Європейська економічна інтеграція.



Перший етап формування Європейського Союзу пов’язаний зі створенням, за Паризьким договором (8 квітня 1951р.) Європейського об’єднання вугілля і сталі (ЄОВС). Увійшли в це об’єднання: Франція, ФРН, Бельгія, Люксембург, Італія, Нідерланди.

Мета створення ЄОВС – сприяти економічному зближенню країн шляхом створення єдиного ринку вугілля та сталі. В 1953 р. скасовано митні обмеження в торгівлі залізом і брухтом, а пізніше – сталі.

Другий етап пов’язаний з Римським договором (25 березня 1957 р.) про створення Європейського економічного співтовариства (ЄЕС) та Євроатома.

Мета ЄЕС (спільного ринку) – забезпечення постійного збалансованого розвитку економік країн учасниць та підвищення рівня життя населення шляхом забезпечення свободи переміщення капіталів, товарів та робочої сили.

Третій етап пов’язаний з об’єднанням в 1967 році трьох співтовариств (ЄОВС, ЄВРАТОМ, ЄЕС) до шести країн у 1973 році приєднались – Великобританія, Ірландія, у 1981р. – Греція, в 1986р. Іспанія, Португалія.

Поступове злиття національних економік досягалось з допомогою:

- формування спільного ринку на основі укладеного у 1968р. митного союзу і запровадження спільної сільськогосподарської політики;

- створення європейської валютної системи (ЄВС) у березні 1979 р., яка ґрунтувалась на ЄКЮ.

Четвертий етап пов’язаний з Марксистською конференцією (договором), підписаним 12 квітня 1992р. З 1993 р., після вступу в силу Маастрихтських угод, Європейський Союз одержав цю назву офіційно.

У регіональному інтеграційному управлінні створені: - єдиний внутрішній ринок ЄС. Європейський валютний союз з єдиною валютою – євро та створеним єдиного Центрального Банку.

 

Моделі міжнародної економічної інтеграції.

Поняття "інтеграція", як і сам процес інтеграції, з'явилося в політичному словнику порівняно недавно, в 20-х рр.. нашого сторіччя, і означало "вчення про інтеграцію". Його родоначальниками були німецькі вчені Р. Шмед, Х. Кельзен і Д. Шиндлер. Термін "інтеграція" (integrace -- лат.) означає певну цілісність, структуру, вдосконалення. У цьому сенсі він застосовувався в природничих науках. Переносячи його в сферу аналізу суспільних відносин, згадані автори мали на увазі об'єднання людей, особливо держав, в якусь соціально-політичну спільність. Однак розвиток міжнародної спільноти, особливо у сфері економічних відносин, в той період ще не створило необхідних передумов для реалізації ідей інтеграції. Така, коротко кажучи, семантика та історичні умови виникнення цього поняття.

Після другого світової війни термін "інтеграція" стали застосовувати до позначення різних форм міжнародного співробітництва, який охоплює перш за все такі сфери міждержавних відносин, як економіка, техніка, озброєння, міжнародні організації та ін.

Моделі інтеграційних співтовариств. незважаючи на велику специфіку, а нерідко й неповторні риси і характеристики, мають у своїй основі загальні явища, які, незважаючи на інтеграційні "межі", все ж таки є інтернаціональними за своєю природою, що, до речі, дозволяє конкуруючим системам знаходити компроміс:, дозволяти назріваючі між ними протиріччя і т.д.

Існуючі моделі у світових інтеграційних процесах.

1. Моделі політико-економічної інтеграції (з урахуванням соціальних аспектів):1.1.Европейскій Союз (ЄС).1.2. Андська група (Латинська Америка).1.3. Карибський "спільний ринок" (Латинська Америка).1.4. Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН).

2. Моделі торгово-економічного співробітництва:2.1. Європейська асоціація вільної торгівлі (ЄАВТ).2.2. Північно-американська інтеграція (США, Канада.Мексіка).2.3. Організація арабських країн - експортерів нафти (ОАПЕК).2.4. Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК).

3. Моделі міжнародних економічних надурядових організацій, що регламентують торговельну, тарифну політику і виробляють економічну стратегію:3.1. Генеральна угода з тарифів і торгівлі (ГАТТ).3.2. Організація економічного співробітництва та розвитку (СЕСР).3.3. Конференція ООН з торгівлі та розвитку (ШКГАД).

Отже, ми маємо справу з різними структурами (моделями), типами, формами та організаціями інтеграційних процесів, в тому чи іншому вигляді охопили "майже весь світ.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 406; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!