організацій. Опишіть риси ідеальної бюрократії описані М. Вебером, та здійсніть їх критичний аналіз. [2,6,7]

 

Основні терміни: соціальна група, соціальна спільнота, структура групи, соціальна організація, модель організації, організаційна структура, організаційна культура.

Тема 14. Соціологічний аналіз культури

1. Поняття культури та особливості її вивчення в соціології.

2. Основні елементи, види та типологія культури.

3. Історична динаміка культури: особливості культури традиційних та сучасних суспільств.

4. Соціокультурна ситуація в сучасній Україні.

Реферати і завдання

 

1. У чому полягають особливості поняття «культура» з точки зору соціологічного аналізу?

2. Моделі соціодинаміки культури за П. Сорокіним.

3. Домінуюча культура та субкультура: проблеми взаємозв’язків та взаємовпливів.

4. Співвідношення культури і цивілізації.

5. Типи соціокультурної регуляції.

6. Культура і соціальні зміни.

7. Культура сучасного міста і людини.

8. Молодіжна культура в сучасних умовах.

9. Основні тенденції розвитку інформаційно-комунікаційних процесів в сучасній культурі.

10. Особливості сучасної масової культури.

11. Три хвилі розвитку людської культури (аграрна, індустріальна, глобальна).

12. Культурні універсалії. Основні закони розвитку культури в сучасному суспільстві.

13. Національна культура в умовах глобалізації.

14. Сучасні молодіжні субкультури.

15. На прикладі трьох-чотирьох поколінь Вашого роду проаналізуйте зміни в культурному комплексі особистості та шляхах його формування.

Рекомендована література

 

1. Ионин Л. Социология культуры: путь в новое тысячелетие: учеб. пособие / Л. Г. Ионин. – М. : Логос, 2000.

2. Крейн Д. Социология культуры: вызов социологии как дисциплине / Д. Крейн // Контексты современности. – 1: Актуальные проблемы общества и культуры в западной социальной теории: Хрестоматия [Сост. и общ. ред. С. Ерофеева]. – Казань: Изд. Казан. ун-та, 2000. – С. 96–100.

3. Окладникова Е. А. Социология культуры / Е. А. Окладникова. – Изд-во СПб ГИЭУ, 2008.

4. Сорокин П. Человек. Цивилизация. Общество / П. Сорокин; [пер. с англ. А. Согомонова]. — М . : Политиздат, 1992.

5. Соціологія культури: Навч. посіб. // Семашко О., Піча В. та ін. – К., Львів, 2002.

6. Фартушний А. Українська культура. Ч.3. Українська культура героїчної доби. [Золота доба української культури]. – Львів - Івано-Франківськ : Економіко-правничий інститут, 2002.

7.Украинское общество в европейском пространстве / Под ред. Е. Головахи. – К., 2007.

Методичні поради

 

При розгляді першого питання потрібно відзначити, що суспільство можна визначити як історично-конкретну сукупність людей, які взаємодіють між собою на певній території та мають спільну культуру. А розвинута культура дозволяє суспільству сформувати норми та цінності, що лежать в основі соціальних зв’язків. Далі слід зупинитися на фундаментальних характеристиках культури (за Дж. Мердоком, Т. Парсонсом). Також варто дати характеристику функцій культури [1; 3].

При розгляді другого питання необхідно звернути увагу на структуру елементів культури (ціннісні, нормативні, символічні) та охарактеризувати їх. Щодо вивчення видів культури варто зупинитися на характеристиці домінуючої культури, субкультури та контркультури. А також розглянути види культури щодо її творців: елітарна, народна та масова.

Досліджуючи культуру ми стикаємось з її надзвичайною багатоманітністю, що обумовлює потребу її типологізації. Тому варто зупинитися на типології культур в соціології: П. Сорокіна (типи культури та етапи соціокультурної динаміки) та Л. Іоніна (полістилічна та моностилічна культури) [1; 7].

При розгляді третього питання слід відзначити культурні наслідки індустріалізації. Зупинитися на сутності, проявах та наслідках таких явищ як секуляризація, раціоналізація та культурна диференціація. Охарактеризувати такий феномен сучасності як масова культура. Розкрити сутність масової культури та функції, які вона виконує [4].

В четвертому питанні особливу увагу треба звернути на те, що культура не перетворилася на провідний чинник розвитку суспільства (проілюструвати це на приклад культурної політики держави). Варто зазначити, що сучасна Україна є місцем діалогу культур, тому бажано дати співвідношення загальнолюдського і національного в культурі (на прикладах з історії України). Проаналізувати особливості динаміки транс культурних процесів в Україні кінця ХХ - початку ХХІ ст. [4; 6; 7].

 

Основні терміни:культура, типологія культури, полістилічна та моностилічна культури, динаміка культури, домінуюча культура, субкультура, молодіжна культура, соціокультурна регуляція, культурні універсалії, національна культура, глобалізація, діалог культур.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 481; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!