Виконавчі органи в акціонерних товариствах. Основні функції правління. Одноосібний та колегіальний виконавчий орган.



 

Виконавчі органи в акціонерних товариствах

Надзвичайно важливу роль відіграють виконавчі органи, оскільки вони здійснюють оперативний менеджмент та виконують рішення зборів у поточній діяльності. В Україні виконавчим органом акціонерного товариства, який здійснює управління його поточною діяльністю, є правління або інший орган, передбачений статутом. До компетенції виконавчого органу (ВО) належить вирішення всіх питань, пов'язаних з керівництвом поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів та наглядової ради.  ВО АТ підзвітний загальним зборам і наглядовій раді, може бути колегіальним (правління, дирекція) або одноосібним (директор, генеральний директор). Членом виконавчого органу АТ може бути будь-яка фізична особа, яка має повну цивільну дієздатність і не є членом наглядової ради чи ревізійної комісії цього товариства. Права та обов'язки членів виконавчого органу АТ визначаються законодавчо, статутом, положенням про ВО.

Правління в межах своєї компетенції:

· затверджує внутрішні документи Товариства, зміни та доповнення до них; поточні плани діяльності Товариства

· розробляє і подає на погодження наглядовій раді (НР) кошторис витрат, пов’язаний з поточною діяльністю Товариства;

· готує пропозиції НР щодо зміни розміру статутного капіталу Товариства;

· розробляє бізнес-плани та інші програми фінансово-господарської діяльності Товариства;

· організовує і забезпечує виконання рішень загальних зборів та НР

· за умови отримання попередньої згоди наглядової ради, приймає рішення щодо укладення Товариством зовнішньоекономічних договорів (угод, контрактів);

· приймає рішення щодо здійснення Товариством капіталовкладень, за умови отримання попередньої згоди НР

· розпоряджається майном та коштами Товариства відповідно до законодавства, Статуту та положення про виконавчий орган;

· готує та надає пропозиції щодо порядку розподілу прибутку, визначення покриття збитків, виплати дивідендів;

· організовує випуск та розміщення цінних паперів Товариства тощо.

Тобто, можливий обсяг компетенцій ВО включає в себе необхідні заходи із забезпечення успішної поточної діяльності товариства.

Одноосібний та колегіальний виконавчий орган

Виконавчими органами господарського товариства є:

• 
одноосібний виконавчий орган, функції якого можуть виконувати директор (генеральний директор) або керуюча організація (управитель).

• колегіальний виконавчий орган (правління, дирекція).

Одноосібний виконавчий органГТ може бути представлений як директором - фізичною особою, так і керуючою організацією, яка за договором з суспільством виконує функції одноосібного виконавчого органу.

Освіта одноосібного виконавчого органу: згідно із законодавством освіта виконавчих органів товариства та дострокове припинення їх повноважень здійснюються за рішенням загальних зборів акціонерів, також Рада директорів АТ вправі прийняти рішення про призупинення повноважень одноосібного виконавчого органу. Одночасно з цим рішенням рада директорів товариства повиненна прийняти рішення про утворення тимчасового одноосібного виконавчого органу товариства та про проведення позачергових загальних зборів акціонерів для вирішення питання про дострокове припинення повноважень та освіті нового одноосібного виконавчого органу товариства.

Компетенція одноосібного виконавчого органу. Порядок прийняття рішень особою, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, встановлюється статутом або положенням про виконавчий орган акціонерного товариства. Особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, вправі без довіреності діяти від імені акціонерного товариства, в тому числі представляти його інтереси, вчиняти правочини від імені товариства, видавати накази та давати розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками товариства.

Повноваження виконавчого органу господарського товариства можуть бути передані за договором керуючої організації або керуючому. Керуючої організацією може бути комерційна організація будь-якої організаційно-правової форми; керуючим - фізична особа, яка має статус індивідуального підприємця. 

Між господарським товариством та керуючою організацією укладається договір про передачу повноважень одноосібного виконавчого органу керуючої організації.

Колегіальний виконавчий орган

Колегіальний виконавчий орган може утворюватися на розсуд самого господарського товариства. В акціонерному товаристві освіту цього органу здійснюється загальними зборами акціонерів або радою директорів.

Кількість членів правління, термін їх повноважень, компетенція колегіального виконавчого органу визначаються статутом товариства. Терміни, порядок скликання та проведення засідань колегіального виконавчого органу, а також порядок прийняття ним рішень встановлюються статутом і внутрішніми документами.

Компетенція колегіального виконавчого органу не повинна дублювати повноваження одноосібного виконавчого органу (наприклад, директор затверджує положення про атестацію працівників, правила внутрішнього трудового розпорядку, а правління - положення про матеріальне стимулювання персоналу, про надання працівникам додаткових пільг і т.д.).

Склад колегіального виконавчого органу та порядок прийняття рішень: членом колегіального виконавчого органу є фізична особа, яка може не бути акціонером або учасником господарського товариства. Традиційно члени колегіального виконавчого органу виконують яку-небудь трудову функцію в суспільстві, перебувають на керівних посадах.

Функції голови колегіального виконавчого органу суспільства виконує особа, яка здійснює функції одноосібного виконавчого органу товариства.

Колегіальний виконавчий орган приймає рішення на своїх засіданнях. Кворум для проведення засідання колегіального виконавчого органу визначається статутом і внутрішніми документами товариства, а для акціонерного товариства він не повинен становити менше половини числа обраних членів колегіального виконавчого органу. Кожен член колегіального виконавчого органу має при голосуванні один голос і не може передавати його іншій особі.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 394; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!