Нетарифні важелі впливу на зовнішню торгівлю



 

Поряд із тарифними методами в міжнародній торгів­лі широко використовуються нетарифні методи регулю­вання.

Нетарифні заходи (обмеження) — будь-які розпорядження цен­тральних та місцевих влад включно з методами реалізації зако­нів, постанов та інших нормативних актів (крім митно-тарифних заходів), які впливають на експорт та імпорт товарів, обсяг, товар­ну структуру зовнішньої торгівлі, ціни та конкурентоспроможність товарів, створюючи жорсткіші умови для товарів іноземного похо­дження порівняно з товарами національного виробництва.

Нетарифним методам регулювання зовнішньої тор­гівлі притаманна низка особливостей порівняно з тариф­ними:

запроваджуються як додаткові важелі впливу на зовнішню торгівлю, режим якої визначається митно-та­рифною політикою;

не мають універсального характеру в контексті гомогенної економічної та інституційної осно­ви;

їх вплив на експортно-імпортні позиції країни, національне виробництво та добробут значно складніше визначити кількісно;

ці особливості створюють переду­мови для прийняття економічно та науково необгрунто­ваних рішень в галузі торговельної політики, до суб'єк­тивізму та зловживань, що в підсумку завдає шкоди і національним економікам, і світовій економіці загалом.

Нетарифне регулювання зовнішньої торгівлі — ком­плекс заходів, що діють відносно ввозу і вивозу окремих товарів. У практиці міжнародної торгівлі ці заходи одержали узагальнену назву "нетарифні обмеження". їх можна визначити як рішення центральних органів державного управління, що включають методи реалі­зації відповідних законів, постанов та інших норматив­них актів (крім заходів митно-тарифного характеру). Нетарифні обмеження впливають на експорт та імпорт товарів, обсяг, товарну структуру зовнішньої торгівлі, ціни і конкурентоспроможність товарів, регламентую­чи переміщення через митний кордон товарів вітчиз­няного виробництва при експорті та товарів іноземно­го походження при імпорті, включаючи різний режим для товарів із різних країн.

Хоча митні тарифи залишаються важливим інстру­ментом зовнішньоторговельної політики, їх роль за останні десятиліття помітно послабилась.

У післявоєн­ний період у ході багаторічних переговорів у рамках ГАТТ було досягнуте істотне зниження тарифних бар'є­рів: середньозважений рівень імпортних митних та­рифів у промислово розвинених країнах знизився з 40—50 % наприкінці 40-х років до 4—5 % у 90-х ро­ках XX ст., а в результаті реалізації угод Уругвайського раунду переговорів ГАТТ він повинен скласти 3,8 %. Проте ступінь впливу держави на міжнародну торгівлю за ці роки фактично навіть зріс у результаті значного розширення форм і методів нетарифних торговельних обмежень.

Протягом 40—60-х років XX ст. була вста­новлена система правил і процедур, яка через міжнарод­ні механізми впливала на міжнародні відносини і націо­нальні економічні політики. Незважаючи на загальний прогрес, вагомі сектори зовнішньої торгівлі залишали­ся поза процесом лібералізації (послуги, сільське госпо­дарство, текстиль), тривав процес розмежування окре­мих груп країн, пов'язаний з утворенням економічних блоків. Загальні масштаби застосування нетарифних заходів розвиненими країнами протягом 60—80-х років XX ст. збільшились майже вдвічі.

Наступний етап належить до 70—90-х років XX ст., коли економіки промислово розвинених країн пережи­ли глибокі циклічні та структурні кризи, зростання інфляції. Не відмовляючись від курсу лібералізації зовнішньоекономічних відносин, вони автономно вво­дили системи прихованих засобів захисту внутрішньо­го ринку від негативних наслідків стихійних процесів у світогосподарській сфері. Знижені в минулі періоди митні збори, кількісні торговельні обмеження допов­нилися численними бар'єрами у вигляді технічних, екологічних та інших норм і стандартів, приписів, нав'язуванні партнерам "добровільних" обмежень екс­порту. Такі заходи охоплювали 17 % імпорту з інших західних країн, 20 % — із країн, що розвиваються, і 30,4 % — із східноєвропейських країн. їх використан­ня пов'язано з тим, що застосування традиційних форм протекціонізму — митних тарифів, квот, валютних об­межень — обмежується угодами, підписаними в рамках ГАТТ/СОТ, МВФ та інших міжнародних організацій.

Більшість сучасних заходів регулювання зовнішньої торгівлі належать до нетарифних обмежень. Особливо активно нетарифні засоби регулювання торгівлі вико­ристовують промислово розвинені країни, на які при­падає 70 % загального обсягу світової торгівлі, де з до­помогою нетарифних заходів регулюється до 20 % об­сягу імпорту. Але, до речі, у регулюванні обмінів окремими групами товарів нетарифні заходи посідають вирішальні позиції: у промислово розвинених країнах — близько 60 % ввезення одягу, 50 % — чорних металів, 40 % — продовольства, тканин, прядива, 20 % — взуття.

Причому кількість застосовуваних нетарифних захо­дів постійно зростає. Будучи менш відкритими, ніж мит­ні тарифи, нетарифні бар'єри дають більше можливостей для довільних дій урядів і посилюють невизначеність у міжнародній торгівлі. У зв'язку з цим одним із най­важливіших завдань, які стоять перед СОТ, є поступо­ве скасування кількісних обмежень чи так звана тари­фікація (заміна кількісних обмежень митними тарифа­ми, які забезпечують еквівалентний рівень захисту).

Варто зазначити, що в Секретаріаті ГАТТ/COT уже тривалий час ведеться робота щодо встановлення пере­ліку нетарифних бар'єрів. Ще на стадії підготовки до Токійського раунду переговорів Секретаріат підготував і поширив серед країн-учасниць перелік нетарифних бар'єрів, який містить детальні відомості про нетарифні обмеження. У 1983 р. рішенням міністерської сесії ГАТТ було створено групу щодо нетарифних обмежень, яка підготувала відповідні рекомендації до Уругвай­ського раунду. Нині рішення щодо багатьох видів нета­рифних бар'єрів — предмет багатосторонніх перегово­рів, деякі з них можна вважати так званою сірою зоною, яка не регулюється жодними угодами. Усе це створює серйозні проблеми для експортерів.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 415; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!