Престиж — це повага до статусу, яка склалася в суспільстві.



Вчені складають спеціальні рейтинги соціального престижу різних статусів на підставі опитувань (наприклад, колись дуже престижними вважалися професії вчителя, лікаря та ін.).

Престиж є дуже важливим критерієм соціальної страти­фікації і люди докладають чимало зусиль, щоб підвищити його в очах інших. Феномен так званого демонстративного спожи­вання описав американський соціолог Торстейн Веблен(18571929). "Було би повною наївністю вважати, казав він нібито люди їдять чорну ікру, щоби вгамувати голод, або ку­пують розкішний "кадиллак", бо хочуть придбати добрий автомобіль. Очевидно, що подібні речі купують не заради задово­лення основних потреб: виробництво предметів споживання виконує ще й приховану функцію воно задовільняє прагнен­ня людей до підвищення власного престижу".

Є ще також багато небазових критеріїв соціальної стратифі­кації, наприклад, культурно-мовний, віковий та ін.

Культурно-мовна стратифікація.У різних соц.. верств і груп (робітники, селяни, вчителі, політики, міліціонери) мова відрізняється, бо різним є їхній освітній і культурний рівень, середовище спілкування. Російський вчений В. Бондалєтов виділяє такі основні форми мови:

 

Культурно-мовна стратифікація. У різних соціальних верств і груп (робітники, селяни, міліціонери, вчит

1. Літературна моваголовна форма існування національ­ної мови, яка втілила в собі всі духовні досягнення народу і пе­реважає над усіма іншими мовними формами за багатством,строгістю і чіткістю. Нею володіє високоосвічена частина су­спільства.

2. Народно розмовна мовастилістично нейтральна, менш нормована мовна форма. У неї найширше коло спожи­вачів, вона доступна індивідам з будь-яким рівнем, освіти.

3. Просторіччяне літературна форма мови. Це мова неосвічених або малоосвічених верств населення, переважно лю­дей старшого віку.

4. Територіальні діалектине писемна форма мови, обме­жена побутовою сферою спілкування в певній місцевості.

5. Соціодіалектиумовні мови і жаргон. Жаргон розрізня­ють:

- становий,

- професійний,

- віковий та ін.

Умовні мови
("арго") —
це лексичні системи, які виконують функції окре­мої мови, незрозумілої для, невтаємничених, наприклад "фєня"мова злочинного світу ("бабки" гроші, "бан" вок­зал, "кут" валіза, "кліфт" піджак).

Відповідно до обраних вченим критеріїв соціальної страти­фікації, виділяють також інші теорії соціальної стратифікації.

Наприклад, німецький соціолог Ральф Дарендорф поділяє все сучасне суспільство на дві підгрупи: ті, хто править, і ті, ким правлять. У свою чергу тих, хто править, він поділяє на управлінців-власників і управлінців-менеджерів. У групі тих, ким правлять, також можна виділити дві підгрупи:

вищу — "робітничу аристократію" і нижчу — низькокваліфікованих працівників. Між цими двома соціальними групами знаходиться проміжний "новий середній клас" — продукт асимі­ляції робітничої аристократії і бюрократів-менеджерів.

 Американський соціолог Лойд Уорнер досліджуючи самооцінку американців за чотирма параметрами: дохід, професійний престиж, освіта, етнічна приналежність,виділив у суспільстві такі страти: вищу, середньо-вищу, проміжну, середньо-проміжну, середню, нижчу середню верхньо-нижчу, середньо-нижчу, нижчу-нижчу. Варіантів може бути ще більше, але в основу такої класи­фікації покладено усвідомлення того, що основних є всього три класи: багаті, заможні та бідні; а неосновні класи виникають за рахунок додавання страт і прошарків у межах кожного з основ­них класів.

Американський соціолог Бруно Барбер провів стратифіка­цію за шістьома показниками: 1) престиж, професія і влада; 2) дохід; 3) освіта; 4) релігійна приналежність; 5) становище родичів; 6) етнічна приналежність.

У сучасному суспільстві приналежність індивіда до тієї або іншої страти, зазвичай, не визначається якимось одним пара­метром.

Багата людина звичайно прагне отримати високу осві­ту, аби гідно виглядати серед представників вищих страт су­спільства.

 Добрий професіонал отримує високу заробітну плат­ню. Політична кар'єра дозволяє розраховувати на збільшення заробітної платні.

 В результаті, кожна страта у сучасному су­спільстві включає у себе людей, які мають приблизно рівні доходи, належать до приблизно однакових за престижністю статусних груп і мають подібний стиль життя.

Середній клас.

Розміри середнього класу залежать від двох чинників:

1) рівня економічного розвитку країни. Частка середнього класу в суспільстві зростає в міру переходу суспільства від аг­рарного до індустріального, а згодом до постіндустріального;

2) способу вимірювання класової позиції. Різні методи при­водять до різних результатів. Скажімо, суб'єктивний метод (опитування респондентів, до якого класу вони себе зарахову­ють) зазвичай показує вищі результати, ніж об'єктивний (вимі­рювання приналежності до середнього класу за доходом на ду­шу населення).

Серед головних ознак, які визначають приналежність лю­дини до середнього класу, називають рівень його доходів, осві­ти, професіоналізм (досвід роботи) і престижність професії.

Тому до середнього класу сьогодні належать як традиційні прошар­ки приватних власників — представників середнього і малого бізнесу, так і добре оплачуваних найманих працівниківме­неджерів приватних компаній, державних службовців, вчених, лікарів, інженерів, адвокатів та ін.

Середній клас неоднорід­ний. Але усім його представникам притаманні такі спільні риси:

висока матеріальна забезпеченість, стабільний рівень доходів, достатній для задоволення матеріальних і культурних потреб сім'ї;

висока освіченість і/або кваліфікація, яка дозволяє зай­матися престижними і добре винагороджуваними видами діяль­ності, мати певний культурний світогляд;

політичний консерватизм, що ґрунтується на задоволенні своїм соціальним становищем і бажанні зберегти існуючий у суспільстві ціннісно-нормативний порядок.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 176; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!