Сутність соціального страхування



Соціальне страхування, яке виникло в часи формування організованого класу Найманих працівників, базується.на понятті содїального ризику. Основна відмінність соціального страхування від колективної взаємодопомоги давніших часів полягає в тому, ЩО соціальне страхування завжди завчасно визначає як імовірність настання самої події, що 'страхується, так і розмір можливої шкоди, що завдається, взаємодопомога Ж1 надається лише після настання конкретної події та визначення: розміру заподіяної шкоди.

Соціальне страхування — система правових, економічних та організаційних заходів, покликаних компенсувати окремі зиди соціальних ризиків.

Необхідність упровадження соціального страхування зумовлена такими причинами: наявністю непрацездатних членів суспільства, які через певні обставини не беруть участі в суспільне корисній праці, а отже, не можуть підтримувати свій життєвий рівень зарахунок заробітної плати; наявністю дієздатних громадян, які не мають можливості або бажання самореалізації.

Соціальне страхування—це спосіб реалізація конституційного права громадян на матеріальне • забезпечення старості, матеріальне забезпечення на випадок часткової або повної втрати працездатності внаслідок каліцтва чи професійного захворювання, на випадок втрати годувальника чи на випадок безробіття.

. Соціальне страхування покликане виконувати такі функції: формувати грошові фонди, з яких компенсуються втрати, пов'язані з утриманням непрацездатних осіб, які з огляду на обставини не беруть участі у трудовому процесі; забезпечувати чисельність і структуру трудових ресурсів; розрив між рівнями матеріального забезпечення працюючих та непрацюючих громадян; сприяти вирівнюванню життєвих рівнів представників різних соціальних груп суспільства, не залучених до трудового процесу.

Завданнями соціального страхування є: відновлення і збереження стану працездатності працівників; гарантування певного матеріального забезпечення гро­мадянам, які втратили працездатність або :•;: не мали її зовсім.

 

 

Види соціального страхування

Світовий досвід засвідчує, що до основних видів (галузей) соціального с Ірахування. що забезпечують прийнятний рівень соціального захисту, належать

• страхування пенсій (за піком І по Інвалідності через загальні Іалворюнапия. нещасні випадки в побуті й на транспорті);

• сІрахування від нещасних випадків на виробництві (виробничий Іравматизм І професійні захворювання), що передбачає страхування па випадок тимчасової та постійної втрати працездатності;

• страхування на випадок тимчасової втрати працездатності;

• с Ірахування на випадок безробіття.

• медичне страхування

Такі види соціального захисту, як допомога малозабезпеченим сім'ям. Інвалідам з дитинства, сім'ям з неповнолітніми дітьми, не пов'язані :І трудовою діяльністю, не є страховими за природою І забезпечуються, як правило, через систему державної соціальної допомоги та інші державні соціальні програми

Соціальні пенсії

Мит держава гарантує пенсію й тим, хто має достатній стаж роботи (черсм іаконодавчо встановлену обов'язковість пенсійного страхування), І Іим. \ю Іакого стажу не має (надаються гик звані соціальні пенсії, які часто фінами югьея і державного бюджету, тому що не мають страхової природи), ^ро І\ мі.то. що соціальні пенсії уніфіковані щодо розміру, оскільки не пов'язані з розміром заробітку.

Пенсії по пшалідпості виплачуються в разі стійкої втрати праце шати ості після закінчення герм І ну виплати допомоги по тимчасовій ! мепрацс іда' посп. коли стан чвороіо потребує призначення тривалих виплат, або в разі закінчення встановленого законом початкового оплачуваного терміну непрацездатності, або в тому разі, коли лікарі визначають стан здоров'я як невиліковний і встановлюють ступінь стійкої втрати працездатності. Отже, пенсії по інвалідності поширюються на осіб, які втратили заробіток внаслідок хронічного захворювання або каліцтва.

При визначенні розміру пенсії враховуються ступінь втрати працездатності, розмір попереднього заробітку і тривалість Ірудового стажу.

Медичне страхування

Виплати по медичному страхуванню мають подвійний характер. По-перше, підлягає відновленню дохід, втрачений внаслідок тимчасової непрацездатності; по-друге, надаються кошти на оплату послуг для лікування хвороби. В одних країнах право на допомоіу виникає одразу після того, як засірахований стає членом страхового фонду. В інших країнах для цього потрібен певний стале, як страховий, так І трудовий, що здебільшого різняться тривалістю.

У межах медичного страхування в деяких країнах сплачується також допомога по вагітності й пологах. У цьому разі розмір допомоги такий самий, як і по хворобі, або й вищий. Період виплати допомоги в різних країнах різний; від 5 до 9 місяців

Медичне страхування базується на иадзішчайно високому ступені солідарності між соціальними групами з різним рівнем доходу та різного віку. Справді, внески на медичне страхування сплачують навіть ті, хто майже ніколи не хворіє, І ці внески їм не повертаються.

Страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювпн її

Страховий захист від небезпек на виробництві мас: характер ні особливості й завдання, що історично виокремили цей вид страхування к галузь. Нині цей вид страхування охоплює поряд із працівниками, які зайняті на роботах з важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, працівників усіх сфер економічної діяльності (найманих працівників фізичної І;І розумової праці, служниць, надомників. тимчасових працівників, членів сім'ї {;ійнн Іих на сімейних підприємствах, а також учнів).

Цей вид страхування поряд'.* виплатами, призначеними на підновлення траченого заробітку, забезпечує організацію та оплату медичної допомоги ці лі купання постраждалих па виробництві; широкий спектр послуг щодо медичної, професійної та соціальної реабілітації Осіб, які втратили працездатність; систему заходів попередження нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Страхування на випадок безробіття

Страхування на випадок безробіття мас багато спільного з попереднім видом сірахування.тому то його кошти спрямовуються як безпосередньо на компенсацію траченого заробітку, так І па заходи запобігання безробіттю. 11,е програми зайнятості, підготовки й перепідготовки кадрів, сприяння створенню нових робочих місць тощо 11 роту па відміну від страхування від нещасних випадків тариф у страхуванні па випадок безробіття єдиний для всіх галузей Це відповідає природі ринку робочої сили, де відбувається її постійний міжгалузевий рух. Кошти страхування па випадок безробіття формуються з внесків роботодавців, працівників і держави. Участь держави поляїаг також у відшкодуванні частини або повного обсягу витрат за окремими програмами, наданні субсидій па покриття дефіциту

 

 

Політика в галузі освіти

4 лютого 2005 року на вечірньому засіданні Верховна Рада України 357-ма голосами затвердила Програму діяльності нового українського уряду „Назустріч людям". Поіменному голосуванню з цього питання передували засідання нового складу Кабінету Міністрів, а також Комітету з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій, члени якого і рекомендували Верховній Раді підтримати програму.

Важливі заходи соціальної політики містяться в підрозділі «Освіта і наука». Зокрема тут зазначається, що Кабінет Міністрів забезпечуватиме;

доступність високоякісної середньої та ь'ятцої освіти;

запровадження системи державної підтримки для отримання вищої та середньої спеціальної освіти;

створення і розвиток національної науково-дослідної та освітньої мережі, що забезпечує взаємодію науково-освітніх закладів України і Європи, -корпоративних комп'ютерних мереж для-наукових та освітніх цілей з поступовим':,.формуванням єдиного віртуального науково-просвітнього простору, сприяння." -.-розширенню наукових зв'язків, забезпечення доступу до світових електронних .бібліотек та інтеграції у світовий науковий простір;

сприяння встановлення принципів автономії та самоврядування у вищих навчальних, закладах усіх форм власності;

розроблення і впровадження нового покоління вітчизняних, у тому числі електронних, підручншав, навчальних посібників та засобів навчання.;

відповідно до сучасного рівня розвитку високих технологій) створення умов для використання у школах Інтернету;

запровадження єдиної системи тестування вступу до вищих навчальних
закладів; '.

створення загальнонаціональної системи пошуку, відбору та державної підтримки обдарованої молоді; відновлення у суспільстві поваги до вчителя, гарантування працівникам освіти достойної заробітної плати.

 

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 441; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!