Класи (у широкому сенсі) — соціальні страти в сучасному суспільстві.



Соціальна стратифікація

План.

1. Соціальна диференціація і соціальна нерівність.

2. Соціальна мобільність та її види.

3. Міграція.

4. Тенденції розвитку соціальної структури в сучасній Україні.

Соціальна диференціація і соціальна нерівність

Нерівність властива для всіх типів людського суспільства.

Навіть у примітивних суспільствах, де не існує майнової різ­ниці, є нерівність між різними індивідами, між чоловіками і жінками, між молодими і старими тощо.

Нерівності призво­дять до суспільних розшарувань, поділів. Ті, хто перебувають у привілейованому становищі, намагаються зберегти свої пере­ваги, а ті, хто займає нижче становище, хочуть змінити його на краще.

 Нерівності породжують суспільне напру­ження, призводять до масових суспільних збурень, зіткнень, революцій. Разом з тим, нерівність є стимулом для того, щоб прагнути зайняти краще місце в суспільстві, працювати над собою, щоб отримати доступ до більшої кількості матеріальних та інших благ.

Теорії соціальної нерівності поділяють на двапринципо­вих напрямки:

Функціоналістський і

2.  конфліктологічний (марк­систський).

Функціоналісти, у традиціях Еміля Дюркгейма, виводять соціальну нерівність із розподілу праці: механічного (природ­ного, статево-вікового) й органічного (який виникає внаслідок навчання і професійної спеціалізації).

Конфліктологи підкреслюють домінуючу роль у системі соціального відтворення диференційних (таких, які розподіля­ють суспільство на прошарки) відносин власності і влади. Від того, хто отримує контроль над значимими суспільними ресур­сами, а також на яких умовах — залежить характер формуван­ня еліт і характер розподілу соціального капіталу.

Послідовники Карла Маркса, головним джере­лом соціальної нерівності вважають приватну власність на за­соби виробництва, яка породжує соціальне розшарування су­спільства, його поділ на антагоністичні класи.

З давніх-давен багато мислителів намагалися з'ясувати: чи може існувати суспільство без соціальної нерівності.

 У всіх народів можна знайти легенди про те, що у давнину існував "золотий вік" — час, коли всі люди були рівними і жили у до­статку і злагоді.

 Однак ідеї соціальної рівності жодному су­спільству не вдалося втілити на практиці.

Це пояс­нюється тим, що соціальна нерівність не зумовлена якимось одним фактором, а є багатовимірною і виявляється у найрізно­манітніших ланках суспільства та сферах суспільного життя:

- нерівність батьків і дітей,

- керівників і підлеглих,

- лідерів і по­слідовників — усе це способи організації суспільства, моделі впорядкування суспільних стосунків.

Відомі чотири основні історичні типи організації соціаль­ної нерівності — рабство, касти, стани і класи.

Рабство — форма, при якій одна людина виступає власніс­тю іншої; раби становлять найнижчий прошарок суспільства, який позбавлений усіх прав і свобод.

Каста — соціальна страта, членством у якій людина зобов'я­зана винятково своїм народженням. Між кастами існують прак­тично нездоланні бар'єри: людина не може змінити касту у якій вона народилася, не дозволяються і шлюби між представниками різних каст.

Класичним прикладомкастової організації суспіль­ства є Індія. Хоча з 1949 р. в Індії проголошено політичну боротьбу з кастовістю, у цій країні ще й сьогодні існує 4 основні касти і 5000 неосновних; особливо стійким кастовий лад є на півдні, у бідніших регіонах, а також у селах. Пережитки кастового ладу існують також в Індонезії, Японії, інших країнах.

Своєрідною кастовістю відзначався режим апартеїду в Південно-Африканській Республіці: у цій країні білі, чорні і "кольорові" (азіати) не мали права разом жити, вчитися, працювати, відпочивати. Місце у суспільстві визначалося прина­лежністю до певної расової групи. У 1994 р. апартеїд було ліквідо­вано, але пережитки його будуть існувати ще не одне покоління.

Стан — соціальна група, яка володіє певними правами й обо­в'язками, закріпленими звичаєм або законом, що передаються в спадок.

 За часів феодалізму у Європі існували, наприклад, такі привілейовані стани - дворянство та духовенство; непривілейований —так званий третій стан, який складався із реміс­ників та купців, а також залежні селяни. Перехід із одного стану до іншого був дуже складний, практично неможливий, хоча окремі винятки траплялися вкрай рідко.

Скажімо, про­стий козак Олексій Розум, волею долі будучи фаворитом росій­ської імператриці Єлизавети, став російським вельможею, гра­фом, а його брат Кирило — гетьманом України.

Класи (у широкому сенсі) — соціальні страти в сучасному суспільстві.

Це відкрита система, оскільки, на відміну від по­передніх історичних типів соціального розшарування, Вирі­шальну роль тут відіграють особисті зусилля індивіда, а не його соціальне походження. Хоча для того, щоб перейти з однієї стра­ти в іншу також доводитися долати певні соціальні бар'єри.

 Тобто синові мільйонера завжди легше досягнути вершин су­спільної ієрархії. Скажімо, серед 700 найбагатших людей світу, за підрахунками журналу "Форбс", — 12 Рокфеллерів і 9 Меллоунів,хоча найбагатша на сьогодні людина у світі — Білл Гейтс — аж ніяк не був сином мільйонера, він навіть університе­ту не закінчив.

Такі суспільства, у яких перехід із однієї страти до іншої є складним, називаються закритими суспільствами.

 Відповідно, суспільства для яких властиві вільні переходи людей вгору і вниз соціальною "драбиною", називають відкритим суспільством.

Потрібно розрізняти поняття "закрите суспільство" і "від­крите суспільство" в соціологічному і в політологічному кон­тексті.

У політологічному сенсі закрите суспільствоце таке суспільство, де ускладнене переміщення людей та інформації з однієї країни до іншої, а в соціологічному сенсі закрите су­спільство — це таке суспільство, де ускладнене переміщення людей з однієї страти до іншої.

Наприклад, СРСР в політоло­гічному сенсі слова був закритим суспільством, а в соціологіч­ному — до певної міри відкритим.

Щоб описати соціальну нерівність, соціологи застосовують термін "соціальна стратифікація".

Соціальна стратифікація — це сукупність розміщених у вер­тикальному порядку соціальних прошарків(з лат.stratum - прошарок і fаtіо — роблю).

Автором терміну є американський вчений, колишній меш­канець Росії, Пітірім Сорокін. Поняття "стратифікація" він запозичив з геології. У цій науці цим терміном позначають горизонтальне залягання різних шарів геологічних порід.

Пітірім Олександрович Сорокін (1889—1968) народився на Вологодщині, у сім'ї росіянина, ювеліра і селянки комі. Закін­чив Петербурзький університет, магістр права. Був активіст - компартїї правих есерів. У1919р. заснував соціологічний фа­культет і став його першим деканом. У1922 р. разом з групою учених і політичних діячів був висланий Леніним із Росії. З 1923р. працює у США в університеті Міннесоти, а в 1930 р. засновує соціологічний факультет у Гарвардському універси­теті, запрошує на роботу Роберта Мертона і Толкотта Парсонса. Саме в ЗО—50-х рр. пік наукової творчості вче­ного. Всесвітню славу йому приносить чотиритомна моногра­фія "Соціальна і культурна динаміка" (19371941).

Вимірювання стратифікації.Усі соціологи погоджуються, що в основі стратифікаційної будови суспільства закладено со­ціальну нерівність.

Але якими є базові критерії соціальної стра­тифікації? Стосовно цього існують різні точки зору, адже подіб­но до сузір'їв, планет чи невідомих островів, які починають існу­вати для нас лише тоді, коли вони є відкритими і позначеними накартах, соціальні групи стають реальними як для тих, хто до них входить, так і для усіх інших людей, тільки тоді, коли їх, керуючись тими чи іншими принципами, сприймають і ви­знають дійсними.

Карл Марксвважав, що стратифікація у суспільстві відбу­вається за такою головною ознакою, як володіння власністю. Тому його стратифікаційна структура зводилася до двох рівнів:

- клас власників,

- клас позбавлених власності на засоби вироб­ництва (рабовласники — раби; феодали — залежні селяни; ка­піталісти — пролетарі).

Найпопулярнішим є підхід, запропонований Пітірімом Сорокіном, який виділяє 4 базових критерії соціальної не­рівності:

- дохід,

- влада,

- освіта,

- престиж.

Дохід — вимірюється в грошових одиницях, які отримує індивід чи сім'я за одиницю часу.

Освіта — вимірюється кількістю років навчання і його якістю.

Відтоді як основою підготовки людини до ефективної діяль­ності в сучасному суспільстві став процес оволодіння знання­ми, спостерігається чітка тенденція до замикання нової вищої соціальної страти в собі самій. З 1970 по 1990 рр. середня вартість навчання у приватних університетах у США зрос­ла на 474 % при тому, що середній ріст цін на споживчі това­ри не перевищив 248 %. У зв'язку зі зростанням цінності осві­ти, вища страта замикається сьогодні так само, як колись страта підприємців. Подібно до того, як на початку XX ст. дві третини вищих керівників компаній були вихідцями із заможних сімей, у 1991 р. близько половини студентів провідних унііверситетів США були дітьми батьків, чий дохід перевищував 100 тис. дол. (Иноземцев В. "Источники социальной напряженности в современньїх обществах").

Влада — вимірюється кількістю людей, на яких поширюєть­ся рішення певної особи.

Термін "влада" не варто плутати з тер­міном "управління". Таким чином, влада — це можливість диктувати свою волю іншим людям, незалежно від їхнього бажання.

Отже, зазначені три критерії стратифікації мають цілком об'єктивні одиниці виміру — гроші, роки, люди.

 Інша ситуа­ція з престижем.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 255; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!