Рівний доступ до інформації, що розкривається, включаючи її обсяг, зміст, форму та час надання.



Зручність для користувачів засобів поширення інформації, які забезпечують рівний, своєчасний та непов'язаний зі значними витратами доступ до інформації.

Товариство повинно мати чітко визначену інформаційну політику

Водночас інформаційна політика товариства має передбачати розкриття додаткової інформації, оприлюднення якої не повинно порушувати як положень чинного законодавства України, так і права товариства на конфіденційну інформацію та комерційну таємницю і створення надійної системи її захисту.

Товариство повинно призначити особу, відповідальну за організацію процесу розкриття інформації, до повноважень якої повинні бути віднесені функції щодо забезпечення доступу до відкритої інформації. - корпоративного секретаря товариства.

Наглядова рада повинна бути гарантом існування у товаристві ефективної системи розкриття інформації та нести відповідальність за розкриття повної та достовірної інформації про товариство. Виконавчий орган повинен відповідати за реалізацію інформаційної політики товариства.


 

Економічна роль господарських товариств. Принципи корпоративного управління ОЕСР.

У зарубіжній практиці до корпоративних відносять акціонерні товариства та товариства з обмеженою відповідальністю (там, де власність відокремлена від управління).

Основними економічними рисами господарських товариств корпоративного типу є такі:

1) об’єднання капіталів та обмеження економічного ризику для окремих учасників;

2) поєднання різних економічних можливостей — капіталів і вмінь, знань, ідей;

3) розмежування капіталу та економічної діяльності;

4) жорстке відокремлення власності господарського товариства і власності його учасників;

5) обмеження можливостей вилучення капіталів (паїв, часток) з товариства.

Основним документом в площині міжнародних стандартів корпоративного управління сьогодні є Принципи корпоративного управління ОЕСР (OECD Principles of Corporate Governance). Вважається, що саме цей документ містить глобальне бачення складових ефективного корпоративного управління і є орієнтиром для більшості країн, урядів, корпорацій, які прагнуть покращити стан корпоративного управління і досягти успіхів у розвитку економіки. Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) була створена у 1960 р. для надання країн-учасниць основних принципів розробки та удосконалення економічної та соціальної політики.

Принципи корпоративного управління ОЕСР

Порівняльна характеристика систем корпоративного управління. Регуляторна база функціонування державного корпоративногосектору.

У світі переважного поширення набули дві управлінські системи корпоративного регулювання, які склалися історично та економічно в тих чи інших країнах і характеризують основні підходи до проблеми повноважень і відповідно прийняття рішень і реалізації прав власності. Ці системи отримали назви інсайдерських та аутсайдерських.

Порівняльний аналіз інсайдерської та аутсайдерської систем корпоративного управління.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 248; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!