Особливості розвитку сучасних МЕВ.



Сутність, об’єкти та суб’єкти МЕВ.

Міжнародні економічні відносини - це сукупність суспільно виробничих зв'язків суб'єктів світового господарства.

Міжнародні економічні відносини - система зв'язків національних економік різних країн, яка ґрунтується на міжнародному поділі праці.

Міжнародні економічні відносини - система господарських зв'язків фізичних та юридичних осіб на інтернаціональному рівні, на рівні держав, групи держав, міжнародних економічних організацій, що орієнтовані на реалізацію їхніх потреб.

Об'єкти МЕВ - це те, на що направлена господарська діяльність суб'єктів світового господарства:

- експорт (імпорт) товарів;

- експорт (імпорт) послуг;

- здійснення господарської діяльності закордоном;

- міжнародна спеціалізація виробництва;

- міжнародна кооперація виробництва;

- міжнародні фінансові операції;

- міжнародні науково-технічні зв'язки;

- експорт (імпорт) капіталу;

- спільне підприємництво;

- міжнародний лізинг;

- зустрічна торгівля;

- організація та участь у міжнародних виставках, ярмарках і тендерах.

 Суб'єкти МЕВ - це фізичні та юридичні особи, які приймають участь у реалізації міжнародних господарських контрактів, договорів, угод.

1. Держава- це суверене утворення, яке має верховну владу на своїй території та незалежність відносно до інших держав. Купують на світовому ринку продукцію та послуги; постачають економічним суб'єктам із інших країн товари. Держави покликані створювати для вітчизняних підприємців сприятливі умови виходу на міжнародні ринки. Кожна держава має інститути, які прямо, чи побічно впливають на стан МЕВ. Серед таких інститутів виділяють: Міністерство закордонних справ, Міністерство зовнішньої торгівлі, Центральний банк країни

2. Групи держав - інтеграційні об'єднання держав.

3. Міжнародні організації

4. Фізичні особи - комерсанти або підприємці.

5. Юридичні особи

6. ТНК.

7. Об'єднання фізичних осіб, юридичних осіб, фізичних та юридичних осіб.

8. Представники іноземних фірм.

9. Місцеві органи влади.

10. Інші держави, що діють через своїх представників на території даної країни.

Форми та принципи МЕВ.

Форми:

1.Міжнародна торгівля - це форма функціонування світового ринку, під яким розуміється система обміну товарами й послугами на міжнародному рівні.

2.Міжнародний рух капіталу. дві основні форми вивозу капіталу: вівіз позичкового й підприємницького капіталу. Позичковий капітал вивозиться у вигляді міжнародних позик, що надаються як державами, так і великими міжнародними банками та валютними фондами Позичковий капітал вивозиться: а)у вигляді будівництва за кордоном власних (або на паях) підприємств; б)шляхом придбання акцій закордонних підприємств; в)шляхом відкриття за кордоном власних філій або дочірних підприємств.

3.Міжнародна міграція робочої сили. Вона проявляється в еміграції (виїзді робочої сили за кордон) та імміг­рації (приплив робочої сили з-за кордону). Необхідність міжнародної міграції робочої сили зумовлена не­рівномірністю нагромадження капіталу, існуванням відносного перенаселення (безробіття) як постійного джерела надлишкових робочих рук в одних країнах і недостача дешевої робочої сили в інших.

4.Міжнародний обмін технологіями. Він відбува­ється в різних формах, які включають продаж готових товарів, комплектуючого обладнання для виробництва, а також патентів, ліцензій, ноухау.

5.Міжнародні валютні відносини. В зв'язку з тим, що практич­но всі міжнародні економічні відносини мають вартісне вираження й опосередковуються грошовими формами, між країнами світового господарства формуються певні міжнародні валютні відносини. Важливою характеристикою стану тієї чи іншої країни в системі цих відносин є стан платіжного балансу.

Стан платіжного балансу безпосередньо впливає на курс валюти тієї чи іншої держави. При активному платіжному балансі курс даної національної валюти підвищується відносно валют інших країн, при пасивному - навпаки понижується.

6.Міжнародні кредитні відносини. На основі руху позичкового капіталу в сфері міжнародних економічних відносин виникає міжнародний кредит. Він означає надання в масштабі світового господарства валютних і товарних ресурсів на умовах повернення,строковості й платності.

Уся сукупність таких принципів поділяється на: загальні та специфічні. До загальних принципів світогосподарської взаємодії належать:

1) об’єктивність міжнародних економічних відносин, тобто відповідність їх розвитку об’єктивним економічним законам

2) взаємовигідність економічних зв’язків для двох і більше партнерів;

3) конкурентні підвалини механізму зовнішньоекономічних зв’язків;

4) компромісний характер міжнародної економічної взаємодії

5) неконфронтаційність міжнародних економічних відносин;

6) спільне вирішення глобальних проблем людства.

Специфічні конкретизують зміст загальних:

1) кожна держава має право вільно вибирати і розвивати свої політичні, соціальні і культурні системи;

3) своєчасні міжнародні розрахунки;

4) надійність і конвертованість валют,

5) підвищена роль транспортної проблеми та пов’язаних з нею витрат;

6) повага права власності;

7) підтримка платіжного балансу;

 

Особливості розвитку сучасних МЕВ.

В сучасних умовах на розвиток міжнародних економічних відносин роблять вплив такі фактори як: розпад світової соціалістичної системи та поява нових незалежних держав, які не до кінця визначили свою політику;економічна криза в країнах Східної Європи та СНД; криза світової фінансово-кредитної системи; загострення енергетичної, сировинної та продовольчої проблем; загострення проблем навколишнього середовища, що робить вплив на все світове господарство; посилення взаємозалежності національних господарств, їх економічної політики;зближення економічних рівнів розвитку різних країн тощо.

В результаті дії названих факторів виникли певні особливості в розвитку сучасних міжнародних відносин.

 По-перше, міжнародні економічні відносини з розпадом світової соціалістичної системи стали більш однотипними з переважанням ринкової економіки та приватної власності на засоби виробництва.

По-друге, сучасні міжнародні економічні відносини формуються виключно виходячи з принципу економічної зацікавленості партнерів, взаємної реалізації економічних інтересів.

По-третє, міжнародні економічні відносини зазнають впливу нових суперечностей, в сучасних міжнародних відносинах посилюється конкурентна боротьба, оскільки в неї включаються нові суб'єкти міжнародної господарської діяльності.

По-четверте, для сучасних міжнародних економічних відносин характерним є-активний перерозподіл ролей між групами країн та утворення регіонального інтеграційного співробітництва.

По-п'яте, відбуваються структурні зрушення в міжнародній економіці, передусім такі, як зростання обсягів виробництва в матеріальній сфері, зменшення частки сільськогосподарського виробництва у світовому господарстві, зростання темпів розвитку сфери послуг та кількості зайнятих в ній.

По-шосте, в результаті кризових процесів в економіці країн СНД та Східної Європи відбулися істотні зміни сукупного попиту та сукупної пропозиції. В сучасних умовах вони опинилися в більшій, ніж раніше, залежності від світового виробництва та рівня цін світового ринку. 

Як бачимо, економічний розвиток XXІ століття характеризується зростаючим впливом глобалізації. Проявляючись у зростанні взаємозалежності економік різних країн, посиленні відкритості національних ринків, поглибленні міжнародного поділу та кооперації праці тощо, вона суперечливо впливає на національні економіки та на розвиток сучасного світового господарства.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 1330; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!